Jesień w Kłodzku znów teatralna

Radio Wrocław | Utworzono: 2018-11-23 13:50
A|A|A

(fot. mat. prasowe)

Na inaugurację zobaczymy fabularyzowane oratorium Bitwy Szambali przygotowane przez Autorską Szkołę Musicalową Macieja Pawłowskiego z Łodzi. Ten niezwykły spektakl jest mieszanką tańca, akrobatyki i śpiewu, opartą na wydarzeniach z historii Kłodzka. Poszczególne wątki dotyczą Husytów, Napoleona i Prusaków oraz hitlerowskich Niemiec. Opowieść o zagrożeniach czyhających w przyszłości, o tym co może nas wszystkich zniszczyć albo uratować.

W nawiązaniu do 100 lecia odzyskania niepodległości gospodarze zaprezentują wznowione Hrabstwo Kłodzkie czyli w Kraju Pana Boga. To żywiołowa, momentami poruszająca , a momentami zabawna teatralna opowieść zbudowana wyłącznie na podstawie tekstów historycznych z kilkusetletnich dziejów Ziemi Kłodzkiej.

Bardzo interesująco zapowiada się przedstawienie Bez-senność na podstawie Snu nocy letniej W. Szekspira. Dwójka aktorów wciela się w 11 postaci, by ukazać moc teatralnej metamorfozy. Widzowie mają szansę polemiki z aktorami. Mogą wpływać na kształt i rozwój akcji. Interakcje z widownią zainspirowane teatrem szekspirowskim są nieodłączną częścią działalności Teatru Strefa Otwarta z Wrocławia.

Kolejna propozycja to muzyczny spektakl krakowskiego Teatru Nowego Wysocki. Powrót do ZSRR oparty na zapiskach Mariny Vlady „Przerwany lot”, „Umierałem sto razy” Janusza Korczaka i listach przyjaciół Włodzimierza Wysockiego. To mocna wypowiedź na temat totalitarnych zapędów Rosji i o jej krzywdzącym jednostkę systemie. Brawurowo grane przedstawienie z udziałem m.in. Edwarda Linde-Lubaszenko. W Kłodzku pojawi się też Akademia Sztuk Teatralnych - Wydział Teatru Tańca z Bytomia z najnowszym dyplomem w reżyserii wybitnego choreografa Jacka Łumińskiego.

Zderzenia to oczywiście konfrontacja różnorodnych form teatralnych i parateatralnych, dlatego nie może dziwić, a niektórych z pewnością wprawi w entuzjazm zaproszenie do programu festiwalu Koncertu Czesław Śpiewa.

Pysznym deserem zaserwowanym Kłodzkiej publiczności w piątek 30 listopada będzie wysoko oceniony przez krytykę spektakl Tożsamość Wila Teatru Ludowego z Krakowa, prezentowany poza Zderzeniami w ramach Programu Teatr Polska. To niezwykle smaczna i zabawna opowieść inspirowana historią Nowej Huty, autorstwa 2 znakomitych Kłodzczanek – Moniki Muskały (dramaturgia) i Gabrieli Muskały (reżyseria). Organizatorzy zaprosili obie artystki, więc będzie okazja do interesującego spotkania.

Szczegółowy program kłodzkich spotkań z teatrem na stronach internetowych Kłodzkiego Ośrodka Kultury.

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama