Wspólne kolędowanie w Złotoryi

Karolina Kurczab, GN | Utworzono: 2018-12-24 13:16 | Zmodyfikowano: 2018-12-24 13:17
A|A|A

Zdjęcie ilustracyjne fot. flickr.com/Przemko Stachowski (Creative Commons)

- W wigilijną noc, w opustoszałym mieście, rozległ się śpiew tych mężczyzn. Tradycja wspólnego kolędowania z krótką przerwą trwa do dziś - wyjaśnia Sylwia Dudek-Kokot z Centrum Informacji Turystycznej:

- W wyniku tej zarazy zginęli prawie wszyscy mieszkańcy. Ocalało ich tych siedmiu, szczęśliwym trafem był wśród nich burmistrz miasta Złotoryi. W wigilijną noc wyszli do rynku i zaczęli śpiewać pieśni religijne. Tak narodziła się tradycja, związana ze wspólnym kolędowaniem w rynku, w Złotoryi – dodaje Sylwia Dudek-Kokot.

Tradycja nieprzerwanie trwała od 1533 roku do czasów II wojny światowej. Mieszkańcy dzisiejszej Złotoryi wskrzesili tę tradycję ponad 20 lat temu. Co roku wszystko rozpoczyna się o 22:45. Po mszy wszyscy schodzą się do rynku, a po zakończeniu kolędowania idą na pasterkę. Tegoroczne kolędowanie ma być jednak szczególne. Oprawą muzyczną zajmie się rodzina Biedermannów. Są potomkami jednego z siedmiu ocalałych mieszczan.

 

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Informujemy, ze wydarzenia zaplanowane w Sali Koncertowej Radia Wrocław do końca czerwca 2020 r. nie odbędą się. O zmianach terminów będziemy Państwa informować na bieżąco.
Reklama