Muzyczne Archiwum RWK: Nick Drake „Five Leaves Left”

Michał Kwiatkowski | Utworzono: 2019-01-04 18:15 | Zmodyfikowano: 2019-01-04 18:15
A|A|A

Wydane pomiędzy 1969 a 1972 r. trzy autorskie płyty Nicka Drake'a sprzedały się w nakładzie kilku tysięcy egzemplarzy, zbierając w prasie na Wyspach mało pochlebny zestaw recenzji.


Kiedy zmarł, po Five Leaves Left” jak i pozostałe wydawnictwa sygnowane jego nazwiskiem, sięgnęło blisko 2 miliony słuchaczy. Wśród nich muzycy R.E.M. czy The Cure, publicznie wyrażający zachwyt twórczością Nicka Drake'a, jedni z pierwszych, którzy postać artysty ocalili od zapomnienia. Robert Smith podczas prac nad „Seventeen Seconds” zapętlał nagrania z debiutu Drake'a, zaś swoistym pomnikiem tej pierwszej jak i dwóch kolejnych płyt jest cała twórczość Elliota Smitha czy Bena Howarda. Po jego kompozycje sięgają też jazzmani.


Dziś dla krytyków poezja Nicka Drake'a, ubrana w konfesyjne piosenki, przyozdobione mocno nieszablonową grą na gitarze, określana jest mianem fenomenu, a artysta nazywany jest jednym z największych bardów w historii.


Muzyczne Archiwum Radia Wrocław Kultura, w każdy piątek od 20.00 do 21.00


W Muzycznym Archiwum przyjrzymy się jego zagadkowej sylwetce jak i wciąż poruszającej muzyce, zaczynając od wydanej przez 50 laty debiutanckiej płyty „Five Leaves Left”.

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama