Muzyczne Archiwum RWK: Fairport Convention „Liege & Lief”

Michał Kwiatkowski | Utworzono: 2019-03-15 18:35 | Zmodyfikowano: 2019-03-15 18:35
A|A|A

Fairport Convention „Liege & Lief”


Fairport Convention nie byli pierwszym zespołem sięgającym po folkową spuściznę, ale na europejskim gruncie to właśnie ta formacja uchodzi za pionierów folkrocka.

Przełomowym i w pełni zwariowanym dla zespołu był rok 1969. Na przestrzeni 12 miesięcy personalne oblicze grupy uległo kilkukrotnej zmianie: w styczniu w szeregach Fairport Convention pojawiła się nowa wokalistka – Sandy Denny; w maju, w wyniku wypadku samochodowego zmarł dotychczasowy perkusista, a dotkliwe obrażenia reszty muzyków pod znakiem zapytania postawiły dalsze istnienie zespołu; w końcu w grudniu z Fairport Convention rozstał się jego założyciel, basista Ashley Hutchings (ten, który odkrył Nicka Drake'a) jak i… Sandy Denny. To ostatnie wydarzenie miało miejsce zaledwie kilka dni po wydaniu „Liege & Lief”, zamykającego trylogię albumów opublikowanych przez zespół we wspomnianym 1969 r.


Każda ze wspomnianych trzech płyt nagrana została w innym składzie osobowym, ale dopiero na „Liege & Lief” za inspirację posłużył nie amerykański folk a tradycyjna muzyka brytyjska. Co ważne, Fairport Convention postawili nie na sztuczne archaizowanie, a opracowanie wiekowych tematów zgodnie z muzycznymi wymogami czasów współczesnych.


 Muzyczne Archiwum Radia Wrocław Kultura, w każdy piątek od 20.00 do 21.00


Zapraszam na spotkanie z płytą, która sprawiła, że na Wyspach przestano się oglądać na Amerykę, w zamian przeszukując irlandzką, szkocką i walijską tradycję.

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama