Wieczór z Kulturą: 20 lat od śmierci Jerzego Grotowskiego (AUDIO,WIDEO)

Grzegorz Chojnowski | Utworzono: 2019-01-10 20:50 | Zmodyfikowano: 2019-01-10 21:04
A|A|A

Przed 20. rocznicą śmierci Jerzego Grotowskiego rozmawiamy z Jarosławem Fretem, reżyserem, współtwórcą Teatru ZAR, dyrektorem Instytutu Grotowskiego we Wrocławiu.

Jerzy Grotowski (1933-1999) – mag światowego teatru, teoretyk, pedagog, reżyser. Urodził się w Rzeszowie, studiował w Krakowie, gdzie reżyserował w Starym Teatrze. W Opolu (wraz z Ludwikiem Flaszenem) tworzył Teatr 13 Rzędów i Teatr Laboratorium. W 1965 roku przeniósł się do Wrocławia. Jego najsłynniejsze przedstawienia to „Akropolis”, „Książę niezłomny”, „Apocalypsis cum figuris”. Sformułował ideę teatru ubogiego, przez całe życie rozwijał własną metodę aktorską. W latach 1970. porzucił realizowanie spektakli teatralnych, zajął się pracą pedagogiczną i działaniami parateatralnymi, pracami badawczymi. W 1985 roku zamieszkał we włoskiej Pontederze, gdzie powstał ośrodek jego imienia. W Polsce przybliżaniem życia i twórczości reżysera zajmuje się wrocławski Instytut Grotowskiego. We Wrocławskim Teatrze Współczesnym w styczniu 2019 miało premierę przedstawienie „Grotowski Non Fiction”, próba odtworzenia postaci bohatera (koprodukcja z Teatrem Kochanowskiego w Opolu).

Reportaż ŻORŻYK, GROT, BOSS, w którym słychać głosy: Alinę Obidniak, Eugenia Barbę, Jarosława Freta, Dariusza Kosińskiego, Serge'a Ouaknine'a, Andrzeja Paluchiewicza oraz Jerzego Grotowskiego.

www.radiowroclawkultura.pl

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama