Piękna i wielcy. Kwartet marzeń we Wrocławiu

Grzegorz Chojnowski, inf. prasowa | Utworzono: 2009-06-04 07:55 | Zmodyfikowano: 2014-05-01 00:12
A|A|A

4 czerwca we wrocławskiej przestrzeni XO wspólnie na jednej scenie zagrają Phil Manzanera, Charles Hayward, Yaron Stavi oraz Leszek Możdżer. Wrocławski koncert rozpoczyna trasę promującą kolejny międzynarodowy projekt Leszka Możdżera, płytę Firebird VII.

Mówi Leszek Możdżer:

 

Firebird VII to eksplozja muzycznej inwencji firmowana przez znanego brytyjskiego muzyka i gitarzystę Phila Manzanerę (Roxy Music) we współpracy z awangardowym perkusistą Charlesem Haywardem (dawniej członkiem Quiet Sun i This Heat), czołowym polskim pianistą jazzowym Leszkiem Możdżerem oraz uznanym basistą Yaronem Stavi z zespołu Orient Mouse Ensemble. Inspiracją dla tego ambitnego muzycznego przedsięwzięcia stała się sztandarowa gitara Manzanery - czerwono-biały Gibson Firebird VII, na którym muzyk gra od 35 lat.

Pomysł albumu Firebird VII zrodził się podczas przypadkowego spotkania na lotnisku Gatwick. - Stałem w kolejce do kontroli - wspomina Manzanera - gdy nagle człowiek stojący przede mną odwrócił się i powiedział »cześć Phil«. To był Charles Hayward, kolega ze szkoły i perkusista, z którym grałem razem na albumie Quiet Sun z 1975 r., ale nie widzieliśmy się od 20 lat. Wspólnie uznaliśmy, że fajnie byłoby znowu pograć razem i stworzyć nowy projekt. W tym czasie firma Gibson Guitars zadzwoniła do mnie w sprawie instrumentu, który zamierza wypuścić na rynek jako sztandarową gitarę »zainspirowaną przez Phila Manzanerę«. Oczywiście musiał to być mój Firebird VII - kupiłem go w 1973 r., trafił na okładkę drugiej płyty Roxy Music For Your Pleasure.

Z PHILEM MANZANERĄ ROZMAWIA GRZEGORZ CHOJNOWSKI:

Album zawiera 7 utworów - dwa z nich stworzył Manzanera, po jednym skomponowali pozostali członkowie kwartetu, a oprócz tego na płycie znalazła się kompozycja dawnego członka Quiet Sun - Billa MacCormicka oraz Mexican Hat - efekt zespołowej improwizacji w studiu. - Ci, którzy spodziewają się filmowej pianistyki na dużym pogłosie, mogą się zdziwić. To bardzo ostry projekt, wręcz rock'n'rollowy - mówi o płycie Leszek Możdżer.

4 czerwca 2009, godz. 20.00
XO, Kazimierza Wielkiego 19, Wrocław

 

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama