MŚ w biathlonie: Odległe miejsce Kamili Żuk w biegu na 15 km

BT, PAP | Utworzono: 2019-03-12 19:30 | Zmodyfikowano: 2019-03-12 19:32

Oeberg sprawiła na igrzyskach w Korei Południowej sporą sensację, ale i jej dzisiejsze zwycięstwo można uznać za niespodziankę. W obecnym sezonie Pucharu Świata tylko trzykrotnie stanęła na podium, za każdym razem na jego najniższym stopniu.

Przed własną publicznością strzelała bezbłędnie i uzyskała 23,6 s przewagi nad Vittozzi, która umocniła się na prowadzeniu w klasyfikacji generalnej PŚ oraz wywalczyła małą Kryształową Kulę za końcowy triumf w tej konkurencji. Włoszka również nie pomyliła się na strzelnicy.

Trzecia Braisaz miała jedno pudło i straciła do Oeberg 32,5 s. O siedem sekund wolniejsza od Francuzki była Niemka Laura Dahlmeier, która przed dwoma laty zdominowała MŚ w Oslo, zdobywając pięć złotych medali i jeden srebrny. We wtorek nie zmieściła się na podium biegu MŚ po raz pierwszy od 2015 roku. Wówczas w Kontiolahti była siódma w biegu ze startu wspólnego. Później zdobyła 13 krążków.

Najlepszą z Polek była Monika Hojnisz, która miała trzy niecelne strzały i zajęła 39. miejsce ze stratą ponad czterech i pół minuty do triumfatorki. Kamila Żuk, Kinga Zbylut i Karolina Pitoń uplasowały się na dalszych pozycjach i straciły szansę na awans do ostatniej indywidualnej konkurencji mistrzostw w Szwecji - biegu ze startu wspólnego na 12,5 km. Hojnisz w nim wystąpi dzięki wysokiej lokacie w klasyfikacji generalnej PŚ.

W środę na dystansie 20 km o medale powalczą mężczyźni. Mistrzostwa zakończą się w niedzielę.