Brak ocen równa się brakiem możliwości podejścia do matury. Zaostrza się konflikt strajkujących nauczycieli z rządem

Bartosz Szarafin, mk | Utworzono: 2019-04-12 14:16 | Zmodyfikowano: 2019-04-12 14:16
A|A|A

fot. archiwum radiowroclaw.pl

Związkowcy z Powiatu Wałbrzyskiego podjęli decyzję, że nie będą przeprowadzać rad pedagogicznych dotyczących kwalifikacji maturzystów, dopóki rząd nie zasiądzie do poważnych rozmów ze związkowcami.

Jak mówi prezes ZNP w Wałbrzychu - Jerzy Kowalski - brak tych rad może sparaliżować egzaminy dojrzałości, bo żaden uczeń nie może podejść do matury jeśli nie ma wystawionych ocen:

Jak wyjaśnia nam Bogusław Kuta - Dyrektor 4 LO Wałbrzychu - Rada Pedagogiczna została wyznaczona w jego szkole na poniedziałek. Jeżeli w weekend strajk zostanie odwołany to rada się odbędzie. Jeśli nie, to rady nie będzie, bo nauczyciele zdecydowali, że nie stawią się na radzie. Roman Kowalczyk,dolnośląski kurator powiedział Radiu Wrocław, że to niebezpieczna eskalacja konfliktu i że apeluje do nauczycieli, by jednak wystawili oceny swoim maturzystom. Mają na to czas do 25 kwietnia - bo dzień później jest oficjalny koniec roku dla młodzieży piszącej egzamin dojrzałości.

Każda szkoła ustala ten termin odrębnie. Waldemar Sęczyk - dyrektor Zespołu Szkół nr 3 - radę wyznaczył na wtorek. W rozmowie telefonicznej z Radiem Wrocław również potwierdził, że jej przeprowadzenie jest uzależnione od decyzji rządu.

Posłuchaj relacji Mai Majewskiej:

 

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
~nida
2019-04-13 22:59:12
z adresu IP: (178.219.xxx.xxx)
Ocena: 15
Tak naprawdę to nic sie nie zaostrza bo co ma sie zaostrzać?Strajk kod i innych pomału sie kurczy bo nie ma odzwierciedlenia w bieżącej sytuacji.Rzad podwyżkę i tak wprowadzi w zycie wiec o co strajkować?Chyba o to żeby Pis odszedł.Ale to powinni mówić strajk przeciw PIS a nie strajk nauczycieli bo to naduzycie
~Obywatel
2019-04-13 07:44:28
z adresu IP: (185.13.xxx.xxx)
Ocena: 106
No tak, przecież podziały zawsze były modne w naszym kraju. To trwa od zawsze. Po wojnie też wszyscy mieli mieć po równo. Ale górnicy nie mieli. Zasuwali najciężej i najzwyczajniej zasługiwali na to. Wtedy strajkowali głównie robotnicy. Po '89 strajkowali praciwnicy zakładów, które były "prywatyzowane=likwidowane". Od tamtej pory strajkują najczęściej TYLKO pracownicy sektora BUDŻETOWEGO. A CAŁE społeczeństwo jak zawsze zostaje ich zakładnikami.
~KONRAD
2019-04-13 00:01:18
z adresu IP: (46.134.xxx.xxx)
Ocena: 106
@Zając:Szanowny Panie niech Pan nie pochlebia sobie podobnym bo jedno ze stanowisk psychiatrii mówi,że nie ma osób normalnych są tylko nie zdiagnozowane(-: PS. Ostatnie zdanie w Pańskim poście zionie mową nienawiści do osób o innych poglądach od Szanownego Pana.Niech Pan nie idzie tą drogą.
~zając
2019-04-12 22:20:05
z adresu IP: (83.30.xxx.xxx)
Ocena: -106
Nauczyciele niech strajkują....walczą nie tylko o siebie ale też o uczniów....walczą o urzędników, młodych lekarzy, strażaków , policjantów oraz całą budżetówkę . Negują to tylko ludzie z klapkami na oczach którzy nie rozumieją powodu strajku. Większość nastawieni anty do nauczycieli to ludzie którzy nawet nie mają zielonego pojęcia co się dzieje w szkole a problemem jest głównie " co ja z dzieckiem zrobię?". Sami nie radzą sobie z ze swoimi pociechami a ich wychowanie polega udostępnieniem komputera dziecku aby samemu mieć spokój.Często wypowiadają się negatywnie ludzie którzy siedzą przed "pisowską tv". Propaganda działa....o to im chodzi. 500 plus co miesiąc i masz człowieka w kieszeni. Cesarz też kiedyś dał trochę wina chleba i igrzyska i głupi naród był szczęśliwy. Mówią że protest jest na tle politycznym...nie prawda. Ani PO ani PSL ani też teraz PIS niszczą edukacje w Polsce...co z tym idzie .....nie inwestują w dzieci . Ale tak głupim narodem łatwiej się rządzi. Inteligencja Polski mówi Nie...Jedynym narzędziem jest strajk w czasie egzaminów....to jedyna broń jaką mają.....w wakacje nikt by ich nie usłyszał....a "krzyczeli "już od wielu lat, i nic i nikt ich nie usłyszał. Trzymam kciuki za Nauczycieli i całą budżetówkę .....nie poddawajcie się ludzie Was wspierają ....ci normalni. Powodzenia
~wrocławianin
2019-04-12 21:57:44
z adresu IP: (178.235.xxx.xxx)
Ocena: 105
Nauczyciele zafundowali swoim Uczniom w Polsce wychowawczą lekcję - w życiu liczą się wyłącznie pieniądze.
~Piotr
2019-04-12 21:18:31
z adresu IP: (62.87.xxx.xxx)
Ocena: 102
To już naprawdę skandal! Wydaje się, że to obecna władza najwięcej dała społeczeństwu. Skrócenie wieku emerytalnego, 500+ - nauczyciele też z tego korzystają. Broniarz, ze swoimi 12 tys. brutto, ponad 20 lat jest przewodniczącym ZNP i co wcześniej zrobił? Czemu się nie buntował parę lat temu jak władza wymyśliła, żeby nauczyciele pracowali do 67 roku życia?
~WROClove
2019-04-12 20:42:53
z adresu IP: (89.76.xxx.xxx)
Ocena: 103
Bardzo współczuję dzieciakom i rodzicom, z powodu traumy jaką doświadczają przez postępowanie nauczycieli. Niech ZNP założy własne szkoły i zabierze wszystkich strajkujących nauczycieli!
~KONRAD
2019-04-12 20:06:13
z adresu IP: (46.134.xxx.xxx)
Ocena: 104
Dlaczego, nauczyciele ze szkół prywatnych i społecznych nie strajkują?Pompowanie kolejnych miliardów zł w szkolnictwo publiczne nic nie da. Szkoły podstawowe i średnie(oprócz tych,które mają tzw. klasy mundurowe) należy sprywatyzować lub uspołecznić(organem założycielskim byłyby np. stowarzyszenia,fundacje,zarejestrowane na terenie RP związki wyznaniowe). Rodzicom przekazać ulgę na dzieci w postaci tzw. bonu edukacyjnego,którym płaciliby za naukę dziecka.Szkoły mogłyby się starać o subwencje samorządowe lub państwowe na zasadzie konkursu ofert.Subwencje przysługiwałyby szkołom o najlepszych osiągnięciach dydaktycznych mierzonych np. ilością absolwentów,którzy w danym roku dostali się do renomowanych szkół średnich lub na renomowane kierunki wiodących uczelni wyższych.Subwencja obligatoryjna przysługiwałaby jedynie szkołom dla dzieci niepełnosprawnych oraz szkołom w miejscowościach poniżej 20 tys. mieszkańców(tzw.fundusz wyrównawczy). Podstawę programową ustalałby MEN oraz prowadziło rejestr szkół poprzez Kuratoria,które sprawowałyby nadzór metodyczny i programowy.Kartę Nauczyciela należy znieść.Wysokość płac nauczycieli byłaby również urynkowiona w oparciu o wynik finansowy szkoły.Tyle w skrócie.Taki system lub podobny do niego bądź jego elementy obowiązują m.in. w : Chile,Szwecji(fakultatywnie),Wielkiej Brytanii(tylko przedszkola),Irlandii,Holandii(fakultatywnie),USA(w 6 stanach),Honkongu (tylko przedszkola). Bon edukacyjny(oświatowy)był wprowadzony w Polsce w różnych okresach po 1989 przez nieliczne samorządy lokalne.Obowiązywał on lub obowiązuje w różnym zakresie w następujących gminach(prawo samorządowe zezwala na to fakultatywnie):Dzierżoniów, Gostynin, Kwidzyn, Olecko, Oleśnica, Olsztyn, Ostrzeszów, Piotrków Trybunalski, Puck, Sępolno Krajeńskie, Strzelin, Świdnica, Tuchola, Zielona Góra, Zwoleń.
~adxl
2019-04-12 18:41:05
z adresu IP: (178.219.xxx.xxx)
Ocena: 103
To ze strajk odbywa się akurat w najgorętszym okresie całego roku szkolnego to niebywale chamstwo ze strony nauczycieli Broniarza. Bo można było prostestować w lutym , marcu a nie teraz. Wy nie robicie krzywdy rządowi który i tak ma was gdzies tylko swoim uczniom. Czy tak się nauczyciel zachowuje??? Jaki przykład dajecie uczniom??? A no taki ze silą a nie uczciwą pracą chcecie wydrzeć pieniądze. Tylko pogratulować pomysłu .
~Bbbbb
2019-04-12 17:59:01
z adresu IP: (31.0.xxx.xxx)
Ocena: 106
Niech najpierw rozliczą się z nielegalnej kasy za korepetycje. Uczyć nie umieją, skoro korki są potrzebne, podatków nie płacą, czyli od siebie nic - dalej zachowanie przywilejów i bezprawia, a od innych wymagają i to jeszcze kosztem innych - uczniów. Banda niemoralnych hipokrytów
~Dudek
2019-04-12 17:39:20
z adresu IP: (31.11.xxx.xxx)
Ocena: 103
To już nie są nauczycieke a broniarzowi terroryści.
~amaryl
2019-04-12 17:31:26
z adresu IP: (83.30.xxx.xxx)
Ocena: 104
Dziwi mnie postawa nauczycieli,przekładają swoje finanse pond dobro swoich wychowanków.Jak można zestresowanej egzaminami młodzieży dodawać dodatkowych negatywnych bodźców stresorodnych swoim zachowaniem wprowadzając ich w stan niepewności czy w ogóle egzaminy sie odbędą.Zastanawiam się nad etyką i moralnością takiej kadry dydaktycznej.Jak takich nauczycieli ocenią wychowankowie i jak ich zapamiętają ?
~Edie
2019-04-12 15:32:17
z adresu IP: (194.181.xxx.xxx)
Ocena: 25
Strajk strajkiem, ale postawcie się w pozycji przyszłego maturzysty. Jestem za nauczycielami całym sercem, ale tego robić im nie wolno! Jeżeli tak przebiegnie Wasza akcja strajkowa, to stracicie moje poparcie.