Bolesław Gleichgewicht. Matematyk! [REPORTAŻ]

Elżbieta Osowicz, GN | Utworzono: 2019-04-30 08:00 | Zmodyfikowano: 2019-04-30 08:04
A|A|A

Dziś w dniu 100. urodzin wrocławskiego naukowca oddamy mu głos. Jubilat miał i ma doskonałą pamięć - z najdrobniejszymi szczegółami opowiada o tym co wydarzyło się na początku ubiegłego wieku, o wojnie, swojej naukowej drodze, działalności opozycyjnej w czasach PRL-u i miłości od pierwszego wejrzenia. Autorce reportażu Elżbiecie Osowicz udało się namówić jubilata do zagrania w szachy, które kochał:

Zaraz po wybuchu II wojny światowej Bolesław Gleichgewicht zdecydował się uciekać z rodzinnej Warszawy, to była długa droga na wschód:

Po 17 latach jubilatowi udało się wrócić do Polski, do Wrocławia, gdzie przez wiele lat uczył na Uniwersytecie Wrocławskim:

POSŁUCHAJCIE:

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
~Komentarz został usunięty
2019-10-04 02:10:23
z adresu IP: (46.169.xxx.xxx)
Ocena: 0
Komentarz został usunięty
~Marek Kramarz
2019-10-03 16:29:02
z adresu IP: (95.41.xxx.xxx)
Ocena: 0
Wielka czesć i chwała Panu Profesorowi. Z znakomitego reportażu dowiedziałem się jak bogaty mial życiorys - ile przeszedł poniewierki, głodu i prześladowania. RIP.
~rdk
2019-05-02 23:56:50
z adresu IP: (5.173.xxx.xxx)
Ocena: 0
Pamietam , lezałem razem na sali w Trzebnicy na oper nadgarstka- bardzo ciekawe rozmowy
~Czerwona brygada
2019-05-01 08:26:24
z adresu IP: (5.60.xxx.xxx)
Ocena: 14
Eskimosa i jego korzenie
~krotko
2019-04-30 22:13:02
z adresu IP: (46.114.xxx.xxx)
Ocena: 1
"Algebra" - tej ksiazki nikomu nie oddam. Panie Profesorze - dzieki tej ksiazce jestem ... rowniez profesorem. Matematycy sa najwieksza Rodzina wspolczesnego Swiata. I zawsze maja cos do rozwiazania. Uklony dla Mistrza!
~Joasia
2019-04-30 20:34:41
z adresu IP: (81.190.xxx.xxx)
Ocena: 0
Szanowny WIELKI Panie Profesorze, życzę dużo zdrowia i takiej pogody ducha i następnych 100 lat. MAT-Fiz-Chem. to wspaniałe czasy.
~Elwira
2019-04-30 15:35:01
z adresu IP: (188.146.xxx.xxx)
Ocena: 0
Piękny wiek!!! Życzę zdrowia i jeszcze wielu lat życia!!!! Byłam studentką Pana Profesora!!!!
~Anka
2019-04-30 13:19:31
z adresu IP: (90.156.xxx.xxx)
Ocena: 0
Panie Profesorze! Uczył mnie Pan algebry na studiach. Wspominam Pana bardzo bardzo ciepło, miał Pan taki ojcowski stosunek do studentów. Życzę zdrowia!
~Ola
2019-04-30 12:36:16
z adresu IP: (217.99.xxx.xxx)
Ocena: 0
Panie Profesorze,zdrowia.
~Szczery
2019-04-30 10:54:30
z adresu IP: (46.166.xxx.xxx)
Ocena: 0
Zdrowia! Bo sto lat nie wypada przy takiej okazji życzyć ;)
~Stanislaw Swiatkowski
2019-04-30 10:43:27
z adresu IP: (88.130.xxx.xxx)
Ocena: 0
Wspanialy Czlowiek, znam Pana Profesora od kilku lat i podziwiam Jego madrosc i zyczliwosc. Panie Profesorze, zycze mnostwo zdrowia ....
~Bohater naszych czasów
2019-04-30 10:12:00
z adresu IP: (185.246.xxx.xxx)
Ocena: 37
Życiorys bardzo ciekawy i bardzo czerwony - szkoda