Gala Silesiusa - Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej. Ewa Lipska odbierze laur za całokształt

Grzegorz Chojnowski | Utworzono: 2019-05-18 11:59 | Zmodyfikowano: 2019-05-18 12:09
A|A|A

Ewa Lipska odbierze dziś wieczorem na gali Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius laur za całokształt. To 100 tys. złotych ufundowane przez Prezydenta Wrocławia i statuetka. Ewa Lipska jest jedną z najwybitniejszych polskich poetek, tłumaczoną na kilkadziesiąt języków. W swojej twórczości z dystansem przygląda się rzeczywistości, zwracając uwagę na rzeczy najważniejsze.Jej ostatni tomik nosi tytuł 'Pamięć operacyjna'. Poetka przyznaje się do fascynacji nowymi technologiami.

Przyjaźniła się z Wisławą Szymborską, ze Stanisławem Lemem. W ubiegłym roku wydana została książka zawierająca listy Lipskiej do Lema i odwrotnie. Ewa Lipska jest również autorką licznych tekstów piosenek. Współpracowała z Anną Szałapak, Janem Wojdakiem, Skaldami, jej teksty śpiewali Marek Grechuta, Grzegorz Turnau. Podoba się jej Wrocław (w 2016 roku, w programie Europejskiej Stolicy Kultury, prezentowano oratorium 'Dokąd?', autorstwa poetki, z muzyką Zbigniewa Preisnera).

Dziś o 14:30 można się z laureatką tegorocznego Silesiusa spotkać w Klubie Proza Wrocławskiego Domu Literatury, wstęp wolny. Wieczorem we Wrocławskim Teatrze Lalek odbędzie się gala, podczas której zostaną wręczone również wyróżnienia za poetycką Książkę Roku (50 tys. zł) i Debiut (20 tys. zł). Nominowani są m.in.: Kamila Janiak, Tomasz Bąk, Jacek Łukasiewicz, Krzysztof Siwczyk. Impreza jest zamknięta, ale w Internecie - na stronie Silesiusa - zaplanowano transmisję (silesius.wroclaw.pl). Początek o 19:00. A w niedzielę w południe w Prozie spotkanie ze zwycięzcami w ramach trwającego we Wrocławiu festiwalu poezji Silesius.

Tutaj cała rozmowa z Ewą Lipską, z którą rozmawia Jacek Antczak:

cz.1

cz.2

 

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama