Eliza Lumley "She Talks In Maths: Interpretations of Radiohead"

Andrzej Patlewicz | Utworzono: 2009-06-06 11:08 | Zmodyfikowano: 2014-05-01 00:12
A|A|A

Swego czasu Herbie Hancock sięgnął po Nirvanę. Potem pomaszerowało za nim kilku czołowych jazzmanów, którzy włączali do swego repertuaru tematy rockowych zespołów. Teraz zrobiła to wokalnie i na dodatek w jazzowy sposób Eliza Lumley.

Ta klasycznie wykształcona śpiewaczka, absolwentka Royal Academy of Music w Londynie, na co dzień aktorka i śpiewaczka w londyńskim West Endzie i na Broadwayu, z naleciałościami operowymi przetransponowała na swój sposób kompozycje Radiohead, które zdefiniowała zupełnie na nowo.

Wspólnie z Simonem Perrym - wziętym producentem (związanym ze sceną niezależną) - nagrała materiał, który zaskakuje swoim pięknem i niebywałą wrażliwością. Wokalistkę wspomagają w nagraniach muzycy o już ugruntowanej pozycji - m.in. pianista Richard Milner, wiolonczelista Ian Burdge, trębacz Kevin Wedrychowski, pianiści Warren Wills i Bruce O’Neil, perkusista Matt Senior oraz udzielający się wokalnie w "Black Star" David Thomas.

Na ten album wokalistka wybrała dwanaście kompozycji, które momentami przypominają oniryczne brzmienia Cocteau Twins, pełne elegancji nagrania Sade czy eksperymentalne dokonania Ryuichi Sakamoto. Całość otwiera "High And Dry", potem wtapiamy się w "Black Star", "Street Spirit", "Let Down", "No Surprises", "Karma Police", "Lucky", "How To Disappear Completely", "Bulletproof", "I Will". Bez wątpienia uwagę przykuwa przeróbka jednej z najbardziej znanych piosenek Radiohead - "Creep", która wypada w tym zestawieniu nie najgorzej.

Te największe przeboje Radiohead w jazzowych interpretacjach Elizy Lumley spodobały się samym muzykom zespołu i to do tego stopnia, że skontaktowali się z wokalistką, a Colin Greenwood oznajmił: "Uwielbiam ten album! Nareszcie ktoś zrobił to wszystko tak jak należy". Dopełnieniem krążka jest zamieszczony na płycie specjalny bonus - "Street Spirit Carl Ryden Mix", który przypomina momentami minimalistyczne dokonania Michaela Nymana, dając efekt absolutnie niezwykły.


Eliza Lumley – "She Talks In Maths: Interpretations of Radiohead"
Wydawnictwo: Archange Productions/Magic Records

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama