Leszek Cichoński - "The Best of Studio & Live"

Andrzej Patlewicz | Utworzono: 2009-05-06 11:47 | Zmodyfikowano: 2014-05-01 00:12
A|A|A

Leszka Cichońskiego słuchacze znają od ponad 20 lat. Ale tak właściwie to jego Blues–Rock Guitar Workshop (obecnie Guitar Workshop) wystartował na dobre w 1992 r. W skład tej formacji weszli muzycy o już ugruntowanej pozycji - gitarzyści Włodek Krakus i Jerzy Styczyński (z Dżemu) oraz perkusista Jerzy Piotrowski. Przez wiele lat istnienia tej supergrupy przewinęło się przez nią mnóstwo instrumentalistów, zarówno z rockowego, jak i bluesowego środowiska.

W 1995 r. Cichoński został uhonorowany przez radiową Trójkę nagrodą im. Marii Jurkowskiej – za popularyzację edukacji muzycznej wśród młodych adeptów bluesa. Współpracował z legendą polskiego białego bluesa Tadeuszem Nalepą, z którym nagrał album "To mój blues", wystąpił z nim na festiwalu Rawa Blues, byli też razem na tournee po Stanach Zjednoczonych.

Leszek Cichoński od czasu do czasu wskakiwał w buty rock and rollowca, jednak najbliższy był mu blues spod znaku Alberta Kinga czy Jimiego Hendrixa. I właśnie fascynacja muzyką Hendrixa zaważyła na późniejszych dokonaniach artystycznych Cichońskiego. Nie dość, że na koncertach sięgał z upodobaniem po sztandarowe kawałki z twórczości swojego muzycznego mistrza, to również wiele lat później nagrał płytę "Thanks Jimi", dzięki której muzyka Hendrixa odżyła - i to nie tylko nad Odrą.

O niespożytej sile Cichońskiego i jego niebywałych umiejętnościach gry na gitarze wypowiadają się na okładce najnowszego kompilacyjnego zestawu "The Best of Studio & Live" znani współpracujący z nim koledzy po fachu: Wojciech Karolak, Jan Borysewicz i wielu innych. Określają go jako muzyka noszącego najzdrowszego wirusa polskiego środowiska gitarowego, zarażającego tysiące młodych osób miłością do gitary. "Jest najbardziej jazzowym polskim bluesmanem" – tak go określił Wojciech Karolak.

Na płycie znalazło się 13 utworów, w tym pięć studyjnych: dwa tematy Jimiego Hendrixa ("Voodoo Child/Sligh Return" i "Foxy Lady"), słynna kompozycja J.J. Cale’a "Cocaine", własna kompozycja "Thanks Jimi" oraz świetnie zagrana przez Leszka, wysmakowana wersja utworu Tadeusza Nalepy "Dbaj o miłość", pochodząca z płyty "W hołdzie Tadeuszowi Nalepie".

Dodatkowych siedem kompozycji to nagrania koncertowe: "Messin’ With A Kid", beatlesowski "Come Together" z udziałem wokalisty Johna "Broadway" Tuckera, "New Times", "Blues – Rock Guitar Workshop", "Jedź ostrożnie nie popędzaj kół", "Crazy Horse" z udziałem gitarzysty i wokalisty Stana Skiby, dylanowski "All Along the Watch Tower" i na końcu koncertowa wersja utworu Billy Robertsa "Hey Joe". Te i inne nagrania dodatkowo można usłyszeć na dołączonym krążku DVD, są też bonusowe numery umieszczone w formacie mp3 - od Jarocina po koncertowe nagrania z Monterey Bay Blues Festiwal. Jest naprawdę w czym wybierać.


Leszek Cichoński – "The Best of Studio & Live"
Wydawnictwo: Radiowa Agencja Fonograficzna – Polskie Radio

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama