Jarek Zawadzki - "Frequently Asked Questions"

Andrzej Patlewicz | Utworzono: 2009-02-16 13:08 | Zmodyfikowano: 2014-05-01 00:12
A|A|A

Jak się okazuje - wszystko zostaje w rodzinie. Jarek Zawadzki jest bratem Krzysztofa Zawadzkiego, który po dziś dzień jest liderem Walk Away, a 25 lat temu - gdy elektryczny jazz przeżywał swój renesans - był na ustach wszystkich jazzfanów.

Dzięki zagranicznym kontaktom udało się Krzysztofowi Zawadzkiemu zaprosić do swoich projektów wielkie amerykańskie jazzowe nazwiska. Wśród nich znaleźli się nieodżałowani już dziś muzycy: saksofonista tenorowy Bob Berg, czy gitarzysta i wokalista Hiram Bullock. W nagraniach, które po latach wygrzebał ze swojego archiwum Jarek Zawadzki pojawiła się amerykańska czołówka z udziałem trębacza Randy’ego Breckera, basisty Deana Browna, saksofonisty tenorowego Billa Evansa, saksofonisty altowego Erica Marienthala, gitarzysty Franka Gambale’a i perkusjonisty Luisa Ribeiro. Dzięki nim udało się przeżyć niepowtarzalne chwile zarówno podczas słuchania, jak i oglądania tych artystów na koncertach.

Ocalając te nagrania od zapomnienia Jarek Zawadzki zebrał je na jednej płycie zatytułowanej "Frequently Asked Questions", na której pomieścił 10 kompozycji, w tym 8 własnego autorstwa.

Krążek otwiera "Ptasia grypa", kompozycja gitarzysty Deana Browna, który przed laty wiele wniósł do muzyki granej z Marcusem Millerem, Davidem Sanbornem i The Brecker Brothers. Tym razem w otoczeniu polskich muzyków - Grzegorz Grzyb (perkusja), Mirosław Wiśniewski (bas elektryczny) Jarek Zawadzki (inst. kl., klarnet basowy, sax. ten.) - stworzyli polską szkołę elektrycznego jazzu.

Tytułowa kompozycja Zawadzkiego "Frequently Asked Questions" została nagrana z tragicznie zmarłym w 2002 r. saksofonistą tenorowym Bobem Bergiem, który ma na koncie współpracę m.in. z Horace Silverem, Milesem Davisem i Chickiem Coreą. Tu zagrał w towarzystwie kontrabasisty Adama Cegielskiego, gitarzysty Remigiusza Kossaczi oraz braci Zawadzkich: Krzysztofa (perkusja) i Jarka (fortepian, organy Hammonda).

Pozostałe kompozycje: "Nothing Else Thank You" (z gościnnym udziałem Franka Gambale’a), "Kołysanka for Janca" (z Erickiem Marienthalem na saksofonie altowym), "Run tu tu" (z trębaczem Randym Breckerem), "Remuś" (z gitarzystą Deanem Brownem), "Hurricane" (z udziałem wokalisty i gitarzysty Hirama Bullocka). Jedynymi wyjątkami albumu są trzy ostatnie kompozycje Jarka Zawadzkiego "Od osła do posła" (tu z gościnnym udziałem skrzypka Krzesimira Dębskiego), "Ja p...ale kac" (już tylko w polskiej obsadzie) i "The Drifting Heart" (z udziałem Orkiestry Kameralnej Filharmonii w Chmielnickim na Ukrainie p/d Siergieja Leonowa).

Każdy z tych utworów ma zupełnie inną wymowę. Jeśli wsłuchamy się uważnie to - jak zapewne zgodzą się sympatycy tego gatunku - jest to historyczny zapis muzyki z udziałem gwiazd amerykańskiego jazzu, którzy znaleźli nad Wisłą godnych sobie partnerów. Album "Frequently Asked Questions" jest jedynym w swoim rodzaju zapisem tych kompozycji będących ukłonem w stronę elektrycznego jazzu i muzyki klasycznej.


Jarek Zawadzki – "Frequently Asked Questions"
Wydawnictwo: Walk Away Records/Studio 7

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama