Mack Goldsbury And The Polish Connection

Andrzej Patlewicz | Utworzono: 2008-10-01 10:29 | Zmodyfikowano: 2014-05-01 00:12
A|A|A

Ten urodzony w Teksasie saksofonista przez wiele lat mieszkał w Nowym Jorku, gdzie współpracował z tuzami światowego jazzu. Już jako siedemnastolatek był profesjonalnym i rozpoznawalnym muzykiem dzięki potężnemu brzmieniu swego saksofonu i niesamowitej energii w improwizacjach. Koncertował i nagrywał m.in. z Johnem Scofieldem, Billy Hartem, Jimmym Dorseyem, Redem Garlandem, Jaky Byardem, Paulem Motianem, Timem Berne, Rayem Andersonem, Jimmy Garrissonem, Edem Shullerem, Joe Lovano, Victorem Jonesem, Dave’em Liebmanem i dziesiątkami innych muzyków, których wyliczyć nie sposób.

Mack Goldsbury nigdy nie wytyczał granicy pomiędzy muzyką jazzową a pop. Brał udział w sesjach nagraniowych m.in. z murzyńskim zespołem The Temptations, Steviem Wonderem, Cher czy Frankiem Sinatrą Jr. Prowadził też RIAS Radio Big Band. Obecnie mieszka w El Paso w Teksasie i ciągle jest czynnym muzykiem, mimo, iż skończył 62 lata.

Album "The Polish Connection" to wynik współpracy z polskimi muzykami: trębaczem Maciejem Fortuną, perkusistą Ireneuszem Budnym, kontrabasistą Krzysztofem Ciesielskim oraz pianistą Dawidem Troczewskim (absolwentem poznańskiej "Szkoły talentów" i Akademii Muzycznej we Wrocławiu).

The Polish Connection powstał w czerwcu 2005 r. i od tego czasu regularnie koncertuje, powiększając wciąż swój repertuar obejmujący zarówno kompozycje własne, jak i standardy jazzowe.

Na płycie wydanej przez niemiecką firmę Interfuse znalazły się utwory zarejestrowane 23 i 24 lipca 2007 r. w Teatrze im. J. Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim.

Album otwiera kompozycja Macka Goldsbury’ego "Arteisa Sunrise". Wśród siedmiu utworów pięć to kompozycje lidera ("Rachel’s Song", "Avenue G", "First Spring", "Perody"). Muzycy znakomicie wczuli się w temat Sammy Faina "Once I Had A Secret Love", w którym świetnie pulsuje time’ing.

Rodzynkiem jest utwór autorstwa pianisty Dawida Troczewskiego "Nostalgia", gdzie słychać talent pianistyczny muzyka, który w swoim dorobku artystycznym ma wiele nagród indywidualnych i zespołowych - m.in. w 2006 r. zdobył Grand Prix Warszawskiego Festiwalu Pianistów Jazzowych, nagrodę wręczał mu sam Andrzej Kurylewicz.

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama