Dron i czujniki sprawdzą jakość powietrza w Twardogórze

na podstawie mat. prasowych, el | Utworzono: 2019-09-22 20:15 | Zmodyfikowano: 2019-09-22 23:24
A|A|A

Fot: mat. prasowe

Wartość projektu to prawie 96 tys. złotych, w tym 76 tys. złotych pochodzi ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu. Urządzenia będą badać skład dymów z kominów budynków nie tylko na terenie miasta, ale i całej gminy.

- Za pomocą nowej aparatury samorządowcy zmierzą dokładnie, ile jest emitowanych do powietrza szkodliwych substancji, w tym pyłów PM10 i PM2,5 - mówi Łukasz Michalski, pełnomocnik zarządu WFOŚiGW we Wrocławiu. - Te areozole - zdaniem ekspertów - mogą przyczyniać się wzrostu zgonów z powodu chorób układu oddechowego i krążenia - dodaje. Inne substancje, których zwartość w powietrzu zbadają dron i czujniki to dwutlenek węgla oraz toksyczny formaldehyd.

- Zdecydowaliśmy o uruchomieniu nowoczesnego systemu monitoringu powietrza z powodu licznych interwencji zgłaszanych przez mieszkańców, zaniepokojonych powtarzającymi się widokami gęstych dymów, wydobywających się z kominów niektórych budynków oraz fetoru - dodaje Paweł Czuliński, burmistrz Twardogóry. Zapowiada, że będą przeprowadzane kontrole i pobierane próbki popiołów z palenisk w budynkach na terenie całej gminy. Uroczysta inauguracja całej akcji – wraz z prezentacją zakupionego drona – odbyła się w Twardogórze podczas Ekopikniku "zaBiegam o czystą Twardogórę".

 

Element Serwisów Informacyjnych PAP
REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Informujemy, ze wydarzenia zaplanowane w Sali Koncertowej Radia Wrocław do końca kwietnia 2020 r. nie odbędą się. O zmianach terminów będziemy Państwa informować na bieżąco.
Reklama