UWAGA CZESI

Dagmara Chojnacka, MareK Obszarny | Utworzono: 2019-10-22 19:56 | Zmodyfikowano: 2019-10-22 19:57
A|A|A

A TU DLA PAŃSTWA OD RAZU SZCZEGÓŁY :

Przegląd Kina Czeskiego "Uwaga Czesi!"
uwaga czesiWspólnie z Fundacją Solidarności Polsko-Czesko-Słowackiej zapraszamy na Przegląd Kina Czeskiego "Uwaga Czesi!", który odbędzie się w DCF w dniach 20-27 października. W Przeglądzie znajdą się m.in. znakomite, rzadko pokazywane tytuły Czeskiej Nowej Fali ‒ filmy Věry Chytilovej, Pavla Juráčka i Jan Němca, prace światowej sławy mistrza surrealizmu ‒ Jana Švankmajera, kultowa animacja dla dorosłych i dla dzieci w odcinkach „Proszę Pana, chodźmy się pobawić!” oraz nowe, znaczące realizacje fabularne i dokumentalne.


PROGRAM:
20 października
16:00 PROSZĘ PANA, CHODŹMY SIĘ POBAWIĆ reż. Břetislav Pojar, Miroslav Štěpánek / Czechosłowacja 1965 ‒ 73; część I ‒ 5 odcinków - 80’ KUP BILET
18:00 PROSZĘ PANA, CHODŹMY SIĘ POBAWIĆ reż. Břetislav Pojar, Miroslav Štěpánek / Czechosłowacja 1965 ‒ 73; część II ‒ 6 odcinków ‒ 80’ + O KIELISZEK ZA DUŻO reż. Břetislav Pojar 1954, 14' KUP BILET
„Proszę Pana, chodźmy się pobawić!”‒ kultowy czechosłowacki animowany serial telewizyjny w reżyserii Břetislava Pojara i Miroslava Štěpánka. Głównymi bohaterami są dwa niedźwiadki, które spotkały się w miejscowości Kolín. Magiczna opowieść o radościach i smutkach przyjaźni i wspólnych przygód.
21 października
18:00 KILIAN ZAWSZE WRACA reż. Pavel Juráček, Jan Schmidt / Czechosłowacja 1966, 38’ KUP BILET
Jan Herold szuka towarzysza Kiliana, kiedy trafi do wypożyczalni kotów, wynajmie kota na dobę, ale nie może go zwrócić... Duszna, paraliżująca atmosfera, niejasność sytuacji, narastający niepokój. Byłoby absurdalnie, gdyby nie było strasznie. Wyprażona, pustawa Praga. Umęczenie. Kolejna odsłona świata sportretowanego przez Franza Kafkę - Josef K. w połowie groźnych lat 60.
19:30 PRZYPADEK DLA POCZĄTKUJĄCEGO KATA reż. Pavel Juráček / Czechosłowacja 1970, 102’ KUP BILET
Guliwer po czesku ‒ czyli kolejna odsłona opowieści o rzeczywistości ‒ o której nie było wolno opowiadać. Bohater trafia do tajemniczego kraju Balnibarbi, w którym stara się zrozumieć cokolwiek ze zwyczajów i przekonań mieszkańców. Ten film ‒ przeplatany absurdalnymi dowcipami ‒ skończył definitywnie karierę Pavla Juráčka. Trafił na półkę. Reżyser ‒ jako jedyny ze swojego środowiska został sygnatariuszem Karty 77.
22 października
18:00 DIAMENTY NOCY reż. Jan Němec / Czechosłowacja 1964, 64’ KUP BILET
Jedno z najbardziej oryginalnych dokonań czechosłowackiej Nowej Fali. Opowieść o dwóch młodych Żydach, którym udaje się uciec z transportu. Scenariusz na podstawie autobiograficznego opowiadania Arnošta Lustiga.
19:45 O UROCZYSTOŚCI I GOŚCIACH reż. Jan Němec / Czechosłowacja 1966, 71’ KUP BILET
Goście na uroczystości. Drobne na pozór nieporozumienie. Gęstniejąca atmosfera niepokoju. Dramatyczny obraz stanu kondycji kontaktów ludzkich w czasie zaszczucia. Nietracąca na sile opowieść o władzy i oportunizmie.
23 października
18:00 O CZYMŚ INNYM reż. Věra Chytilová / Czechosłowacja 1963, 82’ KUP BILET
Debiut pełnometrażowy Věry Chytilovej opowiada dwie niezależne historie kobiet: Věry ‒ żony i matki i Evy ‒ wybitnej gimnastyczki. Kobiety są w tym samym wieku, obie są w momencie w których zmienia się ich życie. Niesłychanie odważny, a zarazem prosty pomysł na skonfrontowanie tych dwóch losów (bez konfrontacji bezpośredniej bohaterek) stawia wielkie pytania o sens naszych działań, o wagę spraw.
20:00 STOKROTKI reż. Věra Chytilová / Czechosłowacja 1966, 74’ KUP BILET
Najsłynniejszy film eksperymentatorki Věry Chytilovej i jedno ze szczytowych osiągnięć Czechosłowackiej Nowej Fali. Surrealistyczna opowieść o dwóch dziewczynach, które żyją swoje życie chcąc doświadczać „lekkości bytu”. Feeria obrazów. Wyzwolony i wyzwalający poemat filmowy.
24 października
16:00 ZWIĄZANI reż. Radim Špaček / Czechy, Słowacja, 2010, 146’ KUP BILET
Film otrzymał w 2011 roku kilkanaście nominacji do Czeskich Lwów, z czego zdobył pięć statuetek w tym za: Najlepszy film, Najlepszy reżyser i Najlepszy scenariusz. Jest rok 1982, mroczny okres komunistycznego reżimu. Tajny agent policji Rusnák i jego kolega dostają rozkaz, aby śledzić dysydenta Sýkorę. Od jego przyjaciela, zakazanego pisarza dowiadują się, że Sýkora ma kochankę. Banalna zdrada małżeńska staje się narzędziem szantażu. Jednak wszystko się komplikuje, kiedy Rusnák zakochuje się w kochance Sýkory.
19:00 ZŁOTE OSZUSTWO reż. Radim Špaček / Czechy, 2018, 106’ + SPOTKANIE Z REŻYSEREM KUP BILET
Opowieść o czeskiej reprezentacji koszykówki w latach 1938-5: przyjaźń, namiętna miłość, sportowa walka w cieniu dwóch reżimów ‒ faszystowskiego i komunistycznego. „Czas w którym młodzi ludzie musieli podejmować bardzo trudne decyzje jeśli chcieli zachować godność” (reżyser).
25 października
18:00 PÓŁMROK reż. Filip Renč / Czechy 1999, 87’ KUP BILET
Mix fabularno-dokumentalny o rozbiciu studenckiej demonstracji w Alei Narodowej w Pradze 17 listopada 1989 roku. Film wykorzystuje dziennik studenta Václava Bartuški (pod tym samym tytułem), który wraz z kolegą Romanem Křížem był uczestnikiem zajść. Obaj zostali członkami komisji śledczej powołanej dla wyjaśnienia okoliczności zajść i ukarania winnych.
19:45 DK. reż. Bára Kopecká / Czechy 2014, 73’ + SPOTKANIE Z REŻYSEREM KUP BILET
Artystyczny obraz dokumentalny, którego bohaterem jest przedwcześnie zmarły, wybitnie utalentowany czeski architekt David Kopecky, współzałożyciel pracowni KSA. Film powstał w oparciu o video dokumentację reżyserki i montażystki Bary Kopeckiej ‒ żony bohatera, wzbogaconą o zarejestrowane relacje ‒ wspomnienia jego współpracowników oraz bliskich znajomych.
26 października
16:00 WROCŁAW 99 MINUS DZIESIĘĆ reż. Vladimír Merta / Czechy 1999, 56’ + SPOTKANIE Z REŻYSEREM KUP BILET
Kuriozalne okoliczności Przeglądu Niezależnej Kultury Czechosłowackiej w listopadzie 1989 we Wrocławiu w dokumentach, zapisach filmowych i wspomnieniach. Mimo blokady granicy do Wrocławia przyjechała ogromna liczba Czechów i Słowaków, pragnących spotkań ze swoją niezależną kulturą.
19:00 CZECHY DLA CZECHÓW reż. Tomáš Kratochvíl / Czechy 2015, 88’ KUP BILET
Czeski nacjonalizm anno domini 2013. Kolejna fala zbiorowej agresji wymierzonej w romską społeczność. Reżyser na 8 miesięcy przeprowadza się do cygańskiego getta cieszącego się najgorszą sławą v Ústí nad Labem. Korzystając z metod cinema direct autor z kamerą szuka odpowiedzi na pytania o powody barier, uprzedzeń po obu stronach konfliktu.
27 października
PRZEGLĄD FILMÓW JANA ŠVANKMAJERA:
14:00 FILMY KRÓTKOMETRAŻOWE, CZĘŚĆ 1 - KUP BILET
16:00 FILMY KRÓTKOMETRAŻOWE, CZĘŚĆ 2 - KUP BILET
17:30 OWAD + SPOTKANIE Z REŻYSEREM - KUP BILET
Pojedyncze bilety: 13 zł. Karnet na wszystkie seanse filmowe: 150 zł. Karnety do nabycia w kasach kina DCF do 16 października.

Przegląd jest częścią Festiwalu, upamiętniającego 30. rocznicę Przeglądu czechosłowackiej Kultury Niezależnej we Wrocławiu, nazwanego przez Václava Havla „uwerturą aksamitnej rewolucji”. W ramach wydarzenia odbędą się również koncerty, spotkania z twórcami zza południowej granicy, seminaria, a także dni kuchni czeskiej. Więcej informacji na stronie uwagaczesi.pl.

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama