Najlepiej dla wszystkich

Radio Wrocław | Utworzono: 2019-10-23 08:56 | Zmodyfikowano: 2019-10-23 08:58
A|A|A

fot. materiały prasowe

DANE KATALOGOWE KSIĄŻKI

Tytuł książki: Najlepiej dla wszystkich
Autor: Petra Soukupová
Tytuł oryginału: Nejlepší pro všechny
Cena brutto: 39,99 zł
Przekład: Julia Różewicz
Liczba stron: 424
Format: 130x205 mm
Oprawa: miękka+skrzydełka
Wydanie: pierwsze, Wrocław 2019, Wydawnictwo Afera
ISBN: 978-83-65707-25-3
Data premiery: 23.10.2019

O KSIĄŻCE

Dziesięcioletni rozrabiaka Viktor mieszka w Pradze z mamą, aktorką, która niespecjalnie sobie radzi z jego wychowaniem i własnym życiem. Kiedy Hana dostaje propozycję roli w serialu, postanawia oddać Viktora pod opiekę babci. Świetny plan! Viktor zmieni otoczenie, niedawno owdowiała Eva będzie miała kim się zająć, a Hana spokojnie odda się pracy. Tak będzie najlepiej dla wszystkich.
Tylko że Viki jest wściekły, nie chce się przeprowadzać z miasta na wieś, prywatne sprawy Hany mocno się komplikują, a Eva ma swoje zasady i tajemnice.

Viki, Hana i Eva. Obserwujemy trzy pokolenia – jak zwykle u Soukupovej, oddane bez retuszu – przez jeden rok ich życia, przełomowy i zarazem zwyczajny, jak niemal wszystko, co nas spotyka.
Książka nominowana do nagrody Magnesia Litera 2018 w kategorii Proza.

O AUTORCE

Petra Soukupová (ur. 1982) prozaiczka i scenarzystka, jedna z najbardziej wyrazistych czeskich autorek.
Za swój debiut, powieść K moři (Nad morze), otrzymała w 2008 nagrodę Jiřiego Ortena. Jej druga książka, Zmizet (Zniknąć) zdobyła w 2010 najważniejszą czeską nagrodę literacką, Magnesia Litera, w kategorii Książka Roku. W kolejnych latach ukazały się entuzjastycznie przyjęte przez czytelników powieści: Marta v roce vetřelce (Marta w roku intruza, 2011) i Pod sněhem (Pod śniegiem, 2015), oraz książki dla dzieci: Bertík a čmuchadlo (Bercik i niuniuch, 2014) i Kdo zabil Snížka (Kto zabił Śnieżka?, 2017).

Najlepiej dla wszystkich, najnowsza powieść, szybko wspięła się na szczyt listy czeskich bestsellerów i zdobyła nominację do Magnesii Litery 2018 w kategorii Proza.
W książkach Petry Soukupovej dominuje problematyka relacji rodzinnych, a oryginalność autorki polega nie tylko na chłodnym, analitycznym sposobie relacjonowania wydarzeń, lecz także na niezwykłej umiejętności zaglądania w głowy bohaterów.
Petra Soukupová jest absolwentką praskiej szkoły filmowej FAMU, współpracuje z twórcami popularnych seriali telewizyjnych. Mieszka w Pradze.
W Polsce ukazały się dotąd cztery książki autorki: Zniknąć (Afera, 2012), Bercik i niuniuch (Afera, 2015), Pod śniegiem (Afera, 2016) i Najlepiej dla wszystkich (Afera, 2019).

KSIĄŻCE PATRONUJĄ
Radio RAM
Radio Wrocław Kultura
artPapier.pl
Czeskie Centrum
CzeskieKlimaty.pl
Literackie-skarby.blogspot.com

O poprzednich książkach autorki, Zniknąć i Pod śniegiem

Kobieta o kobietach przede wszystkim dla kobiet – nie ma co ukrywać, istnieje taka szufladka, ale ta powieść jednak z niej wystaje. A nawet jeśli pasuje, to jest lepsza od wszystkiego, co czytałam po polsku z tej szufladki.

Kinga Dunin, KrytykaPolityczna.pl

Już w swojej pierwszej wydanej w Polsce książce pt. Zniknąć Soukupová udowodniła, że potrafi fantastycznie pisać o skomplikowanych relacjach rodzinnych i idealnie oddawać „uroki” autentycznego życia. Tego pełnego codziennych absurdów, z wszystkimi ciosami, które co jakiś czas rzeczywistość zadaje; bądź tylko ze złudnymi, nieprzyjemnymi drobiazgami, które siedzą w człowieku niczym drzazga pod skórą. Pod śniegiem nie tylko te pisarskie umiejętności ugruntowuje, ale podnosi je na wyższy poziom.

Mikołaj Marszycki, NaTemat.pl

Pisarstwo Soukupovej jest wstrząsająco wręcz blisko życia – i to chyba jego największa siła. (…) Do tego autorka odkrywa prawdę z niesamowitym taktem. Nikogo nie osądza, nikogo nie obwinia, za głupimi na pozór życiowymi posunięciami ukazuje mądre motywacje. Współczuje.

Anna Maślanka, Literackie-skarby.blogspot.com

Soukupová przedstawia problemy współczesnej rodziny z psychologicznym autentyzmem, uczciwością, trafnością. Pod śniegiem to niewątpliwie mocna, przekonująca powieść. Co więcej, pomimo dość wymagającej tematyki, jest to książka pozbawiona zadęcia, zdumiewająco lekka w czytaniu, miejscami nawet zabawna (choć nigdy trywialna). Wielka to sztuka – pisać w ten sposób o ludzkich dramatach.

Michał Paweł Urbaniak, ArtPapier.com

To wyjątkowa książka, wyróżniająca się formą, treścią, przesłaniem. Książka o nas samych, bo, nie czarujmy się, każda/każdy z nas odnajdzie w bohaterkach jakieś swoje cechy, zachowania, choćby skrywane pragnienia.

Agnieszka Kalus, CzytamBoLubie.com

Czeska autorka pisze barwnie, ale też bezpretensjonalnie i przejrzyście. Bez patosu, za to z gorzkim humorem. Z taką samą lekkością oddaje radość, ból, absurdy codzienności. Niczego nie pomija, jej powieść to esencja prawdy o życiu.

Karolina Nos, CzepiamSieKsiazek.pl


Siłą książki Petry Soukupovej jest jej zwyczajność. Autorka nie upiera się, że napisze arcydzieło, że wbije nas w fotel, wystrzeliwując fajerwerki w finale, albo włoży w usta bohaterów uniwersalne życiowe mądrości. Może dlatego udaje jej się stworzyć powieść szczerą, autentyczną i bezpretensjonalną.

Niespodziegadki.pl

Kto twierdzi, że rodzina to temat literacko wyeksploatowany, ten nie czytał Petry Soukupovej.

Marta Snarska, LezeIczytam.blogspot.com

Soukupová to mistrzyni portretowania tego, co rozgrywa się w spojrzeniu, przemilczeniu, półsłówkach, drobnych złośliwościach.

Bernadetta Darska, bernadettadarska.blogspot.com

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama