Dni Filmowe LUX we Wrocławiu

Iwona Diakowska, BT | Utworzono: 2019-11-07 10:31
A|A|A

fot. Dni Filmowe LUX

Biuro Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu zaprasza wszystkich miłośników dobrego europejskiego kina na Dni Filmowe LUX 2019. Wrocławska publiczność będzie miała okazję obejrzeć trzy produkcje nominowane do prestiżowej nagrody przyznawanej przez Parlament Europejski. Twórcy zaprezentują tajemniczą historię politycznego morderstwa, thriller o władzy i korupcji oraz historię antybohaterki walczącej z patriarchatem. Dni Filmowe LUX 2019 już od 12 do 14 listopada w Kinie Nowe Horyzonty – bezpłatne wejściówki czekają na chętnych w Biurze Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu!

Nagroda Filmowa LUX, przyznawana przez Parlament Europejski od 2007 roku, ma na celu wspieranie kinematografii jako naturalnej przestrzeni do otwartej debaty na temat wartości europejskich. Inicjatorzy wyróżnienia wierzą, że kino - ze względu na swoją masowość - jest idealną platformą do dyskusji na temat przyszłości społeczeństwa europejskiego - zarówno jego potrzeb, jak i oczekiwań.

W ciągu ostatnich 12 lat nagroda stała się wskaźnikiem jakości przy wspieraniu europejskich produkcji filmowych. Zwycięskie ekranizacje stały się hitami zarówno w Europie, jak i poza jej granicami, przyczyniając się do promocji filmów, które w innym przypadku mogłyby nie zostać zauważone przez szerszą publiczność. Wśród zwycięzców tego prestiżowego wyróżnienia znaleźli się też polscy twórcy.
W 2014 roku najwyżej oceniona została „Ida” w reżyserii Pawła Pawlikowskiego, która rok później została nagrodzona Oskarem w kategorii „Najlepszy film nieanglojęzyczny”.

- Już po raz kolejny dajemy mieszkańcom Wrocławia możliwość zapoznania się z twórczością wybitnych europejskich reżyserów, którzy w swoich dziełach poruszają niezwykle ważne aspekty współczesnego życia. Poprzednie edycje, które przyciągnęły do sal kinowych prawdziwe tłumy, tylko utwierdzają nas
w przekonaniu, że formuła Dni Filmowych LUX została skrojona dokładnie pod potrzeby współczesnego, świadomego widza – zaznacza Łukasz Kempara, szef Biura Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu. – Jestem przekonany, że trzy listopadowe projekcje filmów nominowanych do tegorocznej Nagrody LUX na długo zapiszą się w pamięci uczestników tegorocznej edycji – podkreśla Łukasz Kempara.

Tegoroczną listę 10 filmów walczących o Nagrodę Filmową LUX ogłoszono podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w czeskich Karlowych Warach. Wśród nominowanych znalazł się między innymi „Kler” w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego. Finałową trójkę w tym roku tworzą jednak: „God Exists, Her Name Is Petrunya” (Bóg istnieje, Jej imię to Petrunia) autorstwa Teona Strugar Mitevska, „The Realm” (Królestwo) Rodrigo Sorogoyena oraz „Cold Case Hammarskjöld” (Kto zabił sekretarza generalnego ONZ?) w reżyserii Madsa Brüggera. Każdy z finałowych filmów został przetłumaczony na 24 oficjalne języki Unii Europejskiej i zostanie zaprezentowany szerokiej publiczności podczas jednej z ponad 50 projekcji w całej Europie. W Polsce zaplanowano pokazy w trzech miastach: Warszawie, Krakowie i stolicy Dolnego Śląska. Zwycięzców Nagrody Filmowej LUX wybiorą posłowie do Parlamentu Europejskiego, jednak to w rękach widzów będzie przyznanie prestiżowej Nagrody Publiczności.

Jak co roku każdy seans zakończy się debatą, w której wezmą udział zaproszeni przez organizatorów liderzy opinii, dziennikarze oraz widzowie. Jest to niepowtarzalna okazja do wymiany poglądów oraz poznania różnych punktów widzenia na temat otaczającej nas rzeczywistości.

Kalendarz projekcji:

12.11.2019, godzina 19:00
„Bóg istnieje, a jej imię to Petrunia”
reż. Teona Strugar Mitevska (Macedonia Północna/Belgia/Słowenia/Chorwacja/Francja, 2019)

13.11.2019, godzina 19:00
„Królestwo”
reż. Rodrigo Sorogoyen (Hiszpania/ Francja, 2018)

14.11.2019, godzina 19:00
„Kto zabił sekretarza generalnego ONZ?”
reż. Mads Brügger (Dania/Norwegia/Szwecja/Belgia, 2019)

Bezpłatne zaproszenia na pokazy w ramach Dni Filmowych LUX można odebrać od 5 listopada
w Biurze Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu przy ul. Widok 10 oraz w kasach Kina Nowe Horyzonty.

Więcej informacji o festiwalu i prezentowanych filmach dostępnych jest na stronie www.europarl.europa.eu/poland/pl/biuro_we_wroclawiu oraz www.luxprize.eu.

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama