Zamieszki podczas Marszu Niepodległości we Wrocławiu. Policja użyła armatek wodnych

Beata Makowska, mk | Utworzono: 2019-11-11 19:43 | Zmodyfikowano: 2019-11-11 19:44
A|A|A

fot. Andrzej Owczarek

12.30

Wrocławski magistrat powiadomi prokuraturę o incydencie do którego doszło wczoraj po rozwiązanym marszu narodowców. Grupka manifestujących pod oknami prezydenckiego gabinetu wykrzykiwała obraźliwe hasła. - Na te zachowania prezydent odpowiedział na Twitterze - opowiada Bartłomiej Ciążyński z magistratu:

10:30 

Zarzuty udziału w nielegalnym zgromadzeniu usłyszą zatrzymani po poniedziałkowym marszu narodowców we Wrocławiu. Zatrzymano już 14 osób, ale policja informuje, że ta liczba może się zwiększyć bo cały czas analizowane są nagrania z monitoringu. Mogą także zmienić się stawiane zatrzymanym zarzuty. 

9:00

Zatrzymanych zostało 14 osób, pięć osób zostało rannych - w tym trzech policjantów - to bilans poniedziałkowego Marszu Polaków.

6:00

- Po skandowaniu haseł antysemickich i rzucaniu w policję butelkami, kamieniami i zapalonymi racami użyto siły - powiedział Kamil Rynkiewicz z biura prasowego dolnośląskiej policji:

Przedstawiciel urzędu miejskiego po dwóch upomnieniach, pierwszy o wygłaszaniu haseł antysemickich, a drugim o użyciu materiałów pirotechnicznych, podjął decyzję o rozwiązaniu manifestacji:

Dla wielu osób, które chciały wziąć udział w marszu, aby uczcić polską niepodległość, zamieszki były zasmucające:

Policja zatrzymała najbardziej agresywnych manifestujących. Dzisiaj zostaną przesłuchani.

21:30

Sprawę skomentował prezydent Wrocławia: 

- Niestety, wieczorem grupka osób, która zdecydowanie inaczej rozumie nasze wspólne święto tj. jako okazję do obrażania innych, wyzywania policji i walki z nią, chciała nam popsuć Dzień Niepodległości. A czynów tych, co jeszcze smutniejsze, dokonują, mając na ustach słowa Mazurka Dąbrowskiego (...) na szarganie polską flagą we Wrocławiu nie było, nie ma i nie będzie miejsca. Nie będziemy na to pozwalać. Zawsze zachowamy się jak trzeba! – czytamy na Facebooku Jacka Sutryka.

20:40

Kiedy w stronę kordonu mundurowych poleciały butelki, kamienie i race policja zmuszona była zareagować:

Wiele osób nie kryło żalu, że to co miało być świętowaniem niepodległości, przerodziło się w regularną bitwę:

 

19:44

Jeszcze przed startem pochodu z Wyspy Słodowej część uczestników wykrzykiwała antysemickie hasła. Potem na ulicy Dubois odpalono race. Nie podziałało dwukrotne ostrzeżenie, więc marsz rozwiązano. Na miejscu jest policja, uczestnicy marszu jak na razie nie chcą się rozejść.

Bartłomiej Ciążyński, doradca Prezydenta Wrocławia ds. Tolerancji i Przeciwdziałania Ksenofobii:



Element Serwisów Informacyjnych PAP
REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
~Polska
2019-11-13 21:17:26
z adresu IP: (178.219.xxx.xxx)
Ocena: -19
Jak Polska policja państwowa może wykonywać polecenia rozkazy bicia polskich obywateli pochodzące nie od Polaków? We Wrocławiu policja polska zarządzaja nie Polacy. Czy to nie jest chore miasto? To tak jakby wojsko polskie. naslac do walki z Polakami.
~Sutryk ma kota
2019-11-12 22:42:10
z adresu IP: (37.8.xxx.xxx)
Ocena: 7
"Są takie daty w NASZEJ historii, o których wolelibyśmy zapomnieć. Ale na przekór temu musimy o nich pamiEtać. Są takie noce, w rocznice których chcielibyśmy milczeć. Ale na przekór temu musimy zabrać głos. 81 lat temu mieszkańcy BRESLAU wystąpili przeciwko mieszkańcom BRESLAU." Jacek Sutryk
~slsk
2019-11-12 14:45:41
z adresu IP: (91.198.xxx.xxx)
Ocena: -16
Czy ktoś (Redakcja?) mógłby zacytować, bardzo proszę, te straszliwe "antysemickie", "nienawistne" hasła, za które to rzekomo marsz został rozwiązany? Wszystkie media o tym mówią, ale nikt ich jasno nie przedstawił opinii publicznej. Ostatnio w Polsce prawie wszystko jest już uznawane za "antysemickie", istnieje jakaś irracjonalna obawa i fobia przed choćby zahaczeniem o tematy powiązane z jednym z licznych narodów świata bez afirmowania interesów tegoż. Obawiam się wobez tego, że i tu mogło dojść do jakichś nadużyć ze strony urzędników. Wszak uznanie tych haseł za tak straszliwe jest ich arbitralną decyzją.
~MrBean
2019-11-12 14:12:10
z adresu IP: (87.206.xxx.xxx)
Ocena: -13
Dlaczego usuwane są komentarze, które nie są wulgarne, a tylko opisują fakty takimi jakie one są? Czy na tym polega demokracja i wolność słowa? Wiadomo jaka opcja polityczna i narodowościowa rządzi we Wrocławiu. Lepiej zajęliby się rozbudową infrastruktury i transportu, a nie pałowaniem Polaków, ponieważ takiego dziadostwa komunikacyjnego i drogowego to chyba nie ma w całej Polsce.
~tutejszy
2019-11-12 11:31:18
z adresu IP: (185.119.xxx.xxx)
Ocena: -11
mam nadzieje że posłowie wrocławscy wystąpia z interpelacja poselską w sprawie przestepczych działań magistratu i nieprofesjonalnych nadmiernych działań policji a p. mateuszowi morawieckiemu ku pamięci te atakowane na manifestacji dzieci to mogły być twoje dzieci
~Komentarz został usunięty
2019-11-12 11:02:10
z adresu IP: (87.206.xxx.xxx)
Ocena: 3
Komentarz został usunięty
~@Johny
2019-11-12 09:14:21
z adresu IP: (37.8.xxx.xxx)
Ocena: -16
Policja podlega Sutrykowi, przynajmniej miejski garnizon. Rok temu okazało się, że Sutryk rozwiązał marsz bezprawnie właśnie przy użyciu Policji. Policja jest tylko narzędziem w rękach Sutryka. Natychmiastowym.
~Johny
2019-11-12 09:10:35
z adresu IP: (5.173.xxx.xxx)
Ocena: -23
Dla wszystkich placzacych kiboli "patriotow" - policja nie podlega Sutrykowi. Ona reprezentuje nasz kraj, tak jak wojsko, wiec troche to slabe ze w dzien niepodleglosci rzucacie w nich butelkami i petardami. I nie dziwcie sie ze zostaniecie wtedy polani woda albo spryskani gazem.
~Komentarz został usunięty
2019-11-12 08:29:28
z adresu IP: (77.252.xxx.xxx)
Ocena: -9
Komentarz został usunięty
~PIT
2019-11-12 08:22:48
z adresu IP: (82.145.xxx.xxx)
Ocena: -20
Polak nie płaci PIT we Wrocławiu Sutryka.
~Piętaszek
2019-11-12 07:48:50
z adresu IP: (31.11.xxx.xxx)
Ocena: -13
We Wrocławiu mieliśmy okazję zobaczyć nienawiść władzy samorządowej do uczestników Marszu Patriotów. PS. Policja została wykorzystana przez Sutryka do prywatnych celów. Rok temu rozwiązali marsz i przegrali w sądzie. W tym roku będzie podobnie. Totalne dno POlszewickie nienawidzące Polski i Polaków.
~Paweł
2019-11-12 06:18:50
z adresu IP: (81.190.xxx.xxx)
Ocena: 27
Są różne sposoby na świętowanie naszego Święta Niepodległości. Na ten przykład ja poszedłem na 7 rano na Mszę, a potem pojechałem w góry ze znajomymi. Po powrocie późnym wieczorem dowiedziałem się, że niektórzy moi rodacy są chorzy, jeśli nie odpalą sobie w tym dniu rac i nie pokrzyczą o tym, jak nie lubią Żydów, a potem jakieś Kasie i inni tutejsi wypisują w komentarzach jak to ich skrzywdzono. Jak sieęnie słucha wezwań policji do rozejścia, to tak się to kończy, mili państwo! Natomiast apele nawołujące do niepłacenia podatków we Wrocławiu są śmieszne. Na pewno Wrocław zbankrutuje jak garstka ludzi zacznie płacić PIT gdzie indziej. Ciekawe, czy autor owego apelu słyszał np. o podatku CIT i zna procentowy rozkład pochodzenia wpływów do budżetu Wrocławia. Pracując w małej wrocławskiej firmie prywatnej wiedziałem, ile CIT-u płacił co miesiąc mój szef. Mój PIT był przy tym jak kieszonkowe nastolatka.
~PiesEU
2019-11-12 06:16:50
z adresu IP: (46.5.xxx.xxx)
Ocena: 35
Wyjątkowo podła prowokacja milicji obywatelskiej, widać wyraźnie na licznych wideorelacjach, że milicjanci tylko czekali na otrzymanie znaku sygnału, by ruszyć na maszerujących w typowo zomowskim, resortowym starym stylu. Skandal i hańba! Mam nadzieję, że polecą za to głowy w ratuszu wrocławskim!!!
~pyttt
2019-11-12 01:49:25
z adresu IP: (83.142.xxx.xxx)
Ocena: 117
Czy ktos może pokazać, zacytować te hasła za któe został rozwiązany marsz. Tak, żeby nie było wątpliwości, że decyzja urzędników była zgodna z prawem.
~Komentarz został usunięty
2019-11-12 00:30:20
z adresu IP: (95.40.xxx.xxx)
Ocena: 6
Komentarz został usunięty
~38%
2019-11-12 00:02:41
z adresu IP: (37.8.xxx.xxx)
Ocena: -12
Idzie z PIT na pałowanie wrocławian. Wrocławianie nie mają obowiązku płacić podatków we Wrocławiu.
~Komentarz został usunięty
2019-11-11 23:47:23
z adresu IP: (185.119.xxx.xxx)
Ocena: 14
Komentarz został usunięty
~Kasia
2019-11-11 23:44:20
z adresu IP: (78.10.xxx.xxx)
Ocena: -15
NIKT NIE ATAKOWAL POLICJI TO POLICJA ATAKOWALA POLAKOW Z FLAGAMI I POTRAKTOWALA GAZEM NIEWINNYCH LUDZI
~lysy
2019-11-11 23:34:18
z adresu IP: (87.239.xxx.xxx)
Ocena: 23
Dobre, "patrioci" atakują policję własnego kraju w Święto Niepodległości z flagami w ręku. W Warszawie z kolei idą pod rękę z wloskimi neofaszystami. Totalnie nie rozumiecie czym jest patriotyzm.
~uczestnik
2019-11-11 23:29:51
z adresu IP: (31.60.xxx.xxx)
Ocena: -8
Nie dziwię się że macie niską słuchalność. Po pierwsze jesteście na łańcuszku decydentów, a po drugie kłamiecie. Byłem i widziałem od początku, że wszystko to była jedna wielka ustawka i prowokacja. Policja zachowała się jak milicja w 1980 roku. Jestem zniesmaczony wrocławską wolnością i demokracją.
~Prowokacja gliwicka
2019-11-11 23:28:43
z adresu IP: (37.8.xxx.xxx)
Ocena: 128
się przypomina....
~Kasia
2019-11-11 23:21:10
z adresu IP: (78.10.xxx.xxx)
Ocena: 41
Skandal zeby Polakow we włąsnym kraju, którzy przyszli na marsz potraktowac gazem. Zero szacunku dla:Polaków, dzieci, rodzin.
~Do owczarka.
2019-11-11 23:20:39
z adresu IP: (37.8.xxx.xxx)
Ocena: 49
Dlaczego Policja pali ludzi za przyzwoleniem Struka?
~Komentarz został usunięty
2019-11-11 23:15:21
z adresu IP: (31.60.xxx.xxx)
Ocena: 16
Komentarz został usunięty
~Komentarz został usunięty
2019-11-11 23:13:57
z adresu IP: (31.60.xxx.xxx)
Ocena: 1
Komentarz został usunięty
~Nic nie wiem.
2019-11-11 22:56:36
z adresu IP: (194.181.xxx.xxx)
Ocena: -9
Alez niewygodny jest ten Jacek Medlar. Caly czas kazdy szuka na niego cos... Do Angli nie zostal wpuszczony za swoje poglady...
~Kasia
2019-11-11 22:54:29
z adresu IP: (78.10.xxx.xxx)
Ocena: -18
SKANDAL! SKANDAL SKANDAL! ARTYKULY TO BZDURY.ZANIM SIE ZACZELO BYLO WIADOMO ZE SIE SKONCZY!!! MARSZ ZOSTAL ROZWIAZANY BEZ POWODU. ZOSTALAM OBRAZONA PRZEZ POLICJANTA BEZ POWODU. ZA TO CO POWIEDZIAŁ POWINIEN BYC UKARANY WIEZIENIEM.
~Markus
2019-11-11 22:49:44
z adresu IP: (212.106.xxx.xxx)
Ocena: -25
powinni zdemolować pół Wrocławia w odwecie. Oczywiście mienie publiczne, nie prywatne. Od przystanków po radiowozy. Nauczyło by to warcholstwa nie odwalać takich durnych akcji. Race? Hasła antysemickie? Może jeszcze zamkniemy baseny bo jest w nich woda?! Żydzi chcą od nas kasy za skutki drugiej wojny światowej. Może będziemy skandować "co tak mało, weźcie więcej"
~Sutryk ma kota
2019-11-11 22:49:10
z adresu IP: (37.8.xxx.xxx)
Ocena: -13
Tego nie idziecie obronić, już sam materiał PRW to kara bezwzględnego więzienia dla Sutryka na lata.
~Sutryka zwalą z urzędu
2019-11-11 22:38:49
z adresu IP: (37.8.xxx.xxx)
Ocena: 26
Wystarczy tylko nie płacić podatków w gminie Wrocław. Wejdzie Komisarz.
~wrocławianin
2019-11-11 22:38:19
z adresu IP: (178.235.xxx.xxx)
Ocena: -11
Ten marsz powinien być w południe, a nie po zachodzie Słońca.
~Piotr
2019-11-11 22:32:38
z adresu IP: (87.187.xxx.xxx)
Ocena: 28
Cieszę się że wyprowadziłem się z Wrocławia. Od czasów komuny jeszcze przed Alternatywą ZOMO biło, polewało, kopało itd. Sytryk ponoć prezydent pokazał się ze strony "antydemokratycznej". Demokracja obywatelu Sytryk polega na wyważonym działaniu a wy obywatelu Sutryk pozwalacie jednym na obrażanie wszystkiego co Polskie, Nasze ale kiedy wam obywatelu nie pasuje wysyłacie opłaconych krzykaczy by rozwiązać marsz tych z którymi się nie-zgadzacie a to już nie jest demokratyczne. Hańba i Wstyd.
~Sutryk ma kota
2019-11-11 22:19:58
z adresu IP: (37.8.xxx.xxx)
Ocena: 56
Z żadnej, przedstawionej fotografii nie wynika zagrożenie dla innych przez manifestujących. Znów kot poniósł Sutryka w siną dal.
~mieszkanka
2019-11-11 21:57:00
z adresu IP: (188.146.xxx.xxx)
Ocena: -121
Dziękuję za rozwiązanie tego marszu!
~tutejszy
2019-11-11 21:44:39
z adresu IP: (185.119.xxx.xxx)
Ocena: 38
wróciłem mimo starań p.sutryka i kamarylil; mielismy okazje zobaczyć sojusz POPISu w praktyce gdy wykorzystując prowokatorów magistrat bezpodstawnie rozwiązał marsz narażając uczestników na zagrożenie życia i zdrowia a pan panie mariuszu kamiński takimi działaniami policji wszedłeś w buty kiszczakowe a stałeś w 1981 i 1983 razem z nami przeciwko uzurpatorom
~PIT
2019-11-11 21:10:55
z adresu IP: (37.8.xxx.xxx)
Ocena: -13
38% Twojego PIT finansuje fanaberie Sutryka. Nie musisz PITu płacić we Wrocławiu. Nie ma takiego obowiązku.
~Janek
2019-11-11 21:06:25
z adresu IP: (91.90.xxx.xxx)
Ocena: -15
Miasto Wrocław miasto spotkań. Śmiech przez łzy. Masz wybór - wybierz inny Urząd skarbowy nic tak nie boli jak brak kasy w budżecie
~Komentarz został usunięty
2019-11-11 21:03:48
z adresu IP: (31.60.xxx.xxx)
Ocena: 6
Komentarz został usunięty
~wyborca
2019-11-11 20:53:03
z adresu IP: (31.183.xxx.xxx)
Ocena: 32
a to ciekawe mowa nienawiści? a jak tęczowi obrażają to mamy "mowę miłości" więcej nie zapłacę podatku we wrocku tak żeby nie zasilać lewackiej kasy moją gotówką
~Dgz
2019-11-11 20:50:29
z adresu IP: (178.219.xxx.xxx)
Ocena: 70
W tak piękne święto Wrocław jak zwykle kończy burdami i gazowaniem uczestników. .Czy nie można zrobić normalnej manifestacji?Zapraszacie najpierw tysiące ludzi po czym lejecie ich woda i gazujecie.Przecież to nie jest miasto tylko jeden burdel.
~Komentarz został usunięty
2019-11-11 20:47:48
z adresu IP: (178.36.xxx.xxx)
Ocena: 4
Komentarz został usunięty
~PIT
2019-11-11 20:47:44
z adresu IP: (37.8.xxx.xxx)
Ocena: 18
W maju magistrat będzie skomlał o PIT. Zgodnie z ordynacją podatkową urzędem właściwym do rozliczania PIT jest urząd, gdzie zamieszkujemy 31 grudnia, z zamiarem osiedlenia się w tej gminie w przyszłości. Ergo możemy płacić PIT roczny w gminie, która nam się spodobała i gdzie spędzaliśmy Sylwestra. A to niemałe środki w budżecie gminy.
~Komentarz został usunięty
2019-11-11 20:36:58
z adresu IP: (31.11.xxx.xxx)
Ocena: 2
Komentarz został usunięty
~Dik
2019-11-11 20:32:40
z adresu IP: (79.110.xxx.xxx)
Ocena: -12
Brawo dla Policji szkoda że mocniej ich nie potraktowali
~Komentarz został usunięty
2019-11-11 20:31:18
z adresu IP: (5.173.xxx.xxx)
Ocena: 8
Komentarz został usunięty
~Komentarz został usunięty
2019-11-11 20:30:21
z adresu IP: (83.26.xxx.xxx)
Ocena: 1
Komentarz został usunięty
~Chester
2019-11-11 20:23:49
z adresu IP: (78.9.xxx.xxx)
Ocena: 12
Jacy patrioci taki marsz
~Komentarz został usunięty
2019-11-11 20:18:00
z adresu IP: (79.110.xxx.xxx)
Ocena: -1
Komentarz został usunięty
~////
2019-11-11 20:09:12
z adresu IP: (37.8.xxx.xxx)
Ocena: 8
Świętują niczym kulturalni Francuzi sylwestra.
~normalny
2019-11-11 20:06:09
z adresu IP: (77.181.xxx.xxx)
Ocena: -4
Guma i woda!!!!
~Komentarz został usunięty
2019-11-11 20:04:26
z adresu IP: (193.239.xxx.xxx)
Ocena: -4