Wrocław: Nawet 100% dofinansowania za jak najszybszą wymianę "kopciuchów"

, GN | Utworzono: 2019-11-14 16:21 | Zmodyfikowano: 2019-11-14 16:39
A|A|A

fot. Andrzej Owczarek

330 milionów złotych zamierza wydać Wrocław do 2024 roku na likwidację starych pieców, które przyczyniają się do zanieczyszczenia powietrza - zapowiedział dziś prezydent Jacek Sutryk. W walce ze smogiem mają pomóc dwa nowe programy - Kawka Plus i Termo Kawka:

Dodatkowo mieszkańcy mogą liczyć na nawet pięć tysięcy dotacji na wymianę nieszczelnych okien oraz ulgi czynszowe:

Dotychczas w ramach programu Kawka można było uzyskać do 70% dofinansowania do wymiany pieca. Nie będzie też limitu zgłoszeń, miasto rozpatrzy każdy wniosek. Miasto chce zachęcić mieszkańców do szybkiego podjęcia decyzji. Stuprocentową dopłatę będzie można otrzymać do 2021 roku, potem kwota będzie maleć do 8 tysięcy w 2024 roku.

We Wrocławiu znajduje się ponad 20 tysięcy lokali, w których niezbędna jest wymiana pieca na nowy - wynika z badań Politechniki Wrocławskiej.



 

 

REKLAMA
Zdjęcia

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
~Dziadek Mróz
2019-11-18 07:50:30
z adresu IP: (37.247.xxx.xxx)
Ocena: -1
Tak, tak, węgiel jest paskudny. Dlatego też UK stawia potężną elektrownię węglową i to samo robią Niemcy... Natomiast Polacy są eeeeko... odchodzą od węgla, bo to przeżytek. Tylko rosyjski mróz ze wschodu może uratować nasz kraj. Musi przemrozić całą Polskę - od morza do Tatr. Każdy Polak ma mieć siną skórę z przemrożenia. Minus 40 stopni rano, w dzień i nocą i półtora metra śniegu ! Tylko solidny mróz z Syberii utnie ten ekobełkot i przywróci rozum Polakom.
~N3e
2019-11-17 08:34:54
z adresu IP: (5.173.xxx.xxx)
Ocena: 3
Panie Prezydencie! Proszę się pochwalić tym, że podczas remontów lokali komunalnych usuwa pan piece kaflowe, a w ich miejsce wstawia piece akumulacyjne elektryczne najniższym kosztem. Niestety pozbawia Pan tym samym możliwości skorzystania przez najemce z programu Kawka, ponieważ nie posiada on już pieca kaflowego. Stawia pan również ogrzewanie elektryczne w ponad 100 letnich budynkach w których stara instalacja nie jest na to gotowa. Przychodzi zima korki wywala i ciepła nima. A jeżeli chodzi o okienka i ich wymianę. Proszę się pochwalić w ilu budynkach pana poprzednik wymienił okna, tylko po to żeby zaraz ten budynek podpisać do wyburzenia. Dajecie pieniądze na wymiany okien, a nawet nie sprawdzicie w jakim stanie są budynki. Przeprowadzacie ich przeglądy co 5 lat, ale w sytuacji gdzie przewiduje się w nich inwestycje wypadałoby wykonać dodatkowy przegląd. No chyba że ich stan pogarsza się nagle, na przykład po wizycie w kancelarii napalonego dewelopera. Wtedy słyszałem nawet, że wyburzacie nawet budynek w którym wykonano dopiero co remont lokalu na koszt gminy. N
~Max
2019-11-16 20:53:04
z adresu IP: (109.40.xxx.xxx)
Ocena: 0
Towarzystwo Wzajemnej Adoracji. Lepiej zajmij się wreszcie drogami w mieście i likwidacja korków
~podatnik
2019-11-16 19:59:22
z adresu IP: (178.235.xxx.xxx)
Ocena: 6
Jako podatnik płacący podatki we Wrocławiu żądam, aby moje podatki były wydatkowane na podłączenie komunalnych kamienic do sieci ciepłowniczej.
~Wyborca
2019-11-16 15:49:49
z adresu IP: (89.64.xxx.xxx)
Ocena: 1
Wymienic prezydenta na normalnego i smogu nie bedzie
~rafal0110
2019-11-16 13:28:51
z adresu IP: (5.173.xxx.xxx)
Ocena: 1
Jeśli posiadam nowoczesny piec na ekogroszek to czy po 2024r. nie będę mógł w nim palić ???.
~rafal0110
2019-11-16 13:27:44
z adresu IP: (5.173.xxx.xxx)
Ocena: 0
Takie pytanie : jeśli posiadam nowoczesny piec na ekogroszek czy po 2024 r. nie będę mógł w nim palić ???
~Let's meet in WRO
2019-11-15 23:56:52
z adresu IP: (37.8.xxx.xxx)
Ocena: -2
Let's meet in WRO and die due to the smog, then acustic smog from trams at Rogowska street.
~Do sera
2019-11-15 23:40:15
z adresu IP: (37.8.xxx.xxx)
Ocena: 0
Prąd jakoś mają wszyscy... ~sera 2019-11-15 09:49:52 z adresu IP: (79.110.xxx.xxx) Ocena: 0 Nobla za przedstawienie rozwiązania dla podłączenia każdego budynku do sieci co
~sera
2019-11-15 09:49:52
z adresu IP: (79.110.xxx.xxx)
Ocena: 0
Nobla za przedstawienie rozwiązania dla podłączenia każdego budynku do sieci co
~sera
2019-11-15 09:48:10
z adresu IP: (79.110.xxx.xxx)
Ocena: -1
a co ze śmierdzącymi autobusami na olej opałowy zamiast LPG ?
~Jaja
2019-11-15 09:30:04
z adresu IP: (89.64.xxx.xxx)
Ocena: 2
No to Fortun po Kogeneracja będą miały żniwa. Tak samo gaz... jak Rosja przykruci nam kurek z gazem albo wywali cenę w kosmos to zobaczycie to ekologiczne ogrzewanie. Teraz mogę palić w piecu kiedy chcę i wtedy podnoszę koszty, ale jak nie chcę to nie ponoszę. Natomiast w elektrociepłowni nie ma kiedy chcę - mam płacić cały rok i to nie małe pieniądze. Tak samo gaz, dopóki cena niska to wszystko ok ale jak pójdzie do góry a pójdzie to będziecie kwiczeć i płacić.
~architekt
2019-11-15 09:13:15
z adresu IP: (178.235.xxx.xxx)
Ocena: 7
Wymiana pieców nie załatwi problemów ze smogiem we Wrocławiu. Należy przede wszystkim mniej spalać w piecach. Z budynku połowa ciepła ucieka dachem. W budynkach komunalnych nikt o dachy nie dba. Są dziurawe, okna i świetliki mają powybijane szyby. Należy też wymienić okna, ocieplić budynek. I tu aż się prosi o nadrobienie kilkudziesięcioletnich zaniedbań i zrobienie generalnych remontów budynków komunalnych.
~Jacek S. ma kota
2019-11-15 01:04:10
z adresu IP: (37.8.xxx.xxx)
Ocena: 8
Na koniec takie małe pytanie. Dlaczego obywatele polscy mają PRZYMUSOWO finansować z podatków takie polskie firmy, jak Vissmann, Junkers, Bosch, Siemens czy Vailant??? Firmy w których nasi dziadkowie czy rodzice pracowali na przymusowych robotach w Niemczech, a kto był niepokorny ten ginął. Magistrat nie ma własnej kasy. To co rozdaje i trwoni pochodzi z naszych podatków. Sieć ciepłownicza z elektrociepłowni jest i będzie naszą siecią. Siecią, która tu zostanie.
~Jacęty
2019-11-15 00:32:22
z adresu IP: (31.11.xxx.xxx)
Ocena: 9
Pierwszy do wymiany stary "kopciuch" ze zdjęcia. Przez niego mamy jak to on mówi w Breslau największe zanieczyszczenie od tęczowej zarazy.
~Jacek S. ma kota
2019-11-14 22:19:05
z adresu IP: (37.8.xxx.xxx)
Ocena: 14
Jawohl, Herr President. Vissmann, Junkers, Bosch, Siemens, ... A podłączyć do elektrociepłowni nie łaska?
~wrocławianin
2019-11-14 21:13:57
z adresu IP: (178.235.xxx.xxx)
Ocena: 8
Nawet 100% dofinansowania za jak najszybszą wymianę "kopciuchów" to działanie pozorne. Należy mieszkania komunalne podłączyć do sieci ciepłowniczej.