Wystawa "Jesteśmy... na chwilę"

Iwona Diakowska, BT | Utworzono: 2019-12-11 09:54 | Zmodyfikowano: 2019-12-11 09:55
A|A|A

fot. mat. prasowe

Hospicjum Bonifratrów to miejsce położone na uboczu Wrocławia, z dala od zgiełku miasta w pięknym parku. W pełni profesjonalnie, z zachowaniem standardów medycznych opiekujemy się trafiającymi do nas chorymi. Naszym celem jest pomóc pacjentowi godnie i spokojnie odejść. By było to łatwiejsze staramy się stworzyć namiastkę domu; miejsce, w którym pacjent poczuje się bezpiecznie, w którym będzie mógł przemyśleć swoje życie, pogodzić się z odchodzeniem, odnaleźć spokój, ciszę, ukojenie i siebie. Nie znaczy to, że zamykamy się na życie. Wręcz przeciwnie. Jeżeli tylko to możliwe staramy się spełniać marzenia naszych pacjentów, a na etapie zaawansowania choroby, w którym trafiają do hospicjum, nie jest to trudne. Dobra książka przeczytana przez wolontariusza, spacer po parku w piękną słoneczną pogodę, wyjazd do kina, muzeum, czy dobra muzyka ze specjalnie dedykowanej playlisty. Jak już uda się ukoić cierpienie fizyczne okazuje się, że małe rzeczy cieszą najbardziej. 

Tym chcemy się z Państwem podzielić. Poprzez fotografię pokazać prawdziwe życie naszych pacjentów. Odczarować mit hospicjum jako wyłącznie miejsca bólu i cierpienia.

Autorką zdjęć jest Patrycja Dzwonkowska – fotograf i artystka. Filigranowa kobieta o wielkim sercu i wrażliwości. Można rzec – człowiek orkiestra, maluje, oprawia, robi albumy. Jej głos było słychać w radio i w kinie. Prywatnie wychowuje córeczkę Gaję.

Pomimo rozlicznych zajęć ma czas na bycie dobrym. Od wielu lat zaangażowana w wolontariat
w hospicjum dziecięcym. Została nagrodzona jako „życzliwy Wrocławianin”. Bez dłuższego zastanawiania się spakowała się i wyjechała jako wolontariuszka nad morze, by spełnić marzenie jednej pacjentki o polowaniu na bursztyny. Jak mówi – dobro zawsze wraca i procentuje.

Swój dorobek fotograficzny prezentowała już na wystawie „Skoki w dal Azji”.

W Hospicjum Bonifratrów pojawiła się trochę przez przypadek… ale przemierzając nasze korytarze poznawała personel i pacjentów, ich historie, marzenia, troski i życie, robiła zdjęcia. I w ten oto sposób powstała wystawa „Jesteśmy … na chwilę”.

W trakcie wernisażu będzie można również obejrzeć konkursowe prace studentów Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej na koncepcję idealnego obiektu Hospicjum. Wspólnie z Wydziałem Architektury Politechniki Wrocławskiej w semestrze letnim 2018/2019r. zorganizowaliśmy konkurs studencki na koncepcje hospicjum. Celem konkursu było zwrócenie uwagi przyszłych architektów na zagadnienie opieki hospicyjnej oraz promocja ruchu hospicyjnego wśród młodych ludzi, a nagrodą główną staż w Maćków Pracownia Projektowa. Najlepszym projektem okazał się projekt zespołu dwóch studentek architektury Pani Marty Thiel oraz Pani Sylwii Piekarczyk stawiający na intymność i dużo zieleni.

Tym wszystkim chcemy się z podzielić z odbiorcą. Poprzez fotografię pokazać prawdziwe życie naszych pacjentów. Dlatego mamy nadzieję, że zaszczycą nas Państwo swoją obecnością.

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama