Pekin 2008 - polskie siatkarki zagrają na igrzyskach

PAP | Utworzono: 2008-05-25 11:03 | Zmodyfikowano: 2014-05-01 00:12

Po 40 latach polskie siatkarki zagrają w turnieju olimpijskim. Awans na sierpniowe igrzyska w Pekinie wywalczyły po zwycięstwie z Serbią 3:2 (25:18, 25:14, 18:25, 22:25, 15:10) w meczu przedostatniej, szóstej kolejki zawodów interkontynentalnych w Tokio.

Rywalki z Bałkanów, które podobnie jak gospodynie eliminacji olimpijskich - Japonki, wcześniej zapewniły sobie "przepustkę" do stolicy Chin, przystąpiły do sobotniego spotkania w rezerwowym składzie, bez Jeleny Nikolić, Ivany Djersilo, Vesny Citaković, a także Mai Ognjenović (zagrała tylko w dwóch ostatnich setach).

Polskie zawodniczki bardzo dobrze grały w pierwszym oraz drugim secie i wydawało się, że dwukrotne mistrzynie Europy szybko uporają się z brązowymi medalistkami mistrzostw świata. Znakomicie w ataku prezentowała się zwłaszcza Katarzyna Skowrońska, świetnie spisywał się blok drużyny polskiej.

Niespodziewanie trzecia partia rozpoczęła się od prowadzenia Serbek 5:0. Źle funkcjonowało przyjęcie zagrywki przez polskie siatkarki, a przeciwniczki utrzymywały wysoką przewagę. Po wejściu na boisko Anny Podolec i jej skutecznych atakach Polki przegrywały 10:17, a następnie 13:18 i 16:20, ale ostatecznie wysoko przegrały seta.

Czwarta odsłona przebiegała pod dyktando Polek, które wygrywały 4:1, 8:4, 14:12. Serbskie siatkarki po raz pierwszy wyszły na prowadzenie w końcówce (18:17) i nie oddały go do końca. Wydawałoby się łatwy mecz dla Polek zamienił się w mały horror. W tie-breaku podopieczne włoskiego trenera Marco Bonitty znów grały dobrze, a chyba decydującym o końcowym sukcesie był powrót na parkiet Małgorzaty Glinki.

W niedzielę, na zakończenie kwalifikacji olimpijskich w Tokio, reprezentacja Polski zagra z Portoryko.

Polska: Sadurek (1 pkt), Podolec (15), Skowrońska-Dolata (24), Bednarek (14),
Glinka-Mogentale (3), Dziękiewicz (11), Zenik (libero) oraz Ciaszkiewicz (1), Rosner
(6), Barańska (1), Skorupa (0).

Serbia: Simanić (4), Brakocević (18), Krsmanović (6), Vesović (13), Tomasević (17), Veljković (10), Cebić (libero) oraz Nesović (4), Ognjenović (0)