Powiększona piłkarska Ekstraklasa

BT, PAP | Utworzono: 2020-02-21 18:58 | Zmodyfikowano: 2020-02-21 18:59

Od sezonu 2013/14 następuje podział drużyn po 30. kolejce na tzw. grupy mistrzowską i spadkową, po czym odbywa się jeszcze siedem kolejek. Po czterech latach obowiązywania tego formatu zniesiono przepis o podziale punktów po sezonie zasadniczym, ale wciąż obowiązuje podział na dwie grupy w tzw. fazie finałowej.

W tym sezonie po raz pierwszy najwyższą klasę opuszczą trzy ostatnie drużyny, a w ich miejsca awansują dwie najlepsze z 1. ligi oraz kolejna wyłoniona w barażach między ekipami z pozycji 3-6.

Już podczas poprzednich obrad zarządu PZPN, 22 stycznia, uczestnicy rozmawiali na temat możliwego powiększenia najwyższej klasy rozgrywek do 18 drużyn.

Działaczom PZPN zależało na podjęciu decyzji w miarę szybko - chodziło m.in. o to, żeby być gotowym na nowy przetarg dotyczący praw mediowych. Obecny obowiązuje do końca sezonu 2020/21.

Poza tym, jak przypominali, w październiku odbędą się wybory władz PZPN i ewentualne odłożenie decyzji o reformie ekstraklasy mogłoby stać się przedmiotem przedwyborczej kampanii.

Jednym z największych zwolenników poszerzenia ekstraklasy do 18 drużyn był wiceprezes PZPN ds. szkoleniowych Marek Koźmiński.

- Uważam, że to będzie pod każdym względem korzystne dla polskiej piłki. Moim zdaniem obowiązujący teraz projekt biznesowy nie wypalił, a pod względem sportowym od początku był wątpliwy - stwierdził Koźmiński, który w środę zapowiedział start w wyborach na prezesa PZPN.

W latach 1991-98 w najwyższej klasie grało już 18 drużyn, a opuszczały ją wtedy po sezonie cztery ostatnie. Później wrócono do 16 zespołów.

Element Serwisów Informacyjnych PAP

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.