Rozpoczyna się kampania społeczna Zdrowie Bohaterom

Radio Wrocław | Utworzono: 2020-02-27 18:40 | Zmodyfikowano: 2020-02-27 18:40
A|A|A

fot. mat. prasowe

Inicjatorami projektu Zdrowie Bohaterom są: Inicjatywa Historyczna, Polska Grupa Uzdrowisk, Stowarzyszenie Odra-Niemen. Projekt wspierają KGHM Polska Miedź SA oraz Fundacja ORLEN.

- Chcemy podziękować polskim bohaterom za wolność Polski, której wszyscy doświadczamy, wspomagając ich zdrowie tym, na czym znamy się najlepiej – lecznictwem uzdrowiskowym i rehabilitacją uzdrowiskową. Polska Grupa Uzdrowisk, jako lider turystyki medycznej w Polsce, chce poprawić zdrowie polskich kombatantów i osób represjonowanych, zrzeszonych w związkach i stowarzyszeniach kombatanckich. Chcemy wspomóc zdrowie polskich bohaterów, którzy często, walcząc o polską niepodległość to zdrowie stracili - mówi Zbigniew Hajłasz – prezes PGU.

Kampania prospołeczna Zdrowie Bohaterom zostanie zrealizowana głównie na terenie województwa dolnośląskiego. Patronat nad przedsięwzięciem objął Wojewoda Dolnośląski.

23 lutego w sanatorium Wielka Pieniawa w Polanicy Zdroju, należącym do Uzdrowisk Kłodzkich – Grupa PGU, rozpoczął się pierwszy turnus rehabilitacyjny dla polskich kombatantów i osób represjonowanych. Pobyty uzdrowiskowe obejmują indywidualne plany zabiegowe dla każdego kombatanta oraz szereg działań towarzyszących. Samych turnusów będzie aż 5, a skorzysta z nich blisko 150 kombatantów.

- Poprzez działania patriotyczne, pomoc wolontariuszy, współpracę ze środowiskami kombatantów I i II Konspiracji, Sybiraków, Solidarności, Solidarności Walczącej, łączymy ludzi i organizacje ponad podziałami. Od lat współpracujemy z weteranami w Polsce, na Kresach i w innych zakątkach świata. Wiemy jak ważna jest dla Nich wszelka pomoc i pamięć o Nich. Mamy za sobą lata doświadczeń i dużo satysfakcji z niesionej pomocy i z bezpośrednich kontaktów z bohaterami naszej wolności – mówi Prezes Stowarzyszenia Odra Niemen, Ilona Gosiewska.

W ramach projektu Zdrowie Bohaterom nie zabraknie lokalnych wydarzeń. Jednym z nich będzie seria spotkań, których częścią będą opowieści świadków polskiej historii „Droga do wolności”. Udział w nich wezmą kuracjusze uzdrowisk, władze samorządowe, liderzy opinii oraz mieszkańcy miejscowości uzdrowiskowych. Pierwsze spotkanie, obejmujące historyczną prelekcję i koncert, odbędzie się już 28 lutego w polanickiej Pijalni Wód, przy ul. Zdrojowej 39. Wstęp na wydarzenie dla wszystkich chętnych jest bezpłatny.

- Gościem honorowym najbliższego spotkania w Pijalni Wód w Polanicy-Zdroju będzie świadek historii, którego biografia będzie pretekstem do opowieści o historycznych wydarzeniach ostatnich dziesięcioleci naszej ojczyzny. Zapraszamy do Uzdrowisk Kłodzkich wszystkie osoby, które chcą odkryć historię Polski na nowo i w dodatku w jej bardziej emocjonalnej odsłonie – zachęca wszystkich do uczestnictwa w wydarzeniu Wojciech Myślecki Prezes Stowarzyszenia Inicjatywa Historyczna

W ramach spotkań przewidziane są mini koncerty, przygotowane przez młodych wrocławskich muzyków, którzy zaprezentują m.in. „Rotę” i pieśni patriotyczne, tj. „Pierwsza brygada”, „Warszawianka”, „Wojenko, wojenko” i wiele innych. Nie zabraknie też multimedialnych prelekcji historycznych i filmów biograficznych o polskich kombatantach i osobach represjonowanych. Główna tematyka skupi się wokół zagadnień dotyczących pokolenia Kolumbów, Armii Krajowej, Wołynia, zesłania na Sybir, okoliczności Powstania Warszawskiego czy ruchu partyzanckiego i historii związanych z Żołnierzami Wyklętymi.

Spotkania będą również wyjątkową okazją do zadawania pytań zasłużonym gościom. Wydarzeniu towarzyszy wystawa dotycząca środowisk kombatanckich, organizowana przez Stowarzyszenie Odra Niemen.

Pełny program wszystkich spotkań w ramach projektu Zdrowie Bohaterom dostępny jest na stronie www.zdrowie-bohaterom.pl

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama