Wieczór zDolnego Śląska: "Choroby nie czekają"

Elżbieta Osowicz, km | Utworzono: 2020-05-06 20:09 | Zmodyfikowano: 2020-05-06 20:12
Wieczór zDolnego Śląska: "Choroby nie czekają" - zdjęcie ilustracyjne: fot. Hospital CLÍNIC/flickr.com (Creative Commons)
zdjęcie ilustracyjne: fot. Hospital CLÍNIC/flickr.com (Creative Commons)

W audycji rozmawialiśmy o tym, kiedy można poczekać, a kiedy bezwzględnie musimy zobaczyć się z lekarzem. W programie wzięli udział znani wrocławscy lekarze, którzy zaangażowali się w kampanię społeczną pod hasłem "Choroby nie czekają". W akcji zainicjowanej przez wojewodę dolnośląskiego Jarosława Obremskiego głos zabrali:

  • kardiolog prof. Piotr Ponikowski,
  • neurolog prof. Sławomir Budrewicz,
  • onkolog Adam Maciejczyk
  • konsultant wojewódzki w dziedzinie zdrowia publicznego Bogusław Beck

POSŁUCHAJ: 

Wojewoda dolnośląski Jarosław Obremski mówi, że pacjenci, którzy obawiają się koronawirusa, przestali zgłaszać się do lekarzy. Nawet ci w poważnym stanie.

„Przede wszystkim jest kwestia niepokoju, że mamy być domu, że pójście na SOR, pójście do lekarzy jest związane z niebezpieczeństwem” – mówi wojewoda:

„Obawiamy się, że konsekwencje tego czekania mogą być, nie chcę użyć zbyt dramatycznych określeń, ale naprawdę nieprzewidywalne. Nie mam najmniejszej wątpliwości, że opóźnienie w leczeniu chorób serca, zwłaszcza zawałów serca, ostrej niewydolności serca, będzie skutkowało wzrostem zgonów” – mówi kardiolog prof. Piotr Ponikowski:

„Przekaz „zostań w domu” jest jak najbardziej słuszny i znakomity, jeżeli chodzi o zapobieganie zakażeniom wirusem. Ja bym dodał „zostań w domu... pod warunkiem, że nie chorujesz na nowotwór” – mówi onkolog dr Adam Maciejczyk:

„Choroby cywilizacyjne, na które przez lata zwracaliśmy uwagę, nie zniknęły. Prędzej czy później one powrócą, może ze zdwojoną siłą. Choroby układy naczyniowo-sercowe, nowotwory, choroby neurologiczne, psychiczne, cukrzyca, otyłość – to tylko niektóre z tych chorób, które muszą być regularnie leczone – ekspert z Uniwersytetu Medycznego dr Piotr Karniej:

„Szczególnie w przypadku tych chorych u których występują objawy udaru mózgu, ci chorzy nie powinni pozostawać w domu. Powinni natychmiast informować o tym pogotowie ratunkowe” – tłumaczy neurolog prof Sławomir Budrewicz:

„Jeżeli nasz lekarz uznaje, że tzw. zabieg planowy, hospitalizacja planowa, to ona jest realizowana z uwagi na istotne ryzyka dla zdrowia i życia pacjenta” – mówi konsultant wojewódzki w dziedzinie zdrowia publicznego Bogusław Beck:

Jak pandemia wywróciła polski system ochrony zdrowia i co się zmieni w najbliższych miesiącach? Mówił ekspert z Uniwersytetu Medycznego dr Piotr Karniej:

Reklama

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.