7 czerwca referendum ws. odwołania burmistrza Boguszowa-Gorc

km | Utworzono: 2020-05-27 16:29 | Zmodyfikowano: 2020-05-27 19:44
7 czerwca referendum ws. odwołania burmistrza Boguszowa-Gorc - Fot. archiwum Radia Wrocław
Fot. archiwum Radia Wrocław

Nowy termin przeprowadzenia referendum został wyznaczony przez Komisarza Wyborczego w Wałbrzychu na 7 czerwca. Na karcie do głosowania uprawnieni do udziału w referendum mieszkańcy Boguszowa-Gorc (Dolnośląskie) będą odpowiadać na jedno pytanie: czy są za odwołaniem burmistrza?

Burmistrz Boguszowa-Gorc został zatrzymany przez policję w grudniu 2018 r. Po postawieniu zarzutów decyzją sądu został tymczasowo aresztowany i wciąż przebywa w areszcie. Jacek C. oskarżony jest o przyjęcie od jednego z przedsiębiorców korzyści majątkowej w kwocie 70 tys. zł. Zdaniem prokuratury w zamian za łapówkę samorządowiec miał zgodzić się na przedłużenie prac przy ulicznym oświetleniu.

Wraca temat referendum w sprawie odwołania burmistrza Boguszowa Gorc

C. został również oskarżony o przyjęcie 10 tys. zł łapówki, gdy był starostą wałbrzyskim. Korzyść majątkową przyjął w zamian za wydanie korzystnej decyzji administracyjnej dotyczącej przywrócenia uprawnień do kierowania pojazdami mechanicznymi.

Prokuratura zarzuciła burmistrzowi także powoływanie się na wpływy w Urzędzie Skarbowym w Wałbrzychu i Izbie Administracji Skarbowej we Wrocławiu. Zdaniem śledczych C. w zamiana za łapówki deklarował, że załatwi sprawy w tych urzędach.

Samorządowiec jest również oskarżony o działanie na szkodę Gminy Boguszów-Gorce. Burmistrz miał, zdaniem prokuratury, bezpodstawnie odwołać przetarg na sprzedaż nieruchomości, czym wyrządził szkodę gminie na kwotę ponad 4 mln zł.

Pod koniec stycznia tego roku przed Sądem Okręgowym w Świdnicy ruszy proces C. Oprócz niego na ławie oskarżonych zasiadał również radna Urszula M., której zarzucono kupowanie głosów wyborczych.

W trakcie śledztwa burmistrz nie przyznał się do zarzutów. Jackowi C. grozi do 12 lat więzienia, zaś Urszuli M. do ośmiu

Element Serwisów Informacyjnych PAP
Reklama

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.