DRJ: Dożynki w Skarszynie

Piotr Pietraszek | Utworzono: 2010-09-05 18:58 | Zmodyfikowano: 2014-05-01 00:12
A|A|A

Fot. archiwum PRW

Skarszyn w niedzielę gościł uczestników tradycyjnego święta plonów w gminie Trzebnica. Na miejscowym stadionie sportowym, położonym w sąsiedztwie malowniczego rezerwatu przyrody, oprócz tradycyjnych dożynkowych obrzędów oraz występów muzycznych i kabaretowych, przez cały dzień odbywały się prezentacje okolicznych wsi i miejscowości.

Kramy i stoiska przygotowane m.in. przez Skarszyn, Jaźwiny, Koniowo, Ligotę, Piersno i Taczów Mały przyciągały wzrok atrakcyjnym wyglądem, pobudzały także inne zmysły bogactwem prezentowanych produktów i wyrobów ludowych. Dominowały kulinaria. Smakosze mieli niełatwy wybór. By zakosztować wszystkich smacznych potraw, wędlin, ciast, prawdziwego wiejskiego pieczywa, miodów i nalewek nie starczyłoby czasu, a i najbardziej zaprawiony w bojach żołądek w pewnym momencie odmówiłby zapewne posłuszeństwa… Pozostało zatem wzrokiem pochłaniać kilogramy przygotowanych na tę okazję pierogów z kapustą i grzybami, pajd świeżego chleba ze smalcem, serów, dziczyzny, pasztetów z królika, grzybów w cieście, wymyślnych świnek i krokodyli drożdżowych z kapustą oraz skutecznych ponoć na każdą niemoc – nalewek z kwiatu bzu i wiśni. Ale nie tylko kulinariami starały się zdobyć gości i przekonać do siebie jury poszczególne wsie, które walczyły o miano najlepszej w gminie. Obok jadła prezentowano także pomysłowo przyozdobione ludowe atrybuty: wozy drabiniaste, koła i snopy słomy. Z tych ostatnich uformowano m.in. konia oraz postacie chłopa i baby. Wieś Taczów Mały promowali natomiast przebrani w rycerskie stroje członkowie drużyny ormiańskiej, którzy jak na prawdziwych rycerzy przystało, brali udział w tegorocznej jubileuszowej inscenizacji bitwy pod Grunwaldem. Na scenie dominowały natomiast ludowe i folkowe brzmienia, oraz lubiane rodzime disco.

Przed licznie zgromadzoną publicznością zaprezentowały się m.in. kapela ludowa Smyki, zespół Quatro oraz folkowa grupa Każdy Sobie. Porcji śmiechu dostarczył kabaret "Chyba". Po nim na estradzie pojawiła się muzyczna gwiazda wieczoru, legenda polskiej muzyki disco - zespół Boys. Dożynki gminne w Skarszynie zakończyła późną nocą zabawa taneczna z grupą Meritum.

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Informujemy, ze wydarzenia zaplanowane w Sali Koncertowej Radia Wrocław do końca kwietnia 2020 r. nie odbędą się. O zmianach terminów będziemy Państwa informować na bieżąco.
Reklama