Dane PKW ze wszystkich obwodów: Duda (43,5%) i Trzaskowski (30,46%) w drugiej turze

el, jk, aa | Utworzono: 2020-06-28 09:38 | Zmodyfikowano: 2020-06-28 09:41
Dane PKW ze wszystkich obwodów: Duda (43,5%) i Trzaskowski (30,46%) w drugiej turze - P. Dzwonkowska
P. Dzwonkowska

WTOREK 6.30

PKW na podstawie danych z 100 proc. obwodów: Andrzej Duda - 43.5 proc., Rafał Trzaskowski - 30,46 proc. Frekwencja wyniosła 64.51 proc. To już ostateczne wyniki pierwszej tury wyborów prezydenckich 2020. Podała je właśnie Państwowa Komisja Wyborcza. Na najniższym stopniu podium stanął kandydat niezależny Szymon Hołownia, którego poparło 13,87 procent głosujących. Na kandydata Konfederacji Krzysztofa Bosaka zagłosowało 6,78 procent wyborców, reprezentujący Lewicę Robert Biedroń zdobył 2,22 procent głosów, a szefa PSL Władysława Kosiniaka-Kamysza poparło 2,36 procent Polaków. Pozostali kandydaci - Marek Jakubiak (0,17 proc.), Paweł Tanajno (0,14 proc.), Waldemar Witkowski (0,14 proc.), Stanisław Żółtek (0,23 proc.) i Mirosław Piotrowski (0,11 proc.)- uzyskali wyniki poniżej jednego procenta poparcia.

PONIEDZIAŁEK GODZINA 11.00

Znamy już wyniki pierwszej tury wyborów prezydenckich na Dolnym Śląsku. PKW podała wyniki z 1947, czyli wszystkich obwodów głosowania w naszym regionie. 

Na Dolnym Śląsku wygrał urzędujący prezydent Andrzej Duda. Zdobył 38,21%. Z kolei Rafał Trzaskowski uzyskał 35,92%. Na najniższym stopni podium uplasował się Szymon Hołownia z poparciem 14,09%.

Szczegóły: Andrzej Duda wygrywa na Dolnym Śląsku [WYNIKI, POWIATY]


(fot. archiwum Radia Wrocław/FB Rafał Trzaskowski)

 

PONIEDZIAŁEK GODZINA 10:15

PKW podała dane na podstawie danych z 99,78 proc. obwodów głosowania: Andrzej Duda zdobył 43,67 procent głosów, Rafał Trzaskowski 30,34 procent.

Szef PKW poinformował też, że oficjalne wyniki wyborów będą najpóźniej we wtorek rano, być może będą jeszcze dzisiaj.

PONIEDZIAŁEK GODZINA 6:10

PKW podała Państwowa Komisja Wyborcza podała dane z 87,16 proc. obwodów głosowania. Andrzej Duda ma w nich 45,24 proc. głosów, a Rafał Trzaskowski 28,92 proc. Trzeci jest Szymon Hołownia z 13,69 proc. głosów.

Pozostali kandydaci, według danych ze zweryfikowanych elektronicznie protokołów komisji obwodowych uzyskali: Krzysztof Bosak - 6,79 proc. głosów, Władysław Kosiniak-Kamysz - 2,46 proc., Robert Biedroń - 2,12 proc.

kolejni kandydaci mają poniżej 0,3 proc głosów.

We Wrocławiu PKW zliczyła już 97,44 procent głosów. W stolicy Dolnego Śląska Rafał Trzaskowski na razie zebrał 43,62 proc., a Andrzej Duda 28,09 proc. Na trzecim miejscu jest Szymon Hołownia z wynikiem 14,3 proc. głosów.

Na Dolnym Śląsku z kolei na razie policzono 84,23 proc. wszystkich kart. Na razie nieznacznie prowadzi Andrzej Duda z wynikiem 37,93 proc., Rafał Trzaskowski ma z kolei 36,08 proc. Szymon Hołownia zamyka podium z wynikiem 14,09 proc.

NIEDZIELA GODZINA 21:05

Popierany przez PiS prezydent Andrzej Duda i kandydat KO Rafał Trzaskowski zmierzą się w II turze wyborów prezydenckich. Duda uzyskał 41,8 proc. głosów, a Trzaskowski - 30,4 proc. - wynika z sondażu Ipsos dla TVP, TVN i Polsat. 

Według sondażu Ipsos trzeci wynik uzyskał bezpartyjny kandydat Szymon Hołownia (13,3 proc.), który wyprzedził kandydata Konfederacji Krzysztofa Bosaka (7,4 proc.). Piąty wynik uzyskał kandydat Lewicy Robert Biedroń (2,9 proc.), szósty - kandydat Koalicji Polskiej PSL-Kukiz15 Władysław Kosiniak-Kamysz (2,6 proc.).

Na kolejnych miejscach znaleźli się: Marek Jakubiak (0,5 proc.), bezpartyjny Paweł Tanajno (0,3 proc.), szef Unii Pracy Waldemar Witkowski (0,3 proc.), kandydat Kongresu Nowej Prawicy Stanisław Żółtek (0,3 proc.), oraz kandydat Ruchu Prawdziwa Europa Mirosław Piotrowski (0,2 proc.)

Frekwencja w niedzielnych wyborach prezydenckich wyniosła 62,9 proc. - wynika z sondażu Ipsos dla TVP, TVN i Polsat. W poprzednich wyborach prezydenckich w 2015 r. frekwencja w pierwszej turze wyniosła 48,96 proc., a w drugiej - 55,34 proc.

Najwyższa frekwencja była w woj. mazowieckim i wyniosła 68,1 procent. Najniższą zanotowano w woj. opolskim - 58,3 procent. Frekwencję poniżej średniej krajowej odnotowano m.in w woj. dolnośląskim - 59,6 procent - tak wynika z sondażu. 

NIEDZIELA GODZINA 21:00

Zakończyło się głosowanie w wyborach prezydenckich. Od godz. 7 Polacy wybierali prezydenta spośród jedenastu kandydatów.

Wybory prezydenckie odbywały się w formie mieszanej – tradycyjnie w lokalach wyborczych oraz korespondencyjnie dla chętnych lub osób przebywających na kwarantannie. W lokalach wyborczych obowiązywały specjalne zasady sanitarne.

Polacy wybierali prezydenta spośród jedenastu kandydatów. Byli to: Robert Biedroń (Lewica), Krzysztof Bosak (Konfederacja), Andrzej Duda (z poparciem PiS), Szymon Hołownia (bezpartyjny), Marek Jakubiak (Federacja dla Rzeczypospolitej), Władysław Kosiniak-Kamysz (PSL-Koalicja Polska), Mirosław Piotrowski (Ruch Prawdziwa Europa - Europa Christi), Paweł Tanajno (bezpartyjny), Rafał Trzaskowski (Koalicja Obywatelska), Waldemar Witkowski (Unia Pracy) i Stanisław Żółtek (Kongres Nowej Prawicy).

GODZINA 19:00

Wrocławianie podkreślają, że możliwość głosowania to przywilej, z którego należy korzystać:

GODZINA 18:00

Na godz. 17 najwyższa frekwencja w wyborach prezydenckich odnotowana została w województwie mazowieckim - 51,17 proc. - poinformował przewodniczący PKW Sylwester Marciniak. Najniższa frekwencja - jak przekazał - była w woj. opolskim, gdzie głosowało 42,32 proc.

GODZINA 16:00

Jeszcze przez pięć godzin czynne będą lokale wyborcze. Patrycja Drychowska z obwodowej komisji wyborczej nr 17 w Żernikach Wrocławskich przyznaje, że zainteresowanie jest bardzo duże:

Część polskich miast, w tym Wrocław, przyłączyło się do wyzwania rzuconego przez artystów, m.in. Artura Rojka, Darię Zawiałow i Dawida Podsiadło. Muzycy zadeklarowali, że wystąpią z koncertem tam, gdzie frekwencja będzie najwyższa.

GODZINA 14:00

Niesprawna winda i złamanie zasad głosowania w Legnicy. Kobieta na wózku inwalidzkim nie mogła dostać się do lokalu wyborczego w siedzibie Zarządu Spółdzielni Mieszkaniowej "Kopernik". - Po interwencji jej męża członkinie komisji wyszły z dokumentami przed budynek - relacjonuje jeden ze Słuchaczy Radia Wrocław. - Wyszły trzy panie, miały ze sobą druki. Pani na wózku inwalidzkim podpisała się na karcie, dostała kartę głosowania. Potem w obecności tych pań zakreślała (nazwisko - przyp. red.) kandydata. No i te panie zabrały kartę do głosowania i poszły na górę - opowiada. 

Anna Zych, szefowa delegatury Krajowego Biura Wyborczego przyznaje, że już interweniowała w tej sprawie. - To był tylko jeden przypadek. Komisja została pouczona, że takie sytuacje są niedopuszczalne. Urząd miasta podjął działania w celu usunięcia. Wszystko już wróciło do normy. Winda działa, zatem osoby niepełnosprawne mogą już bez problemów dostać się do lokalu obwodowej komisji - dodaje.

Anna Zych zapewnia, że w regionie legnickim do tej pory była to jedyna nieprawidłowość w trakcie wyborów

GODZINA 12:00

Frekwencja w wyborach prezydenckich na godz. 12 wyniosła 24,08 procent. Na Dolnym Śląsku - 23,19 procent - podaje PKW. 

GODZINA 10:00

Komisja obwodowa numer 162 przy ulicy Wałbrzyskiej we Wrocławiu. Zdjęcie: Rafał Tomkowicz. 

GODZINA 8:00

W Lubaniu nawałnica w sobotę zerwała dach z sali gimnastycznej w szkole, gdzie znajdował się lokal obwodowej komisji wyborczej. Miejsce głosowania przeniesiono do sali lekcyjnej w tej samej szkole. Głosowanie rozpoczęło się o czasie - informuje Izabela Arciszewska z jeleniogórskiej Okręgowej Komisji Wyborczej 

GODZINA 7:00

- Głosujemy w reżimie sanitarnym - przypomina Magdalena Kaszuba z wrocławskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego:

W niedzielę w lokalu wyborczym otrzymamy kartę do głosowania z nazwiskami jedenastu kandydatów na prezydenta. Aby oddać ważny głos należy postawić znak X w kratce przy nazwisku tylko jednego kandydata. Na razie jednak dużych kolejek nie ma:

Do zamknięcia ostatniego lokalu wyborczego trwa cisza wyborcza. Pierwsze wyniki na podstawie sondażu exit poll poznamy chwilę po godz. 21. Na oficjalne wyniki PKW będzie trzeba poczekać minimum do poniedziałku.

Reklama