Pasożyt w Złotym Kiosku, Ziny o Sympozjum, Survival i TIFF Open [PODCASTY]

Bartosz Synowiec | Utworzono: 2020-09-04 18:53 | Zmodyfikowano: 2020-09-04 19:18
A|A|A

Przeglądanie oferty sztuk wizualnych we Wrocławiu rozpoczęliśmy od zajrzenia do Złotego Kiosku, czyli niewielkiego obiektu położonego przy ul. Prusa, w którym co miesiąc lub dwa prezentowana jest jedna realizacja przygotowana z myślą o indywidualnym odbiorze. W ramach dziewiątej odsłony akcji artystą, który zaprezentuje swoją pracę w będzie Arek Pasożyt. Wystawa "Czas wyjść" będzie okazją do przyjrzenia się trwającemu od 2018 roku procesowi artystyczno-aktywistycznemu twórcy. Start zaplanowany jest na 4 września o godz. 17:00, a zaprosili na niego sam artysta oraz Magdalena Kreis ze Złotego Kiosku.

Sprawdziliśmy co słychać w Komitecie ds. Druków Ulotnych. Tak nazywa się wystawa Marty Tomiak i Konrada Trzeszczkowskiego prezentująca rezultaty miesięcznej rezydencji zinowej skupionej włoku Sympozjum Plastycznego Wrocław ’70 oraz obchodów Sympozjum Wrocław 70/20. Oprócz samych zinów i ich premiery artyści przygotują specjalną scenografię Komitetu ds. Druków ulotnych.

Zbliża się 18. edycja Przeglądu Sztuki Survival, która odbędzie się w dniach 10-13 września w Przepompowni Portu Miejskiego. Tytuł tegorocznego Przeglądu – WASTELAND – odnosi się do opublikowanego w 1922 roku najbardziej znanego utworu Thomasa Stearnsa Eliota. Fundamentalne dzieło modernistycznej poezji, poemat pt. „Ziemia jałowa" ("The Waste Land"), to wielowarstwowa kompozycja, w której wojenna trauma, cytaty ze światowej literatury i codzienne odgłosy splatają się, tworząc obraz świata naznaczonego przemijaniem, pełnego niepokoju i kultury poharatanej nie do poznania. WASTELAND stara się przyglądać jątrzącym w poetyckiej „Ziemi jałowej" punktom zapalnym, które i dziś zdają się wskazywać niepewność, naznaczać zmianę, badać pamięć i kwestionować odrodzenie, a przyszłość trzymać na dystans, pod znakiem zapytania. O programie tegorocznej edycji opowiedzieli kuratorzy sceny wideo, dźwiękowej i społecznej: Małgorzata Miśniakiewicz, Daniel Brożek i Dora Küntzel.

W ostatniej godzinie programu zajrzeliśmy na TIFF Festival, którego tegorocznym hasłem przewodnim są "Procesy". To 5-dniowy festiwal i trwające do 26 września wystawy, na które złożą się 2 kuratorskie wystawy Programu Głównego, 4 wystawy konkursowej sekcji TIFF Open, Sekcja Publikacji oraz wystawy towarzyszące. Program uzupełniają spotkania autorskie, oprowadzania, dyskusje oraz wieczorne, muzyczne wydarzenia i performansy. W Radiu Wrocław Kultura omówiliśmy dwie wystawy z sekcji TIFF Open: "Słoneczne wzgórze" autorstwa Barbary Gryki i "Shifters" Marty Bogdańskiej. W studiu pojawiły się wspomniane artystki, a także kuratorki obu wystaw: Kama Wróbel i Agata Połeć.

 

 

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama