Cezary Przybylski: Przeniesienie muzeum z Wrocławia do Lubina? Pracownicy mają dobry dojazd

Dariusz Wieczorkowski, GN | Utworzono: 2020-12-29 09:02 | Zmodyfikowano: 2020-12-29 09:05
A|A|A

fot. RW

Muzeum Poczty i Telekomunikacji ma przenieść się z Wrocławia do Lubina,  prawdopodobnie zacznie działać w nowym miejscu już w 2022 roku - mówił w naszym studiu marszałek województwa. Cezary Przybylski tłumaczył w Rozmowie Dnia Radia Wrocław, że pracownicy wrocławskiej instytucji będą mieli w Lubinie lepsze warunki do pracy:

- Jest bardzo dobre połączenie. Niejednokrotnie w samym Wrocławiu jedzie się dłużej, niż z Wrocławia do Lubina - mówił marszałek. Co na to pracownicy? - Oni wiedzą, odbyło się już spotkanie z dyrektorem wydziału, te wszystkie sprawy zostały wyjaśnione. To też nie stanie się z roku na rok, te wszystkie sprawy trzeba przygotować - dodał Cezary Przybylski. 

Miasto Lubin będzie miało czas na przygotowanie zabytkowego budynku pod Muzeum Poczty i Telekomunikacji. Dodajmy, że instytucja w 2021 roku będzie obchodzić 100-lecie istnienia.

Głośno ostatnio było o zarobkach w Operze Wrocławskiej. Wszystko po tym, jak wyszło na jaw, że instytucja kultura zarządzana przez urząd marszałkowski za cztery sezony pracy dyrektora artystycznego zapłaci blisko 3 miliony złotych. Jednocześnie Opera Wrocławska opublikowała także apel o wsparcie, by widzowie dobrowolnie wpłacali środki na dalszą działalność artystyczną. Po tym wszystkim marszałek Cezary Przybylski zażądał od dyrektor Opery Haliny Ołdakowskiej, by powstał plan optymalizacji wydatków. Kiedy poznamy efekty?

Posłuchaj rozmowy:

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
~ZygZak
2021-09-17 13:04:33
z adresu IP: (213.195.xxx.xxx)
Ocena: 0
Najlepiej przenieść do Berlina. Ziemie, co prawda odzyskane, ale gmach poczty zbudowali niemiaszki.
~~~~
2021-01-08 17:32:36
z adresu IP: (89.64.xxx.xxx)
Ocena: 6
I bardzo dobrze. Nie wszystko musi być we Wrocławiu, proszę poczytać nieco o idei deglomeracji i policentryzacji. Wielkie miasta zagarniają wszystko, a instytucje wojewódzkie są finansowane przez całe województwo, i całemu mają służyć, nie tylko stolicy, w której skoncentrowana jest niemal cała kultura i bogactwo, podczas gdy prowincja zamiera. A ta prowincja również finansuje instytucje dla mających do nich łatwy dostęp i "ukulturalnionych" mieszkańców Wrocławia. Wszystkim oburzonym wrocławianom radzę zastanowić się czy nie złoszczą się, kiedy zdają sobie sprawę, że większość znaczących instytucji kultury i pieniędzy koncentruje się w Warszawie, a przy niej to Wrocław czuje się niesprawiedliwie potraktowaną i pokrzywdzoną prowincją. Otóż reszta Dolnego Śląska właśnie tak się czuje przy Wrocławiu. Dobry, symboliczny ruch.
~Jarek
2021-01-04 07:26:29
z adresu IP: (83.15.xxx.xxx)
Ocena: 3
Proponuję Urząd Marszałkowski przenieść do Olsztyna. Koszty utrzymania mniejsze, a i dojazd znakomity.
~TAURUS
2021-01-03 12:16:09
z adresu IP: (37.30.xxx.xxx)
Ocena: 5
Koleś odjechał
~loper
2021-01-02 16:09:48
z adresu IP: (79.110.xxx.xxx)
Ocena: 4
A co współnego z Pocztą ma Lubin?
~Nera
2021-01-02 16:09:18
z adresu IP: (79.110.xxx.xxx)
Ocena: -1
Poprzednie nazwy, Lüben, Lubiń Lignicki, Lubiń Legnicki, Lubin Legnicki, Lubin, Lubin. Dopiero 7 maja 1946 ustalono obecną nazwę
~Wrocławianin
2021-01-02 07:58:25
z adresu IP: (212.106.xxx.xxx)
Ocena: 5
Panie Przybylski! Muzeum to także odwiedzający. Kto z Wrocławia pojedzie z dziećmi czy wnukami do Lubina? Niech się Pan zastanowi!
~Wrocek
2021-01-01 21:33:29
z adresu IP: (178.43.xxx.xxx)
Ocena: 3
Co za Ba ran..
~Tomasz
2021-01-01 18:48:50
z adresu IP: (217.138.xxx.xxx)
Ocena: -7
Dobra decyzja Marszałka.
~Marek Kramarz
2021-01-01 13:42:25
z adresu IP: (95.41.xxx.xxx)
Ocena: 5
Głupi pomysl - niech jeszcze powie co będzie w pomieszczeniach po Muzeum Poczty. Rozpirzył Teatr Polski teraz znowu wypocil następny obiekt kultury dp rozwałki. Kazdy wrozławianin i wielu turystów wie ,że Muzeum Poczty mieści się w gmachu Poczty przy ul. Krasińskiego. I tak ma być.
~Muzeum+
2020-12-30 17:23:25
z adresu IP: (188.146.xxx.xxx)
Ocena: 9
Dejta chlopy nam jedno muzeum do gminy Udanin. To jest bliżej jak do Lubina. A co to my gorsze?
~Wioletta
2020-12-30 17:01:50
z adresu IP: (37.8.xxx.xxx)
Ocena: 5
Mam wrażenie, że władzy peron odjechał. I te kosmiczne pensje.
~Ewa
2020-12-30 17:00:13
z adresu IP: (37.8.xxx.xxx)
Ocena: 8
A Marszałka należy przenieść do Pasikirowic. Też miałby dobry dojazd zgłasza stojąc w korkach, same korzyści.
~DYZMA
2020-12-30 15:11:41
z adresu IP: (78.131.xxx.xxx)
Ocena: 12
Urząd Marszałkowski - do Środy Śląskiej. Bliżej i także doskonały dojazd !
~Niklot Obodrzycki
2020-12-30 13:27:48
z adresu IP: (31.60.xxx.xxx)
Ocena: -5
Ludzie, po co Wam żywa kultura. Macie przecież w TVPiS pod przywództwem bullteriera kanał tematyczny. Tam możecie sobie w klapkach (na oczach i nogach) obejrzeć program poświęcony muzealnictwu... Ci niemądrzy politycy są całkowicie oderwani od świata rzeczywistego...
~////
2020-12-30 11:46:51
z adresu IP: (178.36.xxx.xxx)
Ocena: 4
jeszcze 2 lata z haczykiem i bezpartyjni/bezmózgowi/ samorządowcy znikną z mapy polski , a właściwie to chyba zacznie się szybciej bo muszą przeskoczyć do innych ugrupowań żeby swój ryj pokazać na plakatach przedwyborczych . ***** *** .
~KONRAD
2020-12-30 02:39:12
z adresu IP: (37.30.xxx.xxx)
Ocena: -5
***** *** (-:
~Jon I
2020-12-29 23:30:03
z adresu IP: (88.199.xxx.xxx)
Ocena: 3
A frekwencja o połowę spadnie, po czasie stwierdzą, że nie opłacalne. Zamkną. I taki ch*j nacieszą sie muzeum w Lubiniu.
~ABC
2020-12-29 21:12:07
z adresu IP: (81.190.xxx.xxx)
Ocena: 11
Lubin to niech sobie stworzy Muzeum Górnictwa Miedziowego.
~Bywalczyni Muzeum
2020-12-29 19:59:01
z adresu IP: (62.87.xxx.xxx)
Ocena: 9
Pan Marszałek wyraźnie nie rozumie, że to będzie niepowetowana strata dla Wrocławia. Pan Marszałek był kiedyś w tym Muzeum? Brał udział w organizowanych tam wydarzeniach? Prowadzał tam swoje dzieci lub wnuki? Wątpię. Może lepiej pomyśleć nad reformowaniem podległych Urzędowi instytucji kultury, lepszą kontrolą nad ich wydatkami, bo tu na pewno jest sporo do zrobienia, ale odbieranie Wrocławiowi tak wyjątkowego Muzeum to decyzja z gruntu zła!
~Franc 65
2020-12-29 17:53:59
z adresu IP: (217.138.xxx.xxx)
Ocena: -13
Straszne. Muzealnicy muszą dojechać do pracy. Normalnie szok.
~HonorariumAutorskie
2020-12-29 16:04:52
z adresu IP: (83.26.xxx.xxx)
Ocena: 9
O co chodzi marszałkowi z tymi przenosinami muzeów? Dopiero co była afera z przenosinami muzeum z Karpacza na Polanę Jakuszycką, a teraz Wrocławia do Lubina. Muzeum Poczty i Telekomunikacji było we Wrocławiu przez 100 lat.
~Otto
2020-12-29 15:32:58
z adresu IP: (5.173.xxx.xxx)
Ocena: 10
Czyli Lubin może sobie kupić wszystko, nawet muzeum. Ogólnopolskie, będące dobrem narodowym, stuletnie. Bo przecież własnej historii nie ma. A marszałek jak widać chętnie i z satysfakcją niszczy kolejną instytucję kultury.
~MilosnikMuzeum
2020-12-29 15:32:10
z adresu IP: (31.60.xxx.xxx)
Ocena: 16
Oczywiście było spotkanie z Dyrektorem Cwiertniewiczem który pracy nie zagwarantował. Mydlił oczy jaki to wspaniały Lubin jest i mamy się cieszyć że nas przyjmie pod strzechę bo przecież Pracownicy Muzeum najgorsi. Marszałek nie jest w temacie. Spotkanie było uwłaczające godności ludzkiej z brakiem poszanowania praw pracownika. 100 letnie zbiory mają być oddane do miasta bez przyszłości kulturowej.
~Grześ
2020-12-29 15:27:58
z adresu IP: (31.60.xxx.xxx)
Ocena: 3
Marszalek jest oderwany od rzeczywistości. Dojazd do lubina to ponad 100km w jedna stronę.
~Bernadetta.
2020-12-29 15:22:04
z adresu IP: (31.60.xxx.xxx)
Ocena: 4
Jak można zabierać z Wroclawia. Muzeum. Poczty, czyj to pomysł nie ma slow.Bernadetta.
~chamidło
2020-12-29 14:31:11
z adresu IP: (188.146.xxx.xxx)
Ocena: 11
Przenieście też wojewódzki oddział partii do Lwówka, ***** ***!
~Saksofonista
2020-12-29 14:04:27
z adresu IP: (83.30.xxx.xxx)
Ocena: 0
A w Lubinie to gdzie to muzeum?
~Obiektywny
2020-12-29 13:55:16
z adresu IP: (109.207.xxx.xxx)
Ocena: 3
Muzeum Poczty i Telekomunikacji w Lubinie było by oderwane od kontekstu historycznego.
~Tw1
2020-12-29 13:00:49
z adresu IP: (95.51.xxx.xxx)
Ocena: 4
A budynek sprzedać albo wynająć... Eeee, lepiej sprzedać, wyburzyć i postawić kolejny biurowiec..
~Poko
2020-12-29 12:50:11
z adresu IP: (89.64.xxx.xxx)
Ocena: 10
Przybylski a Urzad marszałkowski przenieś do BOGATYNI LUB DO KUDOWY
~Janek
2020-12-29 12:33:29
z adresu IP: (37.248.xxx.xxx)
Ocena: 18
Opere Wroclawska do Dzierżoniowa, Panorame Racławicka do Oleśnicy, Filharmonie do Oławy , a Capitol do Oleśnicy... a niech miastowi poznaja prowincje.
~niepolak
2020-12-29 12:09:07
z adresu IP: (188.146.xxx.xxx)
Ocena: 14
Muzeum to jest w każdym oddziale poczty, stanie w kolejce po 40 minut, chamska obsługa i możliwość kupienia różańca. ***** ***!
~kot
2020-12-29 12:07:34
z adresu IP: (165.225.xxx.xxx)
Ocena: 12
Może dlatego że Przybylski dalej Wschodniej Obwodnicy Wrocławia nie wybudował?? Ile to już lat minęło? 5? a nie jednak 6 lat!
~Jelonka
2020-12-29 12:05:01
z adresu IP: (62.87.xxx.xxx)
Ocena: 12
Panie Marszałku. A może zająć się wyszabrowanymi dobrami z Dolnego Śląska? Takie muzealne np. wyposażenie z Świdnicy jest w muzeum w Kielcach. Co Kielcom do tych zbiorów? Są tysiące przedmiotów muzealnych które powinny powrócić na Dolny Śląsk z Poznania, Warszawy, Łodzi itd.
~Dobre
2020-12-29 11:38:24
z adresu IP: (37.30.xxx.xxx)
Ocena: 2
A jest bezpośrednia ścieżka rowerowa do Lubina. Dobry dojazd i ekologicznie do tego. Same zalety.
~tejot
2020-12-29 11:35:59
z adresu IP: (217.97.xxx.xxx)
Ocena: 10
Panie Marszałku, to jest przecież pomysł pochodzący chyba z Ministerstwa Głupich Kroków.
~wamol65/sercem wrocławiak
2020-12-29 11:26:50
z adresu IP: (83.20.xxx.xxx)
Ocena: 0
jak widzę , to panu mieszałkowi najlepiej ze wszystkiego ,to wyszły włosy.A co tam , w ramach pisiorskiej parcelacji i dekoncentracji urzędów wszystko na prowincję.Tylko błagam ,nie przenoście mi U.M do Zasiek/geograficznie to Dolne Łużyce należace do Dolnego Śląska/
~Tonek
2020-12-29 10:57:44
z adresu IP: (89.64.xxx.xxx)
Ocena: -2
PISoKomuna się szerzy. ***** Przybylskiego, zdrajca
~Słuchacz z Miedzianki
2020-12-29 10:36:42
z adresu IP: (194.59.xxx.xxx)
Ocena: -5
Dlaczego Radio Wrocław wyśmiewa idee muzeum w Lubinie? Jakiś kompleks? Może lepiej popatrzcie na słupki swojej słuchalności. We Wrocławiu nie macie nawet 3 procent. To chyba daje do myślenia.
~Roksana
2020-12-29 10:32:48
z adresu IP: (82.103.xxx.xxx)
Ocena: -5
Poważnie? Ludziom nie chce się dojeżdżać do pracy? Może jeszcze tym śmiesznym muzealnikom darmowe posiłki zorganizować? Mój chłopak pracuje w Amazonie i tam jest busik pracowniczy, tanie jedzenie i lepsze pensje. Może niektórzy zechcą skorzystać z takiej propozycji.
~W biały dzień
2020-12-29 10:24:22
z adresu IP: (37.30.xxx.xxx)
Ocena: 8
Jak to było... bezpartyjni samorządowcy? Pan Raczyński powolutku na swoim podwóreczku tworzy metropolie ???? To już nawet nie jest zaskoczenie... Mieścina ledwo ponad 70 tys. mieszkańców a mają już "Orkiestre Narodową", za chwilkę Muzeum, później jak będzie mało to może Halę Stulecia a nawet Pałac Kultury jak pisowski szlam zechce burzyć...
~Daniel
2020-12-29 10:23:22
z adresu IP: (194.99.xxx.xxx)
Ocena: -4
Nie przesadzajcie. W tych czasach dojazd do pracy to nie jest problem. Zawsze tez można zmienić prace.
~trele
2020-12-29 10:17:36
z adresu IP: (78.8.xxx.xxx)
Ocena: 9
Rozumiem, ze koszt dojazdów do pracy zwróci tym pracownikom Pan Marszałek ? No bo z pensji muzealnika, to oni nie dadzą rady. Poza tym, to nie mam pomysłu na kulturę w regionie ( i w ogóle jej nie lubię ) , to ją rozdam innym samorządom.
~wert
2020-12-29 10:17:10
z adresu IP: (46.169.xxx.xxx)
Ocena: 11
Operą Wrocławską powinno się zająć CBA
~Zzz
2020-12-29 10:05:05
z adresu IP: (185.21.xxx.xxx)
Ocena: 8
I jeszcze argumentacja o fantastycznym połączeniu. Pociągiem z Wrocławia Głównego do Lubina jedzie się około jednej godziny i dwudziestu minut. Z dojazdem na dworzec i dojazdem do Muzeum rzeczywiście będzie szybciej i lepiej, a nawet taniej.
~Zzz
2020-12-29 10:01:48
z adresu IP: (185.21.xxx.xxx)
Ocena: 10
Ale jak to? Jedno z najciekawszych muzeów we Wrocławiu zniknie z mapy miasta? Głupia decyzja powodowana próbą podlizania się komuś.
~wacek
2020-12-29 09:45:45
z adresu IP: (78.9.xxx.xxx)
Ocena: -7
Oooo, kolejny charyzmatyczny polityk na właściwym miejscu. Ten świat staje lepszy z każdym dniem! No i do tego ma bardzo dobre połączenie...