„OJEJA! albo o dziewczynce, która nie znała własnego imienia"

Radio Wrocław,mk | Utworzono: 2021-03-04 15:43 | Zmodyfikowano: 2021-03-04 15:44
„OJEJA! albo o dziewczynce, która nie znała własnego imienia" - Fot. materiały prasowe
Fot. materiały prasowe

Wysił Paradygmat jest uczonym, który pracuje nad Wielką Teorią Wszystkiego. Głęboko wierzy w to, że każdą rzecz na tym świecie da się ulepszyć. Niestety jego własna córka Ojeja jest tego żywym zaprzeczeniem. Dziewczynka od lat bezskutecznie próbuje zdać do drugiej klasy. Ze zmartwienia serce Wysiła pęka. Dosłownie. Uczony omal nie umiera. Ojeja, rozumiejąc, że to ona jest przyczyną trosk ojca, postanawia opuścić dom i udać się po pomoc do Wielkiego Medyka Wszemistrza. Wysił wie, że córka może sobie bez niego nie poradzić, dołącza więc do niej i wspólnie wyruszają na wyprawę aż do samej stolicy w nadziei, że Wszemistrz uleczy dziewczynkę.

Czy szalona eskapada ojca i córki przez lasy, miasta i bezludne wyspy, przez krainy krasnali, syren i piratów doprowadzi bohaterów do celu? I czy wpłynie na ich wzajemną relację?

„OJEJA! albo o dziewczynce, która nie znała własnego imienia" autorski spektakl duetu wojtyszko/krofta dla całej rodziny, rozgrywający się w baśniowej scenerii, ale dotykający spraw bliskich wszystkim rodzicom i dzieciom. Przedstawienie stawia pytania o to, co nazy-wamy sukcesem a co porażką, czy jedyną drogą do szczęścia jest nieustanny rozwój i czy rzeczywiście wszystko da się ulepszyć.

„Ojeja..." jest spektaklem o porażkach. Bohaterka to dziewczynka, co samo w sobie jest sy-tuacją porażkową. W naszej kulturze dziewczynki i kobiety wciąż są tą „drugą płcią" - aberracją, egzemplarzami w jakimś sensie "wybrakowanymi". Właściwie należałoby być chłopcem, no ale nie wyszło. Wiele wysiłku wkładamy więc w to, żeby udowadniać, że nie jesteśmy gorsze. Nasze życie jest wiecznym doskakiwaniem do poprzeczek, które zawiesił ktoś inny dla kogoś innego. Nieszczęście Ojei polega na tym, że ona naprawdę tej poprzeczki nie może dosięgnąć. A może właśnie to jest jej szczęście?

Chciałam, żeby ta historia była przepojona sympatią do tego, co słabe, żeby wyrywała nas z myślowych przyzwyczajeń, które każą nam dzielić ludzi na głupich i mądrych, dobrych i złych. W świecie, który zrobił się ostatnio beznadziejnie czarno-biały, warto chyba opowiadać o półcieniach i marginesach. / Maria Wojtyszko

Twórcy "OJEI!...", Maria Wojtyszko i Jakub Krofta, to duet artystyczny odpowiedzialny za nagradzane spektakle m.in. "Piekło – niebo" (m.in. Wrocławska Nagroda Teatralna 2017), "SAM, czyli przygotowanie do życia w rodzinie" (Najlepszy spektakl 20. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej) oraz „Kwiat paproci" w Teatrze im. J. Słowackiego w Krakowie (jeden z dwunastu finalistów 25. Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej)

Pracy nad przedstawieniem towarzyszy seria filmów prezentujących twórców i dokumentujących proces powstawania „OJEI!...", które prezentowane są w mediach społecznościowych i na stronie internetowej Wrocławskiego Teatru Lalek.

Premiera: 6 marca 2021, Duża Scena
Kolejne spektakle: 7, 12, 13, 14 marca 2021, Duża Scena
Bilety: 25 zł/Normalny, 22 zł/Ulgowy
Czas trwania: ok. 100 minut
Wiek: 6+

TEKST i REŻYSERIA: wojtyszko/krofta (Maria Wojtyszko, Jakub Krofta)
SCENOGRAFIA: Matylda Kotlińska
MUZYKA: Grzegorz Mazoń
REŻYSERIA ŚWIATŁA: Alicja Pietrucka
INSPICJENTKA: Małgorzata Mańko-Drozd
OBSADA:
GRZEGORZ BOROWSKI – Entuzjast, Krasnal Gniewomir, John Krzywa Gęba, Syrena Jul-ian
RADOSŁAW KASIUKIEWICZ – Neurozy, Krasnal Bożygniew, Bob Ciemna Masa, Troll Zamiokulkas, Wszemistrz
AGATA KUCIŃSKA – Utrapia, Krasnalka Dobromiła, Galion, Królowa Syren, Atypa
KONRAD KUJAWSKI – Konkret, Krasnal Szczusław, Kapitan Charles Read, Troll Grubosz, Wielki Inkwizytor
MARTA KWIEK – Sceptycja, Krasnal Mścisław, Danny Wstrętne Żarcie, Syrena Lula
ANNA MAKOWSKA-KOWALCZYK – Ojeja
TOMASZ MAŚLĄKOWSKI – Wysił Paradygmat
GRZEGORZ MAZOŃ – Swawoliusz, Krasnal Gniewuj, Jack Brzydkie Nogi, Troll Fikus
EDYTA SKARŻYŃSKA – Tkliwia, Trollica Strelicja, Nimfa Sedukcja

 

Reklama

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.