Od piątku 76. Międzynarodowy Festiwal Chopinowski

PAP, GN | Utworzono: 2021-08-04 13:45 | Zmodyfikowano: 2021-08-04 13:45

Festiwal rozpocznie się koncertem koreańskiego pianisty Seong-Jin Cho. 30-letni muzyk w 2015 r. zwyciężył w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie – powiedziała PAP prezes Fundacji Międzynarodowych Festiwali Chopinowskich w Dusznikach-Zdroju Jadwiga Merkur.

W kolejnych dniach melomani będą mogli wsłuchać m.in. koncertów Piotr Alexewicza, Adama Kałdyńskiego, Piotra Pawlaka i Andrzeja Wiercińskiego – polskich uczestników tegorocznego Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie, który odbędzie się w październiku. "Mamy w tym roku na dusznickim festiwalu wielu młodych, uzdolnionych artystów – kandydatów do Konkursu Chopinowskiego we Warszawie" - podkreśliła Merkur.

W programie festiwalu znalazł się też recital klawesynowy Elżbiety Stefańskiej, córki polskiej pianistki Haliny Czerny-Stefańskiej. Recital przygotowano z okazji 20. rocznicy śmierci laureatki IV Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina (1949 r.).

Miłośnicy muzyki klasycznej wysłuchają też koncertu angielskiego pianisty Martina Jamesa Bartletta. Podczas dusznickiego festiwalu wystąpią także rosyjscy pianiści Aleksander Kobrin oraz Nikita Mnodoyants, gruziński muzyk Nicolas Namoradze i rumuński pianista Daniel Ciobanu. Odbędą się również koncerty, na których wystąpią Japonka Shiori Kuwahara oraz Rosjanka Sofya Gulyak.

Na koncercie finałowym, 14 sierpnia, przed dusznicką publicznością zaprezentuje się amerykański pianista Eric Lu.

Tradycyjnie podczas dusznickiego festiwalu odbędą się kursy mistrzowskie prowadzone przez uznanych pedagogów. W tym roku będą to prof. Zbigniew Raubo oraz Alexander Kobrin.

Międzynarodowy Festiwal Chopinowski odbywa się w, znajdującym się w parku zdrojowym, Dworku Chopina, gdzie w 1826 r. z dobroczynnymi koncertami wystąpił 16-letni Fryderyk Chopin. Na pamiątkę tego występu w 1946 r. polscy muzycy zainicjowali festiwal jego muzyki. Dusznickie spotkania przerodziły się w międzynarodowy festiwal pianistyczny.

76. Międzynarodowy Festiwal Chopinowski zakończy się 14 sierpnia.

Element Serwisów Informacyjnych PAP
Reklama

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.