Studio lato w Görlitz/Zgorzelcu [ZOBACZ, POSŁUCHAJ]

Katarzyna Górna-Drzewosz, GN | Utworzono: 2021-08-06 14:28 | Zmodyfikowano: 2021-08-06 14:33
Studio lato w Görlitz/Zgorzelcu [ZOBACZ, POSŁUCHAJ] - fot. RW
fot. RW

Posłuchaj całego programu:

Odwiedziły nas m.in. Anna Hernik, Magdalena Zielińska-Hoenig i Marta Wyspiańska. Rozmawialiśmy też z młodzieżą, która była na warsztatach w Europejskim Centrum Edukacyjno-Kulturalnym na terenie dawnego Stalag VIII A.


Była z nami też odważna mała dziewczynka, która zaalarmowała nas o uwięzionym ptaszku. Wezwaliśmy więc straż pożarną, która pomogła go uwolnić.W Goerlitz i Zgorzelcu powstało ponad 100 filmów w tym te, które otrzymały Oskara, takie jak "Lektor" z Kate Winslet czy "Grand Budapest hotel". Zajrzeliśmy w te miejsce dzięki Annie Hernik, która oprowadzała nas właśnie po miejscach gdzie kręcone były filmowe sceny:

Z Magdaleną Zielińską - Koenig rozmawialiśmy o tym jak na pograniczu mieszają się kultury, jak polskość przenika do Niemiec a niemieckość do Polski. Dzieje się to m.in za sprawą polsko-niemieckiego cyrku, zwanego Cyrkus, w którym grają dzieci z obu krajów, czy projektu historycznego w zgorzeleckim Stalagu, gdzie młodzież pochodząca nie tylko z Niemiec i Polski, ale całej Europy poznaje historię tego miejsca.


Reklama

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.