Przemoc wobec zwierząt na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu

Beata Makowska, KM | Utworzono: 2021-10-27 06:22 | Zmodyfikowano: 2021-10-27 06:28
A|A|A

fot. V-Gun dla Zwierząt

O doświadczeniach prowadzonych na jednym wydziałów uczelni informowaliśmy dzisiaj w Radiu Wrocław. Badania podczas których uszkadzano świniom rdzeń kręgowy były prowadzone w ramach projektów naukowych dotyczących leczenia między innymi skolioz u dzieci Badania te miały wszystkie niezbędne zgody komisji bioetycznych.

Na początku września, uczelnia została poinformowana o możliwych nieprawidłowościach w projektach, wtedy rektor UPWr podjął decyzję o natychmiastowym powołaniu wewnętrznej komisji do wyjaśnienia sprawy.

Komisja ta wykazała, że podczas realizacji badań doszło do nieprawidłowości – co jak zapewniają przedstawiciele uczelni poskutkuje wszczęciem postępowania dyscyplinarnego wobec osoby odpowiedzialnej za realizacje badań.

Dodatkowo komisja zaleciła restrukturyzację centrum, w którym prowadzone były projekty, aby w przyszłości usprawnić nadzór nad realizacją badań. Jednocześnie władze uczelni czekają na efekty postępowania w prokuraturze i w zależności od jej ustaleń, podejmowane będą kolejne decyzje. Do czasu zakończenia śledztwa szczegółowe ustalenia uczelnianej komisji nie będą komentowane.

6:22

Lokalna Komisja Etyczna we Wrocławiu i wrocławska prokuratura badają sprawę doświadczeń przeprowadzanych na świniach na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu.

- Z informacji, które uzyskaliśmy zwierzęta były pozostawione z połamanymi kręgosłupami beż należytej opieki i leków przeciwbólowych - informuje Norbert Ziemlicki z fundacji Centaurus:

Małgorzata Moczulska, rzeczniczka prasowa uczelni kategorycznie dementuje informacje o łamaniu kręgosłupów świnkom czy jakimkolwiek innym zwierzętom.

- Zwierzęta poddawano zabiegom koniecznym do przeprowadzenia badań – na które uzyskano wszelkie pozwolenia. Aktualnie czekamy na wyniki dochodzenia komisji – mówi rzeczniczka:

Zwierzęta zostały poddane eutanazji. Jak informuje uczelnia – humanitarnej.

Jak mówi Norbert Ziemlicki z fundacji Centaurus, cała sprawa musi zostać wyjaśniona a winni ukarani:

Małgorzata Moczulska mówi, że wszystkim zależy na jak najszybszym wyjaśnieniu sprawy, a wspomniane zwierzęta poddawano zabiegom koniecznym do przeprowadzenia badań – na które uzyskano wszelkie pozwolenia.

Niewykluczone, że wyjaśnienia komisji poznamy jeszcze w tym tygodniu.

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
~ada
2022-04-25 20:16:59
z adresu IP: (213.184.xxx.xxx)
Ocena: 2
Wstyd i hańba. Co się z tymi ludźmi porobiło. Potwory
~TBK
2022-02-01 17:07:58
z adresu IP: (185.24.xxx.xxx)
Ocena: 0
Ludzie bez serc i sumień....Kiedyś św. Franciszek powiedział, że jeśli człowiek jest w stanie zabić zwierzę to i bez skrupułów zabije drugiego człowieka.
~ona
2022-01-16 19:43:15
z adresu IP: (188.147.xxx.xxx)
Ocena: 2
To jest zwyczajne znęcanie się nad zwierzętami i to w 21 wieku !!!
~AVE
2021-12-22 20:01:38
z adresu IP: (89.64.xxx.xxx)
Ocena: 4
Jest to barbarzyństwo. Mam nadzieję, że dzięki tym wspaniałym ludziom, którzy ujawnili te koszmarne eksperymenty, a przede wszystkim nagłośnili sprawę, ta uczelnia będzie pod ścisłym nadzorem i winni poniosą surowe kary. Brak słów na określenie takiego barbarzyństwa !!! Poraża tłumaczenie rzeczniczki prasowej uczelni - nie skomentuję tej .......
~ada
2021-12-15 16:43:33
z adresu IP: (213.184.xxx.xxx)
Ocena: 6
To uczelnia. To miejsce kaźni.
~pati
2021-11-09 10:29:54
z adresu IP: (156.17.xxx.xxx)
Ocena: 0
Dramat polega na tym, że wrocławska prokuratura niczym nie różni się od prominentów wrocławskich uczelni, bo z tej samej bandy się wywodzą i nikt nikomu krzywdy zrobić nie pozwoli. Bardzo słusznie ktoś napisał w jednym z komentarzy- gdzie jest nazwisko/ nazwiska doktorów/profesorów odpowiedzialnych za te badania? Kto wydał a to zgodę?! Jacy konkretnie członkowie komisji? Jedyna szans na pośrednią sprawiedliwość, to pokazanie twarzy podpisanych imieniem i nazwiskiem. W przeciwnym razie sądy nie zrobią nic, oprawcy pozostają anonimowi, a zbrodnia zapomniana. Uczelnia jest publiczna, więc informacje na ten temat jawne.
~Ewelina
2021-11-07 17:54:11
z adresu IP: (83.23.xxx.xxx)
Ocena: 6
Jakaś masakra!Nikt nic nie wie i nie widział!?Dobrostan świnek jest najważniejszy!Gdyby to była prawda zwierzęta by nie cierpiały!W więzieniu mają na kim testować,a od zwierząt to się niech odpier...ą!Uniwersytet Przyrodniczy!A zwierzęta cierpią!
~Jenny
2021-11-07 11:39:49
z adresu IP: (78.9.xxx.xxx)
Ocena: 5
Skur..ele wrocławscy, tych studenciaków powinno się zlinczować albo połamać im kości, wdety zaczną szanować zwierzeta. Wroc..ka patologia
~Ewa
2021-11-04 14:12:05
z adresu IP: (83.17.xxx.xxx)
Ocena: 5
Coś nieprawdopodobnego. JAK można coś takiego zrobić. Myślę, że kiedyś karma do nich wróci. To nie są ludzie, to potwory w ludzkiej skórze.
~Beata
2021-11-03 20:58:13
z adresu IP: (188.146.xxx.xxx)
Ocena: 2
Wstyd mi że jestem człowiekiem. Człowiek to ścierwo i nie potrzebny stwór na planecie. Ileż krzywdy wyrządza zwierzętom , brak słów żeby to skomentować. Osoby odpowiedzialne sadyści powinni zostać identycznie potraktowani. Życzę im aby zdychali w męczarniach na ciężkie choroby.
~Przerażona
2021-10-31 21:28:22
z adresu IP: (217.97.xxx.xxx)
Ocena: 5
Żeby publiczna uczelnia dopuściła się czegoś takiego … wstyd i hańba. Jak można było dopuścić do cierpienia tych zwierzątek biednych ..
~Ela
2021-10-31 18:20:19
z adresu IP: (81.168.xxx.xxx)
Ocena: 2
Uczelnia zapewne znajdzie kozla ofiarnego by zachowac granty milionowe a oprawca prawdziwy dalej bedzie torturowal biedne swinki
~Samtha
2021-10-29 20:03:21
z adresu IP: (217.97.xxx.xxx)
Ocena: 3
Do tego doszedł mobbing i zwolnienia … wszystko aby zataić sprawę!!! Wstyd!
~ABC
2021-10-27 22:29:09
z adresu IP: (5.173.xxx.xxx)
Ocena: 7
Ciekawe który to profesor "śfiatowej" sławy nadzorował tą część projektu "naukowego"? Tajne?
~Sss
2021-10-27 22:11:28
z adresu IP: (89.64.xxx.xxx)
Ocena: 5
Coś strasznego, wyrządzać zwierzęciu krzywdę na własne życzenie. Konsekwencje powinny zostać wyciągnięte za znęcanie się.
~zaniepokojona
2021-10-27 21:59:01
z adresu IP: (83.7.xxx.xxx)
Ocena: 3
Proszę się przyjrzeć beaglom na tej uczelni i i ich badaniom.do końca tez jest coś nie tak.
~Ewa
2021-10-27 21:06:32
z adresu IP: (31.60.xxx.xxx)
Ocena: 6
Ludzie....jak można zwierzę zostawić po jakimś pseudo badaniu w cierpieniu?! Skoro nawet trzeba robić takie rzeczy dla dobra nauki i postępu to nie mozna w znieczuleniu a potem humanitarnie uśpić? Niestety w rzeźniach cały czas tak podobnie się znęcają , żeby krew spuścić ze świnki
~Anonim
2021-10-27 20:53:58
z adresu IP: (178.217.xxx.xxx)
Ocena: 4
Co jak co, ale UNIWERSYTET powinien wykazać się choć odrobiną empatii lub chociaż rozsądku. Łamanie kręgosłupów świniom, aby leczyć ludzi? Rozumiem, gdyby świnka była już nieżywa, uśpiona humanitarnie. Ale żeby trzymać ją w takiej klatce żywą?
~Gość
2021-10-27 20:01:11
z adresu IP: (89.64.xxx.xxx)
Ocena: 4
Latwo oceniać po pozorach..... zobaczyć filmik urywek. A widzieliście jak ludzie wyglądają po operacjach?? Pytanie ile już żyć Waszych pupili uratowali Ci weterynarze.... zwyrodnialcy jak to ich nazywacie.... osądzajcie ale po faltach a nie po widzimisie
~JackJack
2021-10-27 19:54:17
z adresu IP: (188.122.xxx.xxx)
Ocena: 0
Uniwersytet Przyrodniczy schodzi na psy... A ostatnio widziałem artykuł, że absolwenci i profesorowie z przyrodniczego będą pracować we Wroclawskim Zoo, oby tylko mieli inne podejście...
~Daga
2021-10-27 19:36:07
z adresu IP: (5.173.xxx.xxx)
Ocena: 2
A co miała powiedzieć ta cała rzeczniczka prasowa ? Pieprzone zakłamanie, miejcie jaja żeby się przyznać a nie pie*dolić głupoty że taka sytuacja nie miała miejsca
~Ad123
2021-10-27 18:47:09
z adresu IP: (31.60.xxx.xxx)
Ocena: 7
Jak można robić takie rzeczy !!! Może wlasne mioty dacie na badania??? Np synkowi przeciąć kręgosłup???
~Kat
2021-10-27 18:38:49
z adresu IP: (158.248.xxx.xxx)
Ocena: 7
Skandal I wstyd!!!!! Przyszłość narodu???? Dzięki komukolwiek od dawna nie mieszkam w Pl. Jak można nazywać się człowiekiem i patrzeć na cierpienie kogokolwiek, o zadawaniu tego cierpienia nie wspomnę. Studencie uniwersytetu wroclawskiego, (specielnie małymi literami) WSTYD I Wiocha!!!!
~Elen
2021-10-27 18:19:19
z adresu IP: (5.173.xxx.xxx)
Ocena: -5
Wpadnę tam do was studenciki małe i się zabawimy :)
~Andg
2021-10-27 18:12:25
z adresu IP: (94.231.xxx.xxx)
Ocena: 9
Uniwersytet tortur. Sadyści jebani
~Love
2021-10-27 18:10:16
z adresu IP: (46.134.xxx.xxx)
Ocena: 7
Wstyd.
~Jimmy
2021-10-27 16:23:34
z adresu IP: (195.22.xxx.xxx)
Ocena: 3
Każdy, kto miał do czynienia z "naukowcami" z tej instytucji, wie, że to jedna wielka ustawka, kolesiostwo i walka o pasadki. A jedna świnia więcej czy mniej, to najmniejszy problem tej uczelni
~Luna
2021-10-27 16:19:42
z adresu IP: (188.47.xxx.xxx)
Ocena: 8
Mam nadzieje, ze ten naukowiec zostanie ukarany
~Zyta
2021-10-27 15:13:51
z adresu IP: (37.30.xxx.xxx)
Ocena: 1
Draństwo...od dawna się tak dzieje na naszym Doświadczalnym uniwersytecie ..I czas najwyższy ,że ktoś wreszcie położy temu kres.ukarać i przyjrzeć się tym pozwoleniom.
~PIS
2021-10-27 10:57:09
z adresu IP: (194.242.xxx.xxx)
Ocena: 3
doprowadził do śmierci 200 tysięcy Polaków i problemu nie ma.
~Leon
2021-10-27 09:45:24
z adresu IP: (78.9.xxx.xxx)
Ocena: 11
" Zwierzęta poddawano zabiegom koniecznym do przeprowadzenia badań – na które uzyskano wszelkie pozwolenia. Aktualnie czekamy na wyniki dochodzenia komisji – mówi rzeczniczka" Koniecznym zabiegom? Dlaczego koniecznym? Po co? Na co? JAKIM zabiegom? łamania kregosłupa? Co wy zwyrodnialcy robicie tym zwierzętom?
~AMA
2021-10-27 09:03:37
z adresu IP: (5.173.xxx.xxx)
Ocena: 9
Ktoś to nagrywał, zakładam ze pracownik. Dlaczego dowiadujemy się o sprawie kiedy badania zostały zakończone i zwierzęta poddane eutanazji ? Rzeczywistości już nie poznamy, bo pracownik który w jakimś celu takie nagrania tworzył, nie zgłosił faktów do żadnej komisji, do kierownictwa . Pytanie dalaczego dopiero teraz takie sprawy wypluwają ????
~Tomek
2021-10-27 08:13:03
z adresu IP: (37.30.xxx.xxx)
Ocena: 15
Jak widzę ekolodzy działacze fundację to od razu wiadomo żeze chodzi o kasę a nie o dobro zwierząt czy przyrody