Muzyka DAB+: Paweł Hendrich, Bez, Jakub Majchrzak [ROZMOWY]

, PP | Utworzono: 2022-05-17 14:25 | Zmodyfikowano: 2022-05-17 14:25

Paweł Hendrich - dyrektor artystyczny festiwalu Musica Polonica Nova. Rozmowę zaczęliśmy od obecności Musica Polonica Nova na Nocy Muzeów. O tym, jak muzyka stereotypowo postrzegana jako trudna, może  trafić do każdego odbiorcy niezależnie od "przygotowania" oraz o tym, że dzieciom paradoksalnie łatwiej odbierać muzykę niestandardową, chaotyczną, dziwną.

 Bez - zespół z Poznania. Nowa tradycja polskiej piosenki. Dream pop i teksty na pograniczu jawy i snu. Zaczęły_liśmy od tematu tekstów, które najbardziej frapują i sposobu komponowania. Od tekstu do melodii, czy od muzyki do tekstu?

O co chodzi z tekstem do utworu "Kitku" i językiem w nim użytym? Slasia zdradza.

"wieczorami chcąc pocieszyć się
nie jest ważny cały głupi dzień
ważne kotki na ekranie mam
przypominają mnie
i są takie słodkie

(...)

piszisti, micitki i mindri – nijlipszi
jsteim kitkuuuu"

Jakub Majchrzak - basista składu Kurws opowiadał o kontekście najnowszego (czwartego) albumu wrocławskiej ekipy Kurws związanej z Salką CRK. Tytuł albumu to "Powięź/Fascia".

„Powięź / Fascia” to album sponsorowany tak przez kulturę niepokoju, jak i przez niepokój własny. Afirmacja wieloznaczności i lęk przed dwuznacznością to dwie głowy tego samego pragnienia – i dwa motory napędowe zebranych tu ćwiczeń z nierezygnowania.

Poruszyliśmy też podłoże utworu "Ruskie drogi", w aktualnym kontekście  rosyjskiej inwazji na Ukrainę i doświadczenia zespołu z trasy po Rosji, w kontakcie ze środowiskiem będącym w oporze wobec władzy Putina.

Jakub opowiedział o źródle pomysłu na grafikę do ich albumu "Powięź", wykonanej przez Marcina Siehankiewicza. Z naszą niewielką wiedzą z anatomii, rozszyfrowywaliśmy również znaczenie słowa powięź i kwestię jego funkcji łączenia.

Kuba zdradził też trochę od siebie, o jego młodzieńczych inspiracjach.

Pasmo Muzyka DAB+ w każdy poniedziałek od 16 do 19. Do słuchania przez www: https://www.radiowroclawkultura.pl/, aplikacje mobilne i odbiorniki DAB+. Powtórka audycji we wtorki od 8:00.

Reklama

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.