W Goerlitz powstała wystawa o historii Śląska

Piotr Słowiński, WK | Utworzono: 2022-09-29 09:25 | Zmodyfikowano: 2022-09-29 09:26
W Goerlitz powstała wystawa o historii Śląska - fot. SMG
fot. SMG

30 tematów opracowanych przez polsko-niemiecki zespół pokazuje powojenną historię Śląska, mówi koordynatorka wystawy dr. Martina Pietsch. Jak podkreśla rozwój gospodarczy, ludnościowy i kulturowy nie zatrzymał się w 1945 roku:

Wystawa pokazuje historię Ślązaków w Niemczech, Śląska w Polsce, ale także jego fragmentu w granicach Czech. To 600 zdjęć, 15 filmów, nagrania dźwiękowe oraz liczne mapy tematyczne. Odwiedzający za pomocą tabletów mają dostęp do ponad 30 tematów w języku niemieckim, polskim i angielskim.

Historyczka sztuki Katarzyna Zinnow mówi, że polsko-niemiecki zespół autorów nie starał się skupiać na drażliwych kwestiach wypędzeń Niemców i przesiedleń Polaków, a także radzieckich represji i masowych deportacji Górnoślązaków zaraz po wojnie:

We wschodnich Niemczech po wojnie temat Śląska był tabu, w zachodnich był ważnym tematem politycznym jako utracone kresy. W polskiej świadomości zbiorowej też jednak nie są powszechnie znane epizody z powojennej historii Śląska, jak obozy, do których w granicach Śląska trafiały tuż po wojnie osoby niewygodne dla komunistycznych władz, w tym nastawieni propolsko Ślązacy.

Reklama

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.