RWK: Dolnośląskie Spacery Filmowe, Polish Cinema for Beginners, Spółdzielnia kinowa Śródmieście

Miłosława Bożek | Utworzono: 2023-05-19 16:16 | Zmodyfikowano: 2023-05-19 16:33
RWK: Dolnośląskie Spacery Filmowe, Polish Cinema for Beginners, Spółdzielnia kinowa Śródmieście - fot.  Polish Cinema for Beginners
fot. Polish Cinema for Beginners

Rozpoczyna się kolejny sezon Polish Cinema for Beginners, tym razem skupiony na najciekawszych filmach wybranych przez ekspatów - 2023 będzie formą oddania głosu widzą. Od teraz Polish Cinema for Beginners będzie miał silny komponent współtworzenia programu przez cudzoziemców i przestanie ograniczać się tylko i wyłącznie do edukacji filmowej. Z doświadczoną grupą expatów organizatorzy wybrali filmy w oparciu o cztery sekcje. Tym razem zobaczymy "Chleb i Sól" w reżyserii Damiana Kocura.

Z Lechem Molińskim i Farnazem Ghasemi z Iranu rozmawiamy o tegorocznej edycji i nadchodzącej projekcji:

Dolnośląskie Spacery Filmowe to objazdowy projekt ożywiający pamięć o kinach regionu, który rozpocznie swoją podróż w Ziębicach. Lech Moliński zaprasza na projekcję filmu „Ból i blask” Pedro Almodovara w sali widowiskowej Ziębickiego Centrum Kultury 21 maja. Widzowie, podobnie jak bohater filmu będą ponownie przeżywać wspomnienia, związane z ziębickim kinem Wisła. Z okazji wydarzenia organizatorzy przygotowali kilka atrakcji. Przede wszystkim, sala widowiskowa zyska nową nazwę - „Wisła”, na część dawnego kina w miejscowości. Na pokazie będą też zbierane wspomnienia mieszkańców dotyczące historii tego obiektu i seansów w nim wyświetlanych, a całość uświetni prelekcja historyka filmu, Macieja Gila, który opowie o kinowych nazwach i szyldach. Gość jest animatorem kultury filmowej i badaczem jej dziejów, dziennikarzem i redaktorem, prelegentem i edukatorem filmowym.

Na koniec Spółdzielnia kinowa Śródmieście czyli sąsiedzkie spotkania filmowe, które już drugi sezon odbywają się na trzech osiedlach: Nadodrze, Ołbin i Plac Grunwaldzki. Hasło przewodnie tegorocznej odsłony brzmi "Muzyka łączy pokolenia" i tym razem zobaczymy nagrodzony Złotą Palmą w Cannes i nominowany do Oscara w trzech kategoriach film "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego.


Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.