RWK: Piotr Czerkawski, "Czeski dokumenty poproszę!", Polish Cinema for Beginners i Star Trek: Discovery

Miłosława Bożek | Utworzono: 2017-09-29 19:27 | Zmodyfikowano: 2017-09-29 19:47
A|A|A

19 września podczas uroczystej gali 42. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni Piotr Czerkawski otrzymał nagrodę PISF'u w kategorii Krytyka Filmowa. To trzecia nominacja Czerkawskiego w konkursie do nagród PISF'u, wcześniej nominowany był za publicystykę w internecie. Statuetka w tym roku była przyznawana na szczególnej, jubileuszowej Złotej Gali PiSF, z okazji 10. edycji rozdania nagród. 

Agnieszka Kubera z Kina Nowe Horyzonty zaprasza na przegląd "Czeski dokumenty poproszę!". Trzecia edycja przeglądu to najnowsze i najciekawsze dokonania czeskich dokumentalistów. 

Na stronie organizatora czytamy: "Czeskie filmy dokumentalne to świetna wizytówka tego, co jest obecnie najciekawsze w kinematografii naszych południowych sąsiadów. Podczas gdy czeskie kino fabularne stara się wrócić na wcześniejszy wysoki poziom po tym, jak w ostatnim czasie nieco zwolniło tempa, dokument ma się bardzo dobrze i ciągle ma do zaoferowania świeże, aktualne i odważne spojrzenie na rzeczywistość."

Na początku października startuje 9. sezon Polish Cinema for Beginners - cykl projekcji filmowych i dyskusji, który już od 5 lat przybliża najciekawsze dzieła polskiego kina obcokrajowcom. Ta edycja poświęcona będzie polskiemu kinu kręconemu za granicą.Na stronie Kina Nowe Horyzonty czytamy: "Pod hasłem Poland Abroad zaprezentujemy 5 filmów, które ułożą się w podróż szlakami polskiego kina po świecie. Od Wajdy do Polańskiego, przyjrzymy się temu, jak twórcy z Polski odnajdują się w międzynarodowych kinematografiach i tam opisują świat. Przegląd otworzy zrekonstruowany cyfrowo, zrealizowany we Francji Danton wielkiego Andrzeja Wajdy z pamiętną, tytułową rolą Gerarda Depardieu. Na zakończenie zaś film najbardziej światowego z polskich twórców Romana Polańskiego, Autor widmo, ze wspaniałym pojedynkiem aktorskim Pierce'a Brosnana i Ewana McGregora."

12 lat minęło od "Enterprise", a my, by znaleźć się w uniwersum Star Trek na nowo, cofamy się 10 lat przed "Serię oryginalną". Za nami pierwsze dwa pilotażowe odcinki "Star Trek: Discovery" od CBS. 

via GIPHY

via GIPHY

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama