Do Wrocławia przyjechała porcelana z czołowych śląskich fabryk

Piotr Osowicz, MC | Utworzono: 2023-05-24 07:58 | Zmodyfikowano: 2023-05-24 07:59
Do Wrocławia przyjechała porcelana z czołowych śląskich fabryk - fot. Muzeum Miejskie we Wrocławiu
fot. Muzeum Miejskie we Wrocławiu

Muzeum Miejskie Wrocławia oraz Muzeum Śląskie w Görlitz zapraszają na wyjątkową wystawę porcelany zwanej niekiedy „białym złotem”. To ponad 300 sztuk pięknych naczyń z czołowych śląskich fabryk m.in. z Wałbrzycha i Jaworzyny Śląskiej. Do obejrzenia tej ekspozycji zaprasza archeolog Krystyna Jarysz. -Będą to zestawy obiadowe, zestawy do picia kawy, będą to talerze deserowe, patery, nawet popielniczka.

Dolny Śląsk był europejską „krainą porcelany”. Kilkadziesiąt firm produkowało tutaj w latach 1820-1945 porcelanę w największych i najnowocześniejszych fabrykach w Niemczech. Z pieców wyjeżdżało rocznie kilkadziesiąt milionów porcelanowych naczyń i ozdób. Śląska porcelana była ceniona na całym świecie.

Wystawę w Starym Ratuszu można będzie oglądać do końca 2023 roku. Dlaczego warto, przekonuje archeolog Krystyna Jarysz. -Żeby zobaczyć to z czego słynął Śląsk w XIX i w pierwszej połowie XX wieku a mianowicie z białego złota z porcelany. Śląska porcelana była znana na całym Świecie i warto zobaczyć piękne rzeczy, które były wyrabiane na Śląsku.

Ekspozycja w całości składa się z niepokazywanych wcześniej we Wrocławiu przedmiotów, które przez lata kolekcjonowało Muzeum Görlitz oraz osoby prywatne zakochane w śląskiej porcelanie. To właśnie dzięki nim 15 tysięcy sztuk porcelany z Dolnego i Górnego Śląska przyjechało do Görlitz w 200 kartonach! Od tego momentu Muzeum Śląskie w Görlitz posiada największą i najcenniejszą kolekcję śląskiej porcelany na świecie.

Reklama

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.