Jelonek Pogo uczy najmłodszych pierwszej pomocy

Jakub Thauer, WK | Utworzono: 2023-06-11 14:49 | Zmodyfikowano: 2023-06-11 14:50
Jelonek Pogo uczy najmłodszych pierwszej pomocy - fot. Instytut Karkonoski
fot. Instytut Karkonoski

Opowieść jest dedykowana małym czytelnikom i w przystępny, ale i niezmiernie wciągający sposób uczy jak się zachować w razie niespodziewanych sytuacji.

- To książeczka o bohaterskim jelonku, który przeżywa różne przygody z dosyć dramatycznym finałem, ale dzięki temu, co doświadcza, postanawia zostać ratownikiem i iść taką drogą, by pokazywać innym dlaczego warto pomagać i że pomaganie wcale nie jest trudne. Dla dzieci okazuje się, ze pomaganie jest łatwiejsze niż dla dorosłych - mówi prezes Instytutu Karkonoskiego Agnieszka Gierus:

Książka „Jelonek Pogo to wie”, to pozycja stworzona przez Instytut Karkonoski, w ramach Jeleniogórskiej Akademii Młodego Ratownika.

- Ta obojętność, z którą się spotykamy na ulicach, jest wszechobecna, a takie proste zachowanie, które się zaszczepi kilkuletnim dzieciom zaprocentuje i dzieci w przeciwieństwie do dorosłych nie analizują. My dorośli, zastanawiamy się czy umiemy pomóc, czy nie zrobimy krzywdy. A dziecko, jeśli ma pewne wzorce wdrukowane od najmłodszych lat, to działa automatycznie - dodaje Agnieszka Gierus:

O tym, jak ważne jest właściwe zachowanie się w sytuacjach kryzysowych mówi rzecznik prasowy jeleniogórskiego pogotowia Piotr Bednarek.

- Książka to jest jeden z elementów. To są kursy, lekcje w szkole, rozmowy z rodzicami. A tak naprawdę dzieci już w wieku kilku lat potrafią wezwać pogotowie, znają swój adres, wiedzą jak wykonać telefon na numer alarmowy. Tam zostaną profesjonalnie pokierowani, co należy zrobić dalej. A niektórzy nawet potrafią wykonywać RKO - tłumaczy Piotr Bednarek.

Jak zapewnia autor książki, Grzegorz Nowicki, to opowiastka przyjazna dla wszystkich.

- Jest to wierszowana opowiastka o jelonku Pogo, który mieszka w Jeleniej Górze, chodzi do szkoły, uczy się pilnie, ale przytrafia mu się pewien nieszczęśliwy wypadek. Wychodzi jednak z niego cało po pewnym czasie - opowiada Grzegorz Nowicki.

Książki najmłodsi będą mogli otrzymać w jeleniogórskich szkołach i przedszkolach, podczas warsztatów z ratownikami medycznymi.

Reklama

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.