Azjatycka podróż - sprawdź, jakiej polisy potrzebujesz!

Radio Wrocław | Utworzono: 2023-06-12 14:10 | Zmodyfikowano: 2023-06-12 14:11
Dodaj do Wykop.pl
Azjatycka podróż - sprawdź, jakiej polisy potrzebujesz! - Materiał Sponsora
Materiał Sponsora


Zaplanowałeś już azjatycką przygodę? Pamiętaj także o ubezpieczeniu! Nawet podczas skrupulatnie zaplanowanego wyjazdu możesz stać się ofiarą nieprzewidzianego zdarzenia losowego. Zapoznaj się z miejscem, do którego wyruszasz, przemyśl plan wycieczki i zakup odpowiednią polisę. W Azji istnieje ryzyko zarażenia się chorobą tropikalną!


4 kroki do bezpiecznej podróży do Azji

Azja to kontynent o odmiennej kulturze, różnorodnym klimacie i ciekawej kuchni. Właśnie ta inność wymaga odpowiedniego przygotowania. Dzięki temu nic Cię nie zaskoczy, będziesz wiedział, co zabrać ze sobą na wyjazd oraz czego unikać. Poznaj 4 ważne kroki do zorganizowania bezpiecznych wakacji!

 1. Zapoznaj się z kulturą oraz aktualną sytuacją polityczną w danym kraju

Co kraj, to obyczaj. Zapoznaj się z zasadami i nakazami występującymi w danym państwie, tym czego unikać oraz czego się spodziewać. W tym przypadku pomocny może okazać się portal rządowy, który zamieszcza na bieżąco aktualizowane informacje dla podróżujących. Dotyczą one:

 • zagrożeń związanych z konfliktami zbrojnymi, terroryzmem, przestępczością oraz ogólną sytuacją polityczną,
 • wymaganych dokumentów podróży,
 • zasad pobytu w danym kraju,
 • wymaganych szczepień,
 • sytuacji związanej z COVID-19, czyli obostrzeń oraz warunków dla zaszczepionych i niezaszczepionych.
 1. Dowiedz się, czy region, do którego wyruszasz nie jest narażony na różnego rodzaju choroby

W Azji występuje klimat tropikalny oraz subtropikalny. W związku z tym turyści wyruszający do tamtejszych krajów muszą liczyć się z ryzykiem zachorowania na charakterystyczne dla tych regionów schorzenia. Ważne jest, aby się od tego uchronić.

PRZYKŁAD

Strona MSZ podaje, że w Bangladeszu istnieje duże ryzyko zarażenia się chorobami pasożytniczymi, inwazyjnymi, zakaźnymi i bakteryjnymi. W związku z tym zalecane jest przestrzeganie higieny, picie wody filtrowanej i gotowanej, mycie warzyw i owoców przed spożyciem, unikanie miejsc, w których jest dużo komarów, stosowanie środków odstraszających oraz noszenie ubrań zakrywających ręce i nogi.

 1. Udaj się do lekarza w sprawie szczepień

Jeśli w kraju, do którego wyruszasz, występują choroby, np. tropikalne, najlepiej skonsultuj to z lekarzem medycyny tropikalnej. Zleci on ewentualne szczepienia oraz podpowie, co robić, aby ograniczyć ryzyko zarażenia.

 1. Zadbaj o odpowiednie ubezpieczenie

Jeśli wiesz już, jakie zagrożenia czekają Cię podczas wyjazdu do Azji, możesz zająć się kwestią ochrony na wypadek wystąpienia nieszczęśliwego zdarzenia. Przejrzyj oferty od kilku towarzystw ubezpieczeniowych i wybierz odpowiednią.

Więcej na temat rodzajów ubezpieczeń turystycznych i tego, jaką ochronę wybrać, dowiesz się z artykułu dostępnego na https://mubi.pl/ubezpieczenie-turystyczne/


Ceny opieki medycznej w Azji

Koszty leczenia za granicą są bardzo zróżnicowane. Nawet na terenie jednego kraju możesz spotkać się ze sporym wachlarzem cen. Jest to związane m.in. z obowiązującą w poszczególnych państwach walutą oraz jej kursem. Każdy element opieki medycznej posiada indywidualną cenę.

Wyobraź sobie zatem sytuację, że ulegasz wypadkowi, np. na skuterze wodnym. Konieczne jest wezwanie karetki i transport do szpitala. W wyniku obrażeń czeka Cię kilkudniowa hospitalizacja, specjalistyczne badania oraz operacja otwartego złamania ręki. Patrząc na koszty związane z opieką medyczną, które dostępne są w poniższej tabeli, Twój pobyt w szpitalu, leczenie, leki i operacja w najlepszym przypadku sięgną kwoty kilku tysięcy złotych. W najgorszym? Kilkunastu lub nawet kilkudziesięciu. Bez wykupionego ubezpieczenia opłacenie całej opieki medycznej spoczywa na Twoich barkach.

Koszt poszczególnych usług medycznych

Azerbejdżan:

 • wezwanie pogotowia: 100-150 EUR,
 • wizyta u lekarza: 30 EUR,
 • wizyta u specjalisty: do 50 EUR,
 • usługa stomatologiczna: minimum 80 EUR.

Bangladesz:

 • wizyta lekarska: 4-10 USD,
 • jednodniowy pobyt w szpitalu na sali ogólnej: od około 10 USD, a na sali oddzielnej: 50-70 USD.

Filipiny:

 • wizyta lekarska około: 20 USD,
 • jednodniowy pobyt w szpitalu bez wykonania badań i zabiegów: 40 USD.

 Indie:

 • wizyta lekarska: 10-20 USD,
 • jednodniowy pobyt w szpitalu bez wykonania badań i zabiegów: 30-120 USD.

Indonezja:

 • wizyta lekarska: 20-50 USD, a w nagłych i ciężkich przypadkach: do 200 USD,
 • jednodniowy pobyt w szpitalu to przeciętny koszt: 150 USD bez lekarstw czy badań.

Japonia:

 • wizyta lekarska: 8-30 tys. JPY,
 • jednodniowy pobyt w szpitalu: 10-40 tys. JPY,
 • wezwanie karetki i badanie w sytuacjach nagłych: do 80 tys. JPY.


Ubezpieczenie na wyjazd do Azji - zakres i koszty ochrony

Polisa turystyczna to podstawa każdego zagranicznego wyjazdu. Bazowanie tylko na Europejskiej Karcie Ubezpieczenia Zdrowotnego w przypadku podróży do Azji jest zgubne. EKUZ, jak sama nazwa wskazuje, obejmuje kraje, które należą do UE oraz EFTA. W związku z tym podróż na wschodni kontynent wymaga wykupienia polisy na własną rękę. W innym przypadku będziesz zobowiązany do pokrycia kosztów związanych z leczeniem.

Jakie elementy ubezpieczenia są niezbędne? Co może okazać się przydatne? To oczywiście zależy od indywidualnych upodobań. Ubezpieczenie turystyczne nie jest obowiązkowe. W związku z tym to, jaką ochronę wybierzesz, zależy tylko od Ciebie.

W podjęciu decyzji dotyczącej ochrony na czas azjatyckiej podróży pomoże Ci poradnik, który dostępny jest na https://mubi.pl/poradniki/ubezpieczenie-na-wyjazd-do-azji/

Poniższa tabela opisuje zalecane, choć niewymagane, elementy ochrony, jeśli już decydujesz się na zakup polisy turystycznej. Znajdziesz w niej także te rodzaje pomocy, które mogą okazać się przydatne podczas podróży.

Zastanawiasz się, z jakim kosztem musisz się liczyć w przypadku zakupu polisy turystycznej? Pomoże Ci w tym poniższa tabela. Przedstawia ona warianty z różnym zakresem. Oferty dotyczą podróży 30-letniego Darka. Planuje on 10-dniowy pobyt w Tajlandii.

 

Reklama