Port lotniczy im. Fryderyka Chopina zabiega o uruchomienie połączeń m.in. do Etiopii, Tajlandii czy Wietnamu

Radio Wrocław | Utworzono: 2023-12-08 13:29
Dodaj do Wykop.pl
Port lotniczy im. Fryderyka Chopina zabiega o uruchomienie połączeń m.in. do Etiopii, Tajlandii czy Wietnamu - Materiał Sponsora / pixabay.com
Materiał Sponsora / pixabay.com


Zaktualizowaną taryfę opłat obowiązującą na Lotnisku Chopina opublikowano w publikatorze Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Operatorem portu jest Przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze. Lotnisko im. Chopina nie podniosło opłat pasażerskich ani za lądowanie samolotów rejsowych, jednak od 1 grudnia podróże do i z Warszawy zrobiły się droższe z powodu wyższych opłat za emisję hałasu oraz opłat dla lotnictwa prywatnego.

Państwowe Przedsiębiorstwo Porty Lotnicze zdecydowało się podzielić opłatę za hałas na trzy przedziały czasowe, które dzielą się na osiem kategorii w zależności od masy startowej statków powietrznych. Im większy samolot, tym wyższe opłaty. Stawki za emisję hałasu, zależnie od kategorii, wzrosły od 25 do 50 procent. Najtaniej operować między 6:00 a 21:59. Dla przewoźników komercyjnych najdrożej będzie między 23:30 a 5:30.

Opłata za odprawę pasażerów w terminalu głównym nie uległa zmianie i nadal wynosi 81 zł. Znacząco wzrosła natomiast opłata za obsługę podróżnych w terminalu lotnictwa ogólnego - do 450 zł. Podniesiono również opłaty za postój prywatnych odrzutowców.

Zarządca portu zaktualizował listę 15 strategicznych tras, które chciałby obsługiwać z Lotniska Chopina. Są to m.in.: Mumbai, Addis Abeba, Abu Zabi, Bangkok, Bilbao, Boston, Hanoi, Hanower, Kair, Lyon, Manchester, San Francisco, Sewilla, Singapur i Waszyngton, bilety na stronie Tickets.pl.

Do większości z tych miast rejsy wykonują już Polskie Linie Lotnicze LOT. Podobnie było z Singapurem – połączenie zawieszono podczas pandemii COVID-19 i nie przywrócono go do tej pory. Przed pandemią LOT latał także do Hanoweru.

Węgierskie tanie linie Wizz Air planują wznowić bezpośrednie loty do Bilbao na wiosnę 2024 r. Obecnie regularnie podróżują one do Sewilli dwa razy w tygodniu. Wizz Air rozważa też uruchomienie trasy do Lyonu, gdzie aktualnie lata z Krakowa oraz do Abu Zabi – obecny kierunek z Katowic i Krakowa.

Reklama