Sala weselna, wynajem DJ-a i fotografa – ile kosztuje wesele we Wrocławiu?

Radio Wrocław | Utworzono: 2023-07-05 09:32
Dodaj do Wykop.pl
Sala weselna, wynajem DJ-a i fotografa – ile kosztuje wesele we Wrocławiu? - Materiał Sponsora
Materiał Sponsora


Wesele na 100 osób – jakie ceny?

Organizacja wesela to duży koszt, szczególnie jeśli ze strony panny młodej i pana młodego na uroczystość szykuje się duża rodzina – ciocie, wujkowie, kuzyni i wielu znajomych ze szkolnych lat. Biała suknia z welonem, garnitur dla pana młodego, wynajem limuzyny, DJ-a czy fotografa to wydatki, na które nie ma wpływu liczba zaproszonych gości. Na koszt wesela i huczną zabawę – już tak.

Cena za tzw. talerzyk wynosi od 180 do 490 zł zależnie od miejsca i zestawu dań oraz alkoholi. Przygotowując wesele na sto osób trzeba będzie zapłacić od 18000 do prawie 50 000 złotych. Gdzie obowiązują takie ceny? Młodzi, którzy szukają miejsca na swój wymarzony ślub i wesele pod hasłem sala weselna Wrocław znajdą eleganckie restauracje oferujące wystawny obiad na kilkadziesiąt osób, hotele z salą bankietową oraz pokojami dla gości, pałace z kompleksową obsługą, a także sale weselne do wynajęcia. Te ostatnie często nie są najtańsze, choć 65 km od Wrocławia udało się znaleźć jedną ofertę, która ma atrakcyjniejszą cenę niż pozostałe. 


Koszt wynajęcia
fotografa na wesele 

Ceny za usługi fotografa ślubnego są obliczane według stawki godzinowej lub naliczane od liczby wykonanych zdjęć. Narzeczeni mogą zaoszczędzić, jeśli sesja plenerowa i reportaż zdjęciowy zaplanują na ten sam dzień. Za pracę fotografa ślubnego trzeba zapłacić średnio 3000–4500 zł. W pakiecie młodzi otrzymują 50–120 zdjęć po obróbce komputerowej. W cenę jest wliczony także ośmiogodzinny dzień pracy fotografa w plenerze bez kosztów wynajęcia wnętrz lub studia, a za każdą dodatkową godzinę trzeba dopłacić 150–250 zł. Kolejnym kosztem będzie relacja z wesela, a to kolejna pozycja na liście wydatków. Dobry polecany fotograf na wesele  – Wrocław i okolice oferuje zdjęcia rodzinne z gośćmi, fotografię ślubną z drona i uwiecznienie najważniejszych momentów z uroczystości w postaci albumów ślubnych dla pary młodej i rodziców. 

Usługi oferowane przez fotografa wynajętego na wesele to: 

  • reportaż z przygotowań do ceremonii,
  • reportaż z zaślubin w kościele, 
  • reportaż z wesela plus mini sesja pary młodej w dniu ślubu,
  • zdjęcie grupowe i rodzinne z gośćmi, 
  • zestawy fotografii oraz albumy dla szczególnych gości,
  • retusz zdjęć (express dodatkowo płatny). 


Kto zapłaci za wszystkie wydatki? 

Wynajęcie sali weselnej z poczęstunkiem dla gości i huczną zabawą na parkiecie, opłacenie DJ-a, wodzireja lub wynajęcie zespołu, stroje dla panny młodej i pana młodego, sesje fotograficzne i reportaże video z wesela to koszty, które najczęściej biorą na siebie rodzice nowożeńców. Sumując wszystkie pozycje z listy wydatków, może się okazać, że za skromne wesele na 100 osób trzeba przeznaczyć ok.
40 000 zł, a wystawniejsze z większą liczbą atrakcji nawet dwa lub trzy razy tyle. 


Gdzie szukać oszczędności bez obniżania standardu wesela
?

Na czym zaoszczędzić podczas wesela? Negocjowanie cen i szukanie opcjonalnie tańszych usługodawców może doprowadzić do zmniejszenia budżetu przeznaczonego na huczny ślub. Sala weselna czy hotel może zaproponować wolny termin poza sezonem, który będzie tańszy o kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt procent. Warto podpytać, czy są tańsze i droższe terminy na wesele. 

Postawienie na jakość zamiast na ilość to kolejna podpowiedź. W miejsce trzech sesji zdjęciowych często wystarczy jedna, za to pomysłem, który zostanie uwieczniony. Ktoś z gości na pewno ma drona czy kamerę video i chętnie zrobi kilka ciekawych ujęć bezpłatnie. 


Zrób to sam, będzie taniej 

Warto zrezygnować z perfekcjonizmu i niektóre rzeczy np. dekoracje do kościoła i na salę weselną zrobić samodzielnie. Trzymanie się zasady, że jeśli na czymś się znam, zrobię to najlepiej sam, sprawdza się np. w przygotowaniu auta na ślub. 

Pomysłem na zaoszczędzenie jest też zaproponowanie współpracy lub barter za wybrane usługi. Z tego typu układów korzystają np. influencerki i znani youtuberzy. Pomysłów na oszczędności można poszukać także w kupowaniu np. welonu z drugiej ręki i zaangażowaniu rodziny oraz znajomych do pomocy w przygotowaniu wesela. 


Koperty ślubne i nie tylko

Jako dodatek do koperty ślubnej goście często dorzucają kwiaty lub alkohol. Jednak coraz częściej para młoda prosi, by zamiast kwiatów przynieść np. wyprawkę szkolną, którą przekażą np. wybranemu domowi dziecka. Poza tym kwota w kopercie zależy od kilku czynników, m.in. od możliwości finansowych gości, stopnia pokrewieństwa i charakteru samego przyjęcia. Państwo młodzi z pewnością nie obrażą za mniejszą kwotę w kopercie, ale najbardziej ucieszą się z obecności najbliższych. 

Reklama