Pomysł na weekend we dwoje w „Małym Wiedniu”. Odkryj, czym zachwyca Bielsko-Biała!

Radio Wrocław | Utworzono: 2023-07-11 15:46 | Zmodyfikowano: 2023-07-11 15:48
Dodaj do Wykop.pl
Pomysł na weekend we dwoje w „Małym Wiedniu”. Odkryj, czym zachwyca Bielsko-Biała! - Materiał Sponsora
Materiał Sponsora


Wiedeńska secesja w wersji bielskiej

Małym Wiedniem poza Bielskiem określa się również inne miejscowości. Łączy je obecność zabytków zaprojektowanych w stylu secesyjnym. Właśnie w takim okresie powstało wiele klimatycznych miejsc. Które warto uwzględnić na trasie spacerowej podczas weekendu w Bielsku-Białej?

  • Teatr Polski – zaprojektowany przez wiedeńskiego architekta Emila von Förstera. Historyzm i klasycyzm przeplatają się w wystroju oraz projekcie samego budynku. Ciekawostką jest, że teatr grał kilkukrotnie swoim wnętrzem, m.in. w Ziemi obiecanej Andrzeja Wajdy oraz Niebezpiecznych dżentelmenach Macieja Kawalskiego.

  • Ratusz – Emanuel Rost junior, czyli wiedeński architekt, osiadły na stałe w Bielsku, zaprojektował monumentalny gmach, w którym mieszczą się biura urzędników.

  • Katedra św. Mikołaja – choć początki świątyni sięgają XV wieku, kiedy to powstała na życzenie cieszyńskiego księcia Wacława I w stylu gotyckim, za jej obecny wygląd odpowiadała inna postać. Leopold Bauer, austriacki architekt, nie tylko powiększył przestrzeń kościoła, lecz także dodał fasadę w stylu art déco.

  • Dworzec – Karol Korn, wybitny architekt, stworzył wiele ciekawych budynków w Bielsku, jednym z nich, używanym do dzisiaj, jest dworzec kolejowy. Za tę zasługę projektant uzyskał nawet tytuł cesarsko-królewskiego radcy budowlanego.

  • Hotel President – również autorstwa Korna. Początkowo nosił nazwę Keiserhof, czyli Cesarski dwór. W XX wieku zmieniono jego tytuł na Prezydent na chwałę Gabriela Narutowicza.

  • Willa Sixta – dzieło Korna zaprojektowane dla Theodora Sixta – jednego z bogatszych, choć bardziej tajemniczych, mieszkańców miasta. Legenda powiada, że żona Sixta, Johanne Emilie Weich, do dzisiaj straszy w willi.

  • Kamienice – do najsłynniejszych budynków należą m.in. Kamienica pod Żabami czy te znajdujące się przy ulicach: Mickiewicza, Wyspiańskiego i 3 Maja.

  • Cukiernie – podczas przystanku na spacerze warto odwiedzić którąś z przyrynkowych kawiarni lub cukierni. To w nich skosztujecie wiedeńskiego torcika, jabłkowej sztrucli czy kawy po wiedeńsku.


Spacerowe szlaki śladami cesarzy i wybitnych gości

11 Listopada to tzw. bielski deptak handlowy. Przez całą długość ulicy wiją się malowniczo kamienice skrywające różnorakie sklepy, firmy i lokale usługowe. W XVIII wieku ta część miasta pełniła funkcję traktu cesarskiego, który łączył Wiedeń z Lwowem. Niegdyś można było przejechać tę ulicę dyliżansem, obecnie jest raczej wyłączona (w awaryjnych przypadkach) z ruchu drogowego.

Spacerując deptakiem, możecie obejrzeć pomnik Reksia, czyli psiaka znanego z dobranocek. Za jego produkcję odpowiadało bielskie Studio Filmowo-Rysunkowe. Nieopodal traficie także na inne postacie z tejże pracowni, czyli Bolka i Lolka. Poza szlakiem kultury, warto także skorzystać z walorów okolicznych Beskidów. Chcesz zaplanować udany weekend we dwoje? Koniecznie sprawdź apartamenty w Bielsku-Białej od Dream Apart.