Od piątku 78. Międzynarodowy Festiwal Chopinowski w Dusznikach-Zdroju

GN, PAP | Utworzono: 2023-08-03 12:03 | Zmodyfikowano: 2023-08-03 12:03
Od piątku 78. Międzynarodowy Festiwal Chopinowski w Dusznikach-Zdroju - fot. mat. prasowe
fot. mat. prasowe

Festiwal rozpocznie się koncertem szwajcarskiego pianisty Francesco Piemontesi, który zdobył m.in. III nagrodę Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Królowej Elżbiety - Bruksela 2007. Organizatorzy festiwalu podkreślają, że Piemontesi to „pianista o wyjątkowej, wyrafinowanej ekspresji, która łączy się z doskonałymi umiejętnościami technicznymi”. Artysta jest znany z interpretacji Mozarta i wczesnoromantycznego repertuaru.

Jak podkreślają organizatorzy festiwalu, w programie imprezy, podobnie jak w latach ubiegłych, znalazły się recitale laureatów prestiżowych konkursów pianistycznych, a także młodych artystów odnoszących już pierwsze sukcesy.

Podczas wieczornych koncertów melomani wysłuchają utworów w wykonaniu m.in. włoskiego pianisty Federica Colli’ego czy urodzonego w Rosji Litwina Lukasa Geniusasa. Przed dusznicką publicznością zaprezentują się również Rosjanki - Yulianna Avdeeva i Anna Geniushene, a także japońska skrzypaczka Hina Maeda oraz pochodząca z USA pianistka Kate Liu, której koncert zakończy festiwal.

Dyrektor artystyczny festiwalu, prof. Piotr Paleczny, szczególną uwagę w tegorocznym programie zwraca na recital wiolonczelowy urodzonej w Paryżu Camilli Thomas, której towarzyszyć będzie francuski pianista Julien Brocal. „W Dworku Chopina usłyszymy wiolonczelę niezwykłą – instrument Antonia Stradivariego, którego dźwięku słuchał Chopin na krótko przed śmiercią, kiedy fragmenty Sonaty g-moll op. 65 grał dla umierającego Fryderyka jego przyjaciel, wiolonczelista Auguste Franchomme — ówczesny właściciel tego instrumentu. Kompozycje Franchomme’a znajdą się również w programie koncertu i wydaje mi się, że ten szczególny wieczór będzie jednym z najbardziej wzruszających festiwalowych wydarzeń” – napisał prof. Paleczny.

Prof. Paleczny zwrócił też uwagę na recitale w wykonaniu młodych artystów, laureatów ostatnich międzynarodowych konkursów pianistycznych. „Naszymi gośćmi będą nadzwyczaj utalentowani pianiści: Mateusz Krzyżowski, Kevin Chen, Giorgi Gigashvili, Hyuk Lee, Piotr Pawlak, Illia Ovcharenko, Yukine Kuroki oraz Jakub Kuszlik” - wyliczał dyrektor.

W tym rok odbywający się w ramach dusznickiego festiwalu Kurs Mistrzowski poprowadzą prof. Lidia Grychtołówna oraz mieszkający w Berlinie pianista i pedagog Eldar Nebolsin. W kursie będą uczestniczyć finaliści ostatniej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego, którego organizatorem jest Narodowy Instytut Fryderyka Chopina.

Międzynarodowy Festiwal Chopinowski odbywa się w znajdującym się w parku zdrojowym Dworku Chopina, gdzie w 1826 r. z dobroczynnymi koncertami wystąpił 16-letni Fryderyk Chopin. Na pamiątkę tego występu w 1946 r. polscy muzycy zainicjowali festiwal jego muzyki. Dusznickie spotkania przerodziły się w międzynarodowy festiwal pianistyczny

78. Międzynarodowy Festiwal Chopinowski zakończy się 12 sierpnia.

 

Element Serwisów Informacyjnych PAP
Reklama

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.