Wioślarka z Wrocławia mistrzynią Uniwersjady w Chengdu

Piotr Pietraszek, inf. prasowa | Utworzono: 2023-08-06 10:10 | Zmodyfikowano: 2023-08-06 10:10
Wioślarka z Wrocławia mistrzynią Uniwersjady w Chengdu  - fot. Rafał Oleksiewicz

Niedziela była udanym dniem nie tylko dla zawodniczki z Wrocławia, ale dla całej akademickiej reprezentacji Polski w wioślarstwie. Biało-czerwoni na torze regatowym zdobyli pięć medali, w tym aż trzy złote.

Już w pierwszym biegu rozgrywanym w Sichuan Water Sports School Polacy mogli mieć powody do wielkiej radości. Drużyna w składzie: Barbara Streng, Katarzyna Duda, Jakub Woźniak i Kajetan Szewczyk wywalczyła złote medale w kategorii czwórek podwójnych mix. Biało-czerwoni cały dystans kontrolowali sytuację, ostatecznie o ponad sekundę wyprzedzili Włochów i o ponad cztery Niemców.

Inauguracyjny sukces świetnie wpłynął na innych naszych reprezentantów, którzy dorzucali kolejne medale. Srebrne krążki wywalczyła czwórka: Katarzyna Boruch, Martyna Jankowska, Izabela Pawlak i Anna Potrzuska, przegrywając tylko z Chinkami. Medal tego samego koloru zdobyła dwójka: Paulina Chrzanowska i Izabela Gałek. To nie był jednak koniec fantastycznych informacji, bo nasi wioślarze wywalczyli jeszcze dwa złota – dwójka: Bartosz Bartkowski i Krzysztof Kasparek oraz Zuzanna Jasińska. Ta ostatnia - na co dzień zawodniczka klubu Pegaz Wrocław - popłynęła po profesorsku, prowadząc od startu do mety i z czasem 7:43.31 wygrała rywalizację w konkurencji jedynek wagi lekkiej na dystansie 2000 metrów. Studentka wrocławskiej Politechniki o ponad 4 sekundy wyprzedziła drugą na mecie Włoszkę Elenę Sali (7:47.84), a trzecia była Niemka Julia Tertunte (7:50.42).

– Taki był plan, trener przed startem zalecił mi szybkie tempo od początku, miałam rozpędzić łódkę i to trzymać – zdradza Zuzanna Jasińska. – Taki był plan, żeby nie patrzeć na rywalki tylko narzucić tempo i robić swoje. Bardzo się cieszę, że moja konkurencja ma takie wyniki medalowe. Musiało być dobrze, bo mieliśmy sporo przedstawicieli w finałach A. Warunki były tutaj ciężkie, jak w saunie parowej, ale według mnie trzeba sobie radzić w każdych. Wioślarstwo to sport, w którym trzeba umieć się przystosować – dodaje mistrzyni Letniej Uniwersjady.

Polski awansowała na czwarte miejsce w klasyfikacji medalowej całych zawodów w Chengdu. Łącznie biało-czerwoni mają na koncie już 30 krążków: 11 złotych, 8 srebrnych i 11 brązowych.