Świadectwo energetyczne - wszystko, co musisz o nim wiedzieć! Zasady otrzymywania

Radio Wrocław | Utworzono: 2023-08-16 11:39 | Zmodyfikowano: 2023-08-16 11:40
Dodaj do Wykop.pl
Świadectwo energetyczne - wszystko, co musisz o nim wiedzieć! Zasady otrzymywania  - Materiał Sponsora / pixabay.com
Materiał Sponsora / pixabay.com

 

  1. Świadectwo charakterystyki energetycznej — na czym polega?
  2. W jaki sposób można uzyskać świadectwa charakterystyki energetycznej?
  3. Kto przyznaje świadectwa energetyczne?
  4. Kiedy brak świadectwa energetycznego może stanowić problem?
  5. Czy w Centralnym Rejestrze Charakterystyki Energetycznej można uzyskać informacje na temat posiadanego mieszkania?
  6. Jak długo ważne jest raz pozyskane świadectwo charakterystyki energetycznej?
  7. Czy posiadanie świadectwa charakterystyki energetycznej jest obowiązkowe?

Świadectwo energetyczne określa wszelkie potrzeby danego budynku pod względem energetycznym. Jest to nie tylko obszar ogrzewania, ale również przygotowania ciepłej wody, wentylacji czy oświetlenia. Przydaje się przede wszystkim podczas sprzedawania danej nieruchomości. Ma swoje zastosowanie zarówno w budynkach prywatnych, jak i użyteczności publicznej. 


Świadectwo charakterystyki energetycznej — na czym polega?

Świadectwo energetyczne zawiera szereg bardzo szczegółowych informacji na temat danego budynku. Są one wyrażane w postaci wskaźników. A kluczową rolą tego rodzaju dokumentu jest określenie precyzyjnej charakterystyki energetycznej. 

Wskaźnik EP określa zapotrzebowanie na nieodnawialną energię pierwotną. Jest on kluczowy głównie ze względów ekologicznych, ale również ekonomicznych. Jest on podawany w ilości kWh, które mają zaspokoić potrzeby danej nieruchomości przez rok w przeliczeniu na metr kwadratowy.


W jaki sposób można uzyskać świadectwa charakterystyki energetycznej?

Świadectwo charakterystyki energetycznej można pozyskać po przeprowadzeniu rzetelnego audytu potrzeb energetycznych. Musi obejmować on wszystkie potrzeby związane z podstawowym działaniem budynku. 


Kto przyznaje świadectwa energetyczne?

Świadectwo energetyczne jest to dokument niezbędny podczas sprzedaży nieruchomości. Aby móc je uzyskać, należy zwrócić się do firmy specjalizującej się w rzeczoznawstwie energetycznym. Tego rodzaju specjaliści mają wszelkiego typu niezbędne uprawnienia oraz doświadczenie i są w stanie rzetelnie przygotować dokument. 


Kiedy brak świadectwa energetycznego może stanowić problem?

Świadectwo charakterystyki energetycznej nie jest obowiązkowym dokumentem dla właścicieli mieszkań lub nieruchomości. Niemniej jednak są sytuacje, w których jest ono konieczne. Ma to miejsce przede wszystkim podczas sprzedaży, ale w wielu przypadkach także podczas wynajmu.


Czy w Centralnym Rejestrze Charakterystyki Energetycznej można uzyskać informacje na temat posiadanego mieszkania?

Certyfikat energetyczny danego budynku zostaje umieszczony w centralnym rejestrze. Przed wykonaniem można upewnić się, czy nie był on już wykonywany. 


Jak długo ważne jest raz pozyskane świadectwo charakterystyki energetycznej?

Świadectwo energetyczne mieszkania nie jest bezterminowe. Jego ważność obowiązuje przez 10 lat od daty wykonania. Jedynie dokumenty sporządzone przez 28 kwietnia 2023 są ważne tyle, na jak długo zostały sporządzone. 


Czy posiadanie świadectwa charakterystyki energetycznej jest obowiązkowe?

Świadectwo tego rodzaju nie jest obowiązkowe, o ile dany budynek jest wykorzystywany jedynie przez właściciela. Podczas najmu lub sprzedaży, należy wykonać audyt.