Jak wygląda rejestracja samochodu z zagranicy we Wrocławiu? Formalności i wydatki

Radio Wrocław | Utworzono: 2023-08-19 10:15
Dodaj do Wykop.pl
Jak wygląda rejestracja samochodu z zagranicy we Wrocławiu? Formalności i wydatki - Materiał Sponsora/ fot. pexels.com
Materiał Sponsora/ fot. pexels.com


Zakup samochodu z zagranicy – czy to się opłaca?

Zakup samochodu z zagranicy i jego sprowadzenie do kraju to rozwiązanie cieszące się dużym zainteresowaniem wśród kierowców. Nie zawsze jednak jest to łatwe zadanie. Podstawą w tym przypadku jest dokładne sprawdzenie stanu technicznego pojazdu oraz zapoznanie się z jego historią. Informacje te należy następnie zweryfikować przed podpisanie umowy zakupu auta. Samodzielne sprawdzenie samochodu może okazać się jednak niewystarczające. Warto więc zdecydować się na wykupienie płatnego raportu, przy pomocy którego możliwe jest zweryfikowanie pojazdu po numerze VIN. Należy również odpowiednio wcześniej znaleźć stację diagnostyczną, w której możliwe będzie dokładne potwierdzenie stanu technicznego auta.


Formalności związane z rejestracją samochodu sprowadzonego z zagranicy

Pojazd kupiony za granicą, zanim wyjedzie na drogę, musi zostać zarejestrowany w Polsce. W tym celu konieczne jest dopełnienie formalności przez nabywcę. Pierwszym krokiem jest przetłumaczenie dokumentów samochodu na język polski. Warto przy tym pamiętać, że tłumaczenia nie można wykonać samodzielnie, dlatego należy zgłosić się do tłumacza przysięgłego. We Wrocławiu nie ma problemu ze znalezieniem biura tłumaczeń uwierzytelnionych, które przygotuje dokumenty w krótkim czasie. Wymagane jest tłumaczenie:

  • dowodu własności samochodu – czyli umowy kupna-sprzedaży; przetłumaczona musi być również faktura lub rachunek (wyjątkiem jest sytuacja, kiedy zakupu dokonano na podstawie dokumentów przygotowanych w dwóch wersjach językowych, gdzie jedna z nich występuje w języku polskim);
  • karta pojazdu – jeżeli dokument ten został wydany wraz z nabyciem samochodu;
  • inne dokumenty – wlicza się w to m.in. potwierdzenie wykonanego badania technicznego.

 

Kolejną kwestią, o której należy pamiętać, jest akcyza za samochód. Wniesienie opłaty za pojazd sprowadzony do Polski jest prawnie uregulowane w ustawie z grudnia 2008 roku. Warto przy tym pamiętać, że każdy kraj ma indywidualne stawki opłat akcyzowych. Ich uregulowanie jest zawsze konieczne, kiedy sprowadzane auto nigdy wcześniej nie było rejestrowane w Polsce. Dotyczy to zarówno samochodów używanych, jak i nowych. Wysokość opłat akcyzowych zależy od dwóch podstawowych czynników. Wpływa na nią przede wszystkim wartość samochodu, która określona została w umowie kupna-sprzedaży. Drugim aspektem branym pod uwagę jest pojemność silnika pojazdu. Właściciele samochodów o pojemności do 2000 cm3 zobowiązani są do opłaty akcyzy w wysokości 3,1% wartości ich samochodu. Pojazdy przekraczające pojemność 2000 cm3, muszą liczyć się znacznie wyższymi opłatami. Przewidziane dla nich prawnie stawka to 18,6% wartości ich samochodu.

W znacznie korzystniejszej sytuacji są osoby decydujące się na sprowadzenie z zagranicy samochodów hybrydowych. Przewidziane prawnie stawki akcyzowe są dla nich niższe o nawet 50%. Akcyza na poziomie 9,3% wartości samochodu przeznaczona jest dla klasycznych hybryd oraz hybryd miękkich, których jednostka napędowa ma powyżej 2000 cm3, ale mniej niż 3500 cm3. Taka sama akcyza obowiązuje pojazdy z silnikami hybrydowymi plug-in o pojemności mieszczącej się w przedziale od 2000 do 3500 cm3. Nabywcy klasycznych hybryd, których silniki mają mniejszą pojemność niż 2000 cm3, mogą liczyć na najkorzystniejsze stawki. Przewidziana kwota akcyzy dla nich to 1,55% wartości auta.


Ubezpieczenie komunikacyjne samochodu sprowadzonego do Polski

Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami, pojazd sprowadzony do kraju musi zostać ubezpieczony. Nabywca zobowiązany jest do wykupienia polisy komunikacyjnej. Obowiązkowe jest ubezpieczenie OC. Można jednak zdecydować się na wariant dodatkowy z AC czy Assistance. Brak polisy OC oznacza dla kierowcy konsekwencje finansowe. Więcej informacji na temat ubezpieczenia komunikacyjnego znajdziesz na stronie: https://rankomat.pl/ubezpieczenie-komunikacyjne. Pamiętaj, że wpływ na wysokość polisy OC mają zarówno informacje o kierowcy, jak i o pojeździe. Nie bez znaczenia jest wiek właściciela, a nawet jego miejsce zamieszkania. Mieszkańcy Wrocławia, który jest dużym miastem, muszą liczyć się z wyższymi stawkami OC w porównaniu z kierowcami zameldowanymi w mniejszych miejscowościach.


Gdzie znaleźć najlepszą ofertę ubezpieczenia OC samochodu?

Kierowcy przy wyborze polisy OC samochodu nie powinni decydować się na pierwszy możliwy wariant, na jaki trafią. Warto dokładnie przeanalizować przynajmniej kilka ofert dostępnych na rynku. Nie wiesz, na co zwrócić uwagę? W porównaniu pomogą Ci specjalne kalkulatory dostępne w sieci. Dzięki nim w łatwy i szybki sposób, podając najważniejsze informacje o sobie oraz samochodzie, uzyskasz dostęp do atrakcyjnych ofert różnych towarzystw ubezpieczeniowych. Z nich możesz wybrać opcję, która najbardziej pasuje do Twoich oczekiwań i budżetu.