Jakie auta można nabyć w ramach programu „Mój elektryk”?

Radio Wrocław | Utworzono: 2024-04-22 14:48
Dodaj do Wykop.pl
Jakie auta można nabyć w ramach programu „Mój elektryk”? - Materiał Sponsora
Materiał Sponsora


Program „Mój elektryk” – jakie samochody są objęte dotacją?

W ramach programu stworzonego z inicjatywy Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przedsiębiorcy mogą otrzymać dofinansowanie zakupu elektrycznego pojazdu w poszczególnych kategoriach:

 • M1 – dotyczy aut z maksymalnie 8 miejscami siedzącymi poza kierowcą,
 • N1 – to pojazdy przeznaczone do przewodu ładunków, których masa nie przekracza 3,5 tony,
 • L1e-L7e – głównie motorowery, motocykle i pojazdy czterokołowe.

Warto też dodać, że samochody sfinansowane w ramach Programu „Mój elektryk” muszą być zeroemisyjne. Dodatkowo każdy pojazd nie może mieć przebiegu większego niż 50 kilometrów. Dotacja nie przysługuje na samochody hybrydowe. To oznacza, że wsparcie rządowe może obejmować dofinansowanie Tesli lub innego zeroemisyjnego samochodu.

W przypadku przedsiębiorców dokonujących 100% odliczenia podatku VAT koszt zakupu elektryka nie może przekroczyć kwoty 276 750 złotych brutto.


Ile pieniędzy można dostać w ramach dofinansowania „Mój elektryk”?

Kwota dofinansowania w ramach programu „Mój elektryk” jest uzależniona od dwóch czynników: rodzaju samochodu oraz deklaracji średniorocznego przebiegu. W przypadku aut osobowych z napędem elektrycznym program zakłada dwie kwoty dotacji:

 • 18 750 złotych bez deklaracji średniorocznego przebiegu,
 • 27 000 złotych z deklaracją średniorocznego przebiegu, ale nie mniej niż 15 000 kilometrów.

Nieco większa kwota dotacji pojawia się w przypadku aut dostawczych. Z zadeklarowanym przebiegiem minimum 20 000 kilometrów rocznie i odliczeniu 30% kosztów kwalifikowanych zyskasz nawet 70 000 złotych dotacji.

Na motorowery i inne pojazdy elektryczne maksymalna kwota dofinansowania to 4000 złotych.


Warunki uczestnictwa w Programie „Mój elektryk” – to warto wiedzieć

Aby skorzystać z dotacji w ramach Programu „Mój elektryk”, musisz przede wszystkim zdecydować się na zakup auta spełniającego wymogi programu, czyli: przebieg nie większy niż 50 kilometrów oraz w 100% zeroemisyjna jednostka napędowa.

Dodatkowo:

 • w ciągu 2 lat eksploatacji pojazd musi być oznaczony specjalną naklejką informującą o skorzystaniu z dofinansowania,
 • musisz wykazać, że średnioroczny przebieg został wyjeżdżony.

Przed upływem 2 lat przedsiębiorca korzystający z elektryka kupionego z dotacją musi przedstawić też stan drogomierza. To podstawa, aby skorzystać z dodatkowego wsparcia na elektromobilność.


Dlaczego warto mieć firmowego elektryka? Podsumowanie

Zakup firmowego elektryka niesie ze sobą wiele korzyści dla przedsiębiorstwa. Decydując się na gruntowną zmianę w firmowej flocie samochodów i inwestycję w elektromobilność, zyskujesz:

 • niskie koszty eksploatacji auta,
 • wysoki poziom bezawaryjności pojazdów,
 • dotację w ramach Programu „Mój elektryk”,
 • możliwość korzystania z buspasów i darmowych parkingów w strefach płatnego parkowania.

Zakup elektryka to firmy to też realna szansa na poprawę wizerunku przedsiębiorstwa. Dzięki temu Twoja firma będzie postrzegana jako odpowiedzialna społecznie oraz przyczyniająca się do ochrony środowiska naturalnego.

Oprócz powyższych firmowy elektryk to także maksimum komfortu podczas podróżowania. Zarówno auta osobowe, jak i dostawcze z ekologicznym napędem świetnie nadają się do codziennej eksploatacji w firmach np. handlowych i logistycznych. Jeśli szukasz nowego elektryka i chcesz zostać beneficjentem Programu „Mój elektryk”, koniecznie przejrzyj ofertę mAuto na samochody zeroemisyjne.