Dwa samorządy spotkają się w sądzie, kością niezgody kanalizacja i podatki

Andrzej Andrzejewski, AO | Utworzono: 2023-11-03 16:02 | Zmodyfikowano: 2023-11-03 16:05
Dwa samorządy spotkają się w sądzie, kością niezgody kanalizacja i podatki - fot. archiwum Radia Wrocław
fot. archiwum Radia Wrocław

Dzięki unijnej dotacji budują 60 kilometrową sieć wodno-kanalizacyjną. Gdy rozpoczęli układanie rur pod drogami, powiat zmienił stawki podatków od takich podziemnych instalacji - z 30 na 150 zł za metr kwadratowy. Dla samorządowców ze Ścinawy oznacza to wzrost kosztów utrzymania sieci o ponad milion złotych rocznie.

- Drastyczne podniesienie przez powiat podatku od sieci pod drogami, było sporym zaskoczeniem - mówi Radiu Wrocław Krystian Kosztyła, burmistrz Ścinawy:

"Nagle dostaniemy takiego strzała z 30 złotych na 150 złotych, bo tak naprawdę opłaty docelowo będziemy ponosili my, mieszkańcy gminy Ścinawa. To bardzo duże kwoty i one później będą się przekładały na opłatę za metr sześcienny odprowadzanych ścieków."

Burmistrz szacuje, że po podwyżce podatku koszty utrzymania wodociągów i kanalizacji dla 14 wsi wzrosną o milion 95 tysięcy złotych. Starosta lubiński Paweł Kleszcz nie widzi w tym niczego niestosownego, tym bardziej że podatki wróciły po pierwotnego poziomu.

"Był wniosek radnych gminy Ścinawa, jak i wniosek - i to też jest istotne - trójki radnych powiatowych, o to żeby obniżyć tę stawkę. Mówiło się o kwocie 75 złotych, ale rada obniżyła tę stawkę do 30 złotych, zatem znacząco."

Okazuje się, że obniżka dotyczy jedynie inwestorów, którzy rozpoczynają budowę sieci na terenach należących do powiatu. Gmina Ścinawa - w związku tym, że kontynuuje modernizację - musi płacić według maksymalnych stawek. Obie strony są zgodne co do jednego - spotkają się w sądzie.

POSŁUCHAJ MATERIAŁU ANDRZEJA ANDRZEJEWSKIEGO:

Część I:

Część II:

 

Reklama

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.